Mikähän on oikee syke levossa, mulla mitattiin 102, hoitsu sano et on korkeella
syke
uyuyu
4928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
syke on levossa 60-70.
taisi olla rytmihäiriö päällä
70% kuuluu ryhmään normaalit jolla leposyke on tuolla tasolla, Me epänormaalit sykimme levossakin enemmän ja saamme arjessa aikaan paljon enemmän. Kiihkeä sydän kiihkeä elämä.
yli 40 v. ja huippusyke yli 220...
Tännekin:
Tulipa hommattua sykemittari. Nyt alkaa tuntunmaan olo tosi sairaalta. Olen 43 v ja lenkillä mittari oli rekisteröinyt mm. huippusykkeen 214. Kokeillessani keskellä 4 km lenkkiä 100 metriä ylämäkeen mittari saavutti lukeman 187. Tänään autourheilukilpailuissa ajaessa korkein mitattu huippusyke oli 222!
Vierumäellä pari vuotta sitten sain kuntoluokan 1 = surkea. Lihaskuntotesteistä/joustavuudesta tuli kaikista täydet pisteet, mutta polkupyöräergomertin = sykkeen perustella olen rapakuntoinen.
Ei p£rk£l£ kaikki voi nojata pelkkään sykkeeseen. Jostakin olen lukenut että 70% ihmisitä kuuluu tuohon perusryhmään jolla syke on "normaali" - ja mulla ei ole!
Taitaa olla aika kesken tämäkin lääketieteentutkimus.....
Sillä ei ole väliä, jos kaikki muut asiat ovat kunnossa.