laryngofaryngeaalinen refluksi

stressaantunut

Hei!
Hakeuduin kolmisen kuukautta sitten lääkärille korvien kutinan ja kaulakipujen vuoksi.

Kävin kolme krt yleislääkärissä josta sitten lähete korvalääkärille. Todettiin molemmissa korvissa korvakäytävän tulehdus. Nyt on neljännet tipat menossa ja lääkäri epäilee refluksia. Korvat paremmat, mutta kuristava tunne kaulalla ei ole hävinnyt. Pakotusta kaulalla kummallakin puolella. Ryin koko ajan.
Tämä Laryn..... refluksi on on yleensä henkilöillä, joilta puuttuu tämä närästys ja vatsavaiavat.
Seuraava lääkäriaika toukokuussa.
Läyn vielä yhet kilpirauhaskokeet ennen otattamassa.
Katsotaan mitä selviää.
Olin aamulla parturissa ja pitkäaikainen parturini sanoi, että minulla on hilsettä....!!
Koskaan en moisesta ole kärsinyt ja hän kysyi, että onko sulla ollut viime aikoina stressiä? Jaa onko....
Kun vain saisi itsensä terveeksi.

Kertokaahan, onko toisilla mitään kokemuksia tästä refluksin muunnoksesta???

5

10813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lare25

      Samaisesta vaivasta kärsin, eli nk. LPR-refluksista (ylärefluksi). Täällä keskustelusivuistoilla on jonkin verran käsitelty aihetta, muistaakseni ainakin tammi-helmikuun paikkeilla,eli kannattaa plärätä taaksepäin.

      V-mäinen vaiva on tosiaan kyseessä. Mulla todettiin viime syksynä. Alkuun tuntui, että paranee lääkkeillä, eikä ollut mitään eriskummallisia oireita. Helmikuun alussa tuli melkein kaikki mahdolliset kurkkuoireet. Viimeisen kuukauden aikana taas hieman helpottanut, kun zolt-lääke vaihtus nexiumiin. Äänioireet on kuitenkin jatkuvia ja sitä myöten rykimisen tarve. Hyvin vaikea tehdä päätöstä leikkauksesta. Odotan tod.näk. kesän loppuun ja jos mitään selkeää muutosta ei ole lääkkeillä tullut, menen kaiketi leikkaukseen.

      Vatsatähystyksessä todettiin portti hieman väljäksi. Ph-mittauksessa arvot lievästi poikkeavan puolella. Eli siinä mielessä ei kovin huonosti asiat, mut kun virtaus vie kurkkuun niin siinä ongelma. En muista tarkkaan, mut kurkun limakalvo on n. 20-kertaa herkempi kuin ruokatorven.
      Jatkuva rykiminen osaa olla psyykkisesti tosi rasittavaa.

      • täällä taasen

        Minkälaisia oireita sinulla on?

        Tiedätkö mistä löytäisin lisätietoa taudista?

        Toi rykiminen on todella kaameeta.
        Mieheni on jo ihan kyrsiintynyt.

        Mulla on tuo kuristava tunne kaulalla.
        Ei mitään närästyksiä.
        Joskus polttaa vatsaa heti ruokailun jälkeen, mutta se on enemmänkin alavatsan nipistelyä.
        Ilmavaivoja on paljon.
        Kuorsaan aika paljon myös nykyään.
        Ylähengitystieongelmia on ollut, eli poskionteloiden limakalvot tulehtuu ja sieraimet yleensä tukkoisia, vaikka ei ole mitään allergioita eikä nuhaa. (on tutkittu)
        Rihmastoista valkoista limaa tulee välillä kun olen oikein rykinyt.
        Näiden oireiden takia olin noin 7 vuotta sitten tutkimuksissa. Käytiin astmakokeet, allergiatestit, keuhkokuvat ym läpi.
        Mitään selitystä vaivoille en saanut.
        Lähinnä mulle tuli tunne että mua pidetään luulosairaana.
        Nyt tammikuussa sitten alkoi vaivojen lisäksi tuo kaulakipu ja korvien kutitukset, jota kautta hakeudeuin ensin työterveyden yleislääkärin kautta korvalääkärille.

        Väsyttää, eikä oikein jaksa mitään.
        Otettiin myös kilpparikokeet.
        Kahdet kokeet oli rajoissa, tänä aamulla otettiin vielä T4V, että suljetaan tuo kilpirauhasepäily kokonaan pois. Oireet nimittäin osittain täsmää siihenkin.
        Mulla on jatkuvasti sisäinen vilu.

        Mitä lääkkeitä sä ensin vaivaan sait?
        Oletko noudattanut ruokavaliota?
        Tipititko painoa?

        Mä olen juonut ihan järkyttävästi kahvia.
        Pari pannua päivässä.
        Seuraavan lääkäriajan sain vasta kuukauden päähän. Nyt pitää vaan odottaa ja ihmetellä.


    • refluksikurkku

      tervetuloa lukuisaan joukkoomme!!
      Et ole todellakaan yksin! Meillä ei vielä
      ole virallista yhidstystä josta tietoa
      saisi keskitetysti.

      Lue helmi ja maaliskuun viestit -
      täällä keskusteltiin paljon aiheesta.
      Englanninkielisiltä sivuilta saat parhaat
      tiedot - suurimmat gurut alalta amerikkalaisia.

      Laryngofaryngeaalista refluksi termiä käytetty
      ehkä vasta kymmenisen vuotta, joten varaudu etteivät kaikki lääkärit suinkaan tiedä mikä se on. "Laryngo..." termi yksinään on tietenkin
      heille tuttu. Netin kautta löytyy Turusta
      sieltä kimalaista muistuttavasta lääkärikeskuksesta ylärefluksiin erikoistunut lääkäri (kuuluisa äänenkäytön/viestinnän/puheciestinnän
      ammattilaisten keskuudessa, ainakin ennen äänenkäytön erikoisyhdityksen vetäjä ym).

      Googlaa sanoilla "LPR", "acid reflux and throat", "treatment of LPR", "voice and LPR" ... tietosivuja löytyy kymmeniä englanniksi -
      eli JOKAISEN "voice and swallowing centerin"
      kotisivuilta. Valitettavasti suomessa ollaan jälkijunassa tiedotuksen kannalta.

      Tsemppiä!

    • Anonyymi

      Hei

      Olen 69 -vuotias hyväkuntoinen nainen. Olen käynyt kahdella erikoislääkärillä.

      Sain lääkäriltä diagnoosin
      Lievä laryngeaalinen refluksi ja iän mukanaan tuoma kurkun limaisuus.

      Söin Nexium-kuurin, ei auttanut.
      Jätin pois kaikki maitotuotteet sekä rasvaiset ja mausteiset ruoat. Myös juomien suhteen olen tarkka, ei mitään poreilevaa. Ostin vähähappoista Vatsa-kahvia. Kohotin sängyn päätyä.

      Nyt kokeilen Zolt-nimistä lääkettä kahden kuukauden ajan.
      Toinen kuukausi menossa....limaa nousee kurkkuun ja täytyy yskiä lähes kaiken syömisentai juomisen jälkeen.
      Tuntuu toivottomalta...mistä saisin apua? Onko loppuelämä yskimistä ja sylkemistä?

      Kerro, jos tiedät mikä auttaisi.

      Terkuin Paula Lahdesta

      • Anonyymi

        Moikka.Saitko apua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      69
      1145
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe