95/145

jännittäjä

Tein juuri muutama päivä sitten ehkä suurimman päätökseni lähes kymmeneen vuoteen (työpaikan vaihto). Tiedän, että olen kohtuu kova jännittäjä, aivan turhastakin. Ihmettelin, kun olo muuttui jotenkin omituiseksi. Ohimolla tykyttää ja vähän huimaa. Sain lainaksi Omron verenpainemittarin.
Säikähdin nyt, kun paineet ovat välillä jopa 100/150. Tämä on toivottavasti nyt hetkellistä, kunnes pääsen sisään uuteen työhön. Olisiko vielä syytä hakeutua hoitoon vai odottaa, että paineet helpottaa?

2

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seurailla

      miten paineet kehittyy ja laskeeko. Asiaan vaikuttaa ikäsikin. Jos on jo ikää ei välttämättä enää laske ilman lääkkeitä.

      Tuollainen 100/150 ei ole vielä hälyttävän korkea. Korkea kuiteskin.

    • Outo Attraktori

      Verenpaine on normaali, kun se on alle 130/85 mmHg (millimetriä elohopeaa). Verenpainetaso on tyydyttävä välillä 130–139/85–89 ja koholla, kun paine on 140/90 tai enemmän"

      Lähde: terveyskirjasto

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=dlk00034&p_artikkeli=dlk00034

      eli kyllä nuo sun paineet on koholla, jos saat jatkuvasti yli 95 tuloksia alapaineelle. Olethan istunut rauhassa muutaman minuutin ennen mittauksen ottamista? Kannattaa myös ottaa kaksi mittausta 2--3 minuutin välein odotellen rauhallisesti (se jälkimmäinen on yleensä matalampi ja siten "todellisempi"). Mittaus kannattaa toistaa aamulla ylösnoustua, päivällä töistätultua sekä nukkumaan mennessä. Aamulla pitäisi olla hieman matalammat paineet.

      Mutta joka tapauksessa jatkuvasti yli 95 alapeineet on syy vakavasti harkita lääkehoitoa, jos haluat pitää sydämesi terveenä. Ja siihen kannattaa varautua, että oikean (tehoavan) lääkkeen löytyminen voi kestää: itselläni alkoi juuri kolmannet lääkkeet kun kahdet ensimmäiset eivät tehonneet; samanlaisia kokemuksia olen kuullut muiltakin (ei kannata panikoitua tyyliin "APUA paineet koholla vaikka lääkkeet", kuten jotkut täällä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6872
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4381
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3736
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3492
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3428
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      186
      3399
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2909
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2604
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      44
      2454
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe