Kertokaa

että mitä oikein tarkoittaa typerä (?) hokema: Olet sitä mitä syöt. Mitä hokema oikein tarkoittaa?

Pienenä "helpottavana" esimerkkinä
-sika
-juusto
-peruna
-vihannes
-ihmissyöjä

Auttaako nuo yhtään?
4385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En minäkään tajua sitä sanontaa...paljon sitä hoetaan mutta ei mee vaan jakeluun. No, voinhan mä ajatella että olen sian kaltainen, että minussa on sianlihaakin kun syön sianlihaa joskus, mutta äh, ei sekään oikein toimi. Niin, jos syön suklaata, niin oonko mä suklaata? Leipää. Porkkanaa. ...

Äänestä

Siis kun ihan ajattelemaan alkaa.
-Syö vihanneksia niin olet vihannes!
-syö omenaa saat omppuvartalon?
-Syö porkkanaa niin muutut porkkanapääksi.
-syö kaalia se kasvattaa kaalia :)
-Syö sikaa niin röhkit tuotapikaa :/
-syö kanaa niin muutut kanaksi.
-Syö kalaa niin haiset silliltä :(
Paljon on vaihtoehtoja että voi olla se mikä haluaa.

Äänestä

siis yksinkertaisesti se vaan meinaa sitä että jos syö epäterveellisesti voi huonosti, ja jos syö terveellisesti niin voi hyvin.

Äänestä

Eikö nyt jokainen oikesti koostu VAIN JA AINOASTAAN niistä aineista mitä syö!?

Ajatelkaa nyt! Näin minä sen ainakin bilsan tunnilla olen oppinut: jokainen meistä on aloittanut elämänsä mikroskooppisen pienestä hedelmöityneestä munasolusta. Se solu on aluksi vain jakautunut, ja solut ovat taas kasvaneet, jakautuneet, kasvaneet, jakautuneet, erilaistuneet (moneenkin kertaan), kasvaneet, jakautuneet jne. jne. Lopulta valmis lapsi on syntynyt, mutta solut ovat jatkaneet jakautumistaan ja kasvamistaan. Lähes kaikki solumme ovat vain muutamien päivien, kuukausien tai vuosien ikäisiä, vaikka henkilö itse olisikin vaikkapa 60-vuotias.

Selvää tähän asti. Eikö? No. Mistä ne solut ovat saaneet AINEET kasvuunsa, uudistumiseensa ja toimintaansa? RUUASTA! Ensin äidin syömästä, sitten yksilön itsensä syömästä. Ja aikuisenkin ihmisen uusiutuvat solut (eli lähes kaikki solut) saavat aina vain aineensa ruuasta. Jos syöt "tyhjiä kaloreita", esim. vaaleaa vehnää ja sokeria, mutta vain vähän hyvälaatuisia rasvoja ja proteiineja, vitamiineja, hivenaineita jne. niin solusi eivät saa niitä mistään. Solut muodostuvat vajavaisiksi, hermosto ja hormonit toimivat huonommin jne. jne.

Siis aivan sananmukaisesti ihminen on sitä mitä hän syö. Hän koostuu niistä hyvistä tai huonoista aineksista mitä hän ruuasta saa. Vain happea saamme elimistöömme hengityksen kautta (ja sekin suurimmalta osaltaan kuluu energian polttoon), kaikki muu tulee ruuansulatuksen kautta.

Niin simppeli sanonta se on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeessä, kirjoitti:

että mitä oikein tarkoittaa typerä (?) hokema: Olet sitä mitä syöt. Mitä hokema oikein tarkoittaa?

Pienenä "helpottavana" esimerkkinä
-sika
-juusto
-peruna
-vihannes
-ihmissyöjä

Auttaako nuo yhtään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu