Laskin autoverolaskurilla paljon tulisi veroa Audi A8:lle tuotuna.Auto josta veron laskin on A8 4,2 Quattro ATM -95, hinta 13900 e.Veroa tulisi 14152 e eli loppusumma 28052 e.Ei paljon houkuta hakemaan!Vai mitä?Summa ei nyt oo niin tarkka mut suuntaa antava ainaki.
A8 Saksasta
5
1106
Vastaukset
- Masa
jonka olen käytettyjen loistoautojen kohdalla jossain lukenut: jotta sinulla olisi varaa ylläpitää auto, sinulla täytyy olla varaa ostaa kaksi (verojen jälkeenkin).
- Janne
se ylläpito, mutta ei noissa kalliimman luokan autoissa ole vikoja jonoksi asti (edellyttäen että ostaa normaalisti pidetyn yksilön). A8 on Audin kallein malli ja siihen on laitettu kallista=luotettavaa tekniikkaa. Talvirenkaat ym. maksaa tietysti enemmän, eikä vanteitakaan saa halvalla. Kokonaiskustannuksissa on vaikea sanoa säästääkö vai ei, se riippuu siitä mihin autoon A8 verrataan.
Vähän esimerkkiä saa siitä kun Mersun vanhalla S-sarjalaisella on pystytty ajamaan lähes täysin ilman mitään vikoja, tavallisilla huolloilla, suuria kilometrimääriä. En muista tarkkoja lukemia mutta muistaakseni jotain lähelle 500'000tkm.
Siis halvalla ei kannata luulla pääsevänsä, johan suurimmalla moottorilla varustettu A8 4,2 kuluttaa bensaa n.15 litran tietämillä. Pienempi moottori kuluttaa luonnollisesti vähemmän. Vanhaa A8:sia on 2,8 ja 3,7 litraisina. N.15000€ verot saa myös diesel-mallin.
Noita A8:seja on tuotu Suomeen muutamia, myös 4,2 litraisina, ja on niitä kaupiteltukin täällä. Ihme kyllä niiden verotietoja ei ole saatavilla tullin julkaistussa listassa, varmaan siksi ettei monikaan autodiileri halua auton todellisen arvon paljastuvan.
Alkuperäiselle kirjoittajalla haluan sanoa että A8 kannattaa tuoda jos löytää vähän ajetun ja vielä lisäksi pienellä moottorilla. Pienillä moottoreilla esim. kulutus laskee, autossa kun on alumiinikori. Samalla säästyy rahaa bensaan, renkaisiin ja huoltoihin. 2,8:lla on kulutus muistaakseni n.11,7 litraa/100km, samaa luokkaa siis kuin Mersun e-mallilla. A8:lla ei ole painoakaan kovin paljon, kulkupuolikin on siis kunnossa jos päätarkoitus ei ole idioottimainen kaahailu yleisessä liikenteessä.
- Janne
että noita -95 malleja saa alle 10'000 euron. Pienemmillä moottoreilla varustetut on sitten niitä kalliimpia malleja. 13'900 saa useasti jo -97-98 4,2 litraisen A8 ajomäärän ollessa n.100'000-150'000.
Halvin A8 tulee siis Suomeen n.23'000 eurolla.- Haavailija
ostaiskaan paljon -95 uudempaa koska alkavat olla jo täynnä kaiken maailman tietokoneita.jos uusissa autoissa joku kuljettajan varpaanvälin mittaava anturi on rikki ei sillä voi ees ajaa.
- Audi
Haavailija kirjoitti:
ostaiskaan paljon -95 uudempaa koska alkavat olla jo täynnä kaiken maailman tietokoneita.jos uusissa autoissa joku kuljettajan varpaanvälin mittaava anturi on rikki ei sillä voi ees ajaa.
Siis onhan jo -88 vuosimallin V8 audissa itsediagnosoiva moottori ja elektroonisesti ohjattu neliveto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750