adsl-modeemi jossa on......

palomuuri....

mitä se palomuuri siinä oikein käytännössä tekee, siis modeemissa? Eikö tietokoneeseen silti kannata asentaa oma palomuuri.

4

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haittaa vaikka

      koneessa on oma. en tiedä faktoja mutta itselläni on ollut aina koneessa oma.

    • djsdklhskjfhdkjhfkjdhfjkdgh...

      yleensä epämääräisiä yhteyksiä vastaan esim. ei vastaanota vääränlaista infoa tai ei päästä tiettyä tavaraa läpi.

      torjuu myös DoS ja DDoS hyökkäyksiä ja nukettamista.

      mutta se ei ole mikään kovan luokan palomuuri ellei sulla ole erillistä palomuuri reititintä.

      se on kevyt muuri joka hieman parantaa käyttöä.
      silti oltava kunnon palomuurisofta käytössä jolla loppua liikenteestä kontrolloidaan ja ohjelmia valvotaan.

      esim. zyxelissä voi säätää mistä sallitaan yhteys minne. perusasetus on yleensä paras. ei tarvitse säätää. (ei paljon säätömahiksia edes ole koska kevytmuuri se vain on)

      • kaksi käyttökokemusta

        Tietääkseni kun modeemissa on sekä palomuuri että NAT (joka kuuluu pakettiin), ne riittävät yksistään palomuuriksi suojaamaan mikron. Vaikka kevytmuuriksi väitätkin...

        Kaksi esimerkkiä:

        1) On yksi vanha Windows 98SE -mikro ilman palomuurisoftaa ZyXELissä kiinni ja hyvin on pelannut jo 2,5 vuotta. No, kerran lapset laskivat jonkun troijalaisen sinne ja piti palauttaa käyttispartitio varmuuskopiosta, mutta siinähän eivät softapalomuuritkaan auta.

        2) Yhdessä mikrossa oli palomuurisofta, jossa on laskurit vakavilla ja lievemmille hyökkäyksille. Laskurien arvot eivät kasvaneet enää sen jälkeen, kun modeemiksi tuli ZyXEL. Aiemmin hyökkäyksiä tuli kymmeniä päivittäin. Eli palomuurisofta osoittautui sitten turhaksi. Otin tästä sen palomuurisoftan päältä, koska sen ylläpito vaati töitä... siis hiiren klikkailuja muutaman kerran kuussa ja laitoin sitten Windows XP SP2:n oman palomuurin päälle vähän niin kuin malliksi.

        Modeemeina ZyXEL P660HW-61 ja P660H-61. Ja firmware PE.11.

        Tahtoisin kuulla perusteluja, mikäli modeemin palomuuri ja NAT eivät riitäkään yhdessä suojaamaan mikroa.


    • Kai Tim...

      Minulla on ilmainen Wippies-modemi ollut jo vuoden ja siinä on tosi hyvä palomuuri. Diagnoosiohjelmalla tutkailin, se päästi läpi vain noin joka sadannen hyökkäyksen verrattuna Telewell EA 200-modemiin, joka on tosin jo vanha. Kannattaa siis hankkia palomuurimodemi. Vähemmän liikennettä, vähemmän kuormaa tietokoneen prosessorille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5436
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3015
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2335
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1955
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      19
      1895
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1810
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1415
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      69
      1402
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1294
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      94
      1187
    Aihe