Varmaan on aikaisemminkin ollut esillä mutta... Kertokaahan onko jonkinlaisia tyyppivikoja tällasissa 1.8 koneella olevissa Golfeissa. Aattelin ostaa 83000 km ajetun farkkuversion.
Oon kuullu että jakopää olis erityisen heikko kohta Volkkareissa, pitääkö paikkansa?
Oon kuullu että jakopää olis erityisen heikko kohta Volkkareissa, pitääkö paikkansa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eihän siinä jakopäässä muuta vikaa ole kuin mitä suunnittelussa on tehty. Siis nokka-akselia käyttää hammashihna ja se on vaihdettava 90 000 km välein ja kiristysrulla myös. Siitäpä seuraa että sen huollon hinta on n. tuplaten 30 000 km välein tehtävään huoltoon verrattuna.
Tosin volkkarilla tuntuu tämä homma toimivan, toisin kuin esim BMW:llä joka joutui luopumaan koko konstruktiosta moottorivaurioiden takia tai Opelilla joka on puolittanut alkuperäisen 120 000 vaihtovälin 60 000 km:iin.
Tuo 1,8 yksipisteruisku on ilmeisesti kestävimpiä nykymoottoreita, kiitos alhaisen viritysasteen. Ja miellyttävä ajaa, kun vääntää alhaalta hyvin. Ajelen useasti silleen, että lähtö 1-vaihteella, sitten kolmoselle ja siitä viitoselle, eikä tarvii silti jaloissa olla.
Kyseisessä 8-venttiilikoneessa hihnan katkeaminen ei aiheuta muita vaurioita eli on ns. vapaasti pyörivä kone.
Tuohan on hieno asia. Oletko ihan varma ? Koneenihan on siis 1,8 yksipisteruisku 90 hp vuodelta 1996. Oliko se tyyppi ADZ ? en muista varmuudella.
Mullehan kävi edellisessä (ei VW) autossa niin, että kysellessäni korjaamoilta vapaastipyörivyyttä, oli vastaukset aina epämääräisiä, juu, jaa, no tuota se vähän riippuu...
Sitten kun auto tuotiin hinausauton lavalla korjaamolle, tiesivät heti että tässä koneessa menee venttiilit... Niin menikin, tosin vain kolme, eikä muita vaurioita. Tulihan siinä sitten 3000 markalla yläpään kunnostus samalla tehdyksi.
No oli kyllä vikaa minussakin, hihnan vaihtoväli piti olla 80 000 km ja sillä hihnalla oli ajettu varmaan ainakin 140 000 km.
En mene takuumieheksi ADZ-koneeen puolesta vaikka se onkin ns. 827-sarjaan kuuluva moottori. Kyseiseen sarjaan kuuluvat bensamoottorit ovat suurimmaksi osaksi vapaastipyöriviä. Itsellä kokemusta GU-, RP-, EZ- ja DS-tyypeistä.
En ole koskaan kuullut 1,8-litraisten, 8-venttiilisten, 90-heppaisten Volkkareitten tai Audien venttiilivaurioista hihnan katkeamisen yhteydessä. Itse ajoin -84 Jetalla (GU) 170tkm ennen hihnan katkeamista - ei vaurioita
Volkkarin 1,8 l yksipisteruisku (75 tai 90 hp) on varmaan yksi kestävimpiä nykymoottoreita (ei taida kyllä enää olla tuotannossa).
Tuo jakopää juttu tarkoittaa sitä että nokka-akselin käyttö on hammashihnalla, joka on vaihdettava (ja kiristysrulla myös) 90 000 km välein. Se taas nostaa huollon hinnan n. tuplaksi verrattuna 30 000 km huoltoon. Volkkarilla se taitaa kestääkin vaihtovälin, toisin kuin BMW:ssä joka palasi ketjukäyttöön kun hihnat ei kestäneet. Opel on taas pudottanut vaihtovälin puoleen 120 000 --> 60 000 samasta syystä.
Itsellä on 160 000 km ajettu 1996 farmari ja hyvin menee.
viestini lopulta näkyviin. Joten ompi toistoa...
kaikki. Juuri esim. eräät Opel ja Fiat mallit jotka käyttävät ketjua ovat olleet usein varikolla, koska kiihdytyksissä ketju alkaa "laulamaan". Käytännössä korjaus tarkoittaa samaa työmäärää kuin hihnanvaihto vaatii. Eri asia on haluaako kyseisen vian korjata, mutta päähän tuollainen mölyäminen varmasti ottaa