Moi!
Meitä masentuneita on niin monia, joilla on pari- suhteet katkenneet tämän sairauden takia. Aloitetaanko oma treffikerho, jossa voimme tutustua toisiimme? Mehän masentuneet olemme kaikista parhaita toisiamme tukemaan. Ja sitä paitsi on meilläkin oikeus seurusteluun. Tiedä vaikka aurinko paistaisi joskus risukasaankin. Mielipiteitä??? Minä miespuolinen.
Meitä masentuneita on niin monia, joilla on pari- suhteet katkenneet tämän sairauden takia. Aloitetaanko oma treffikerho, jossa voimme tutustua toisiimme? Mehän masentuneet olemme kaikista parhaita toisiamme tukemaan. Ja sitä paitsi on meilläkin oikeus seurusteluun. Tiedä vaikka aurinko paistaisi joskus risukasaankin. Mielipiteitä??? Minä miespuolinen.
Vastaukset 122
Vanhimmat
masentunutta olisi huono yhdistelmä. Eikä kaikilla ole edes koskaan ollut suhteita..
Mielipide hyvä ja tervetullut. Tästä on hyvä jatkaa keskustelua.
Moi! Tosi hyvä idea. Tuohon kuin saisi hyvät nettisivut tai sitten jonnekkin facebookin ryhmään tai ties minne tänne suomi24:n sivulle. Koska kuitenkin luulisin, että masentunut osaa parhaiten tukea toista masentunutta. Eikä tämä masennus ainakaan mun osalta muutakuin pahene jollen löydä ketään jota rakastaa ja joka on tosi läheinen.
Hyvä komentti.Tämähän onkin lähinnä tarkoitettu kiinnostuneille. Ajatushan on, että niin moni parisuhde kariutuu nimenomaa toisen sairastettua. Terveen on helponpi löytää uusi " terve " kumppani, mutta meillä olisikin lähtökohdat samat, eli tiedetään / hyväksytään jo molempien masentuneisuus. Eihän sitä koskaan tiedä vaikka masentuneet löytävät toisensa, etteikö se voisi jopa piristää tätä turhuuden tunnetta.
Tiedä vaikka sillä ois parantava vaikutus?
Ei oo muutes seksijutut edes juolahtaneet mieleen muutamaan vuoteen. Ihan täys hetero-jätkä olisin..
voihan sitä elää parisuhdetta ilman seksiäkin. Koskapa meillä masentuneilla on usein seksihalut kadoksissa. Pääasia että saisi kaipaamansa tukea, läheisyyttä ja lämpöä. Sitä mieltä minä ainakin olen.Kaikille pitää antaa mahdollisuus.
Ite masentuneena,en koskaan suhteessa olleena...kaipaan paljon läheisyyttä. Tajuaako "normaali" terve ihminen masentunutta joka tosiaan saattaa kaipaa sitä syliä ja läheisyyttä hyvinki paljon? Enkä meinaa nyt vain seksiä...vaan sitä lähellä oloa,toisen vieressä. Ehkä toinen masentunut saattaa tiedostaa/kaipaa itsekkin paljon nimenomaan hellyyttä? Ja ymmärtää toista ehkä enemmän?
Niin miekin kaipaan. Hellyyttä...
on ollut aina yksin, on vaikea päästää ketään iholle vaikka haluaisikin. Moniko sellaista ymmärtää?
Niinpä...tiedän tunteen. Ja se että uskaltaako päästää, ettei rikkoudu entisestään...
Hyviä ajatuksia, pelkoa ja epävarmuutta. Ajatukseni olikin aluperin herättää mielipiteitä siitä, että tarvisemmeko me masentuneet kyseistä treffikerhoa?
Kuitenkin kun seuraan noita vastauksia, näyttäisi siltä, että vihreä valo palaa, elikkä jonkin asteista kiinnostusta olisi ajatukseeni.Hyvät kohtalontoveini, minä välitän teistä ja kunnioitan mielipiteitänne. Tsemppiä molemille nimim. kun.. ja N_tb
Sitä läheisyyttä ja hellyyttä minäkin kaipaisin enemmän kuin mitään muuta, mutta mitenpä sitä uskaltaisi ketään päästää lähelle. Olen niin huono ja kelvoton ettei kukaan voisi edes pitää minusta.
Minäkin oon niin paska etten kelpaa kellekään. Olen yrittäny moneen mielenterveyskuntoutujamieheen tutustua ja he ovat vain rikkoneet mua lisää...ovat ikäänkuin syyllistäneet mua sairaudestani. Terveistä en näe edes unta. Olen siis yksin. Täyspaska olen, se on jo tullut todistettua.
On TÄRKEIN ehto tervehtymiselle. Sinä elät, sinun kropassasi, eikä kukaan muu? Syyttelyt ovat, toisten huonosta itsetunnosta peräisin.
VERTAISRYHMÄT parasta terapiiaa, ITSENSÄ hyväksymiselle
http://www.mtkl.fi/jasenyhdistykset/paikallisyhdistykset/
Kannatan ajatusta. Meillä on vain tämä yksi elämä, ja jos sen haluaa jakaa jonkun toisen kanssa niin mikä ettei. Tämä voisi olla joillekkin meistä jopa todellista terapiaa muun hoidon ohessa!
Ollako vai ei olla? Rakastaako vai ei rakasta? Milloin tää kerho alkaa?
Tuuli vie, tuuli tuo, mutta kenenkähän luo? Rakastaa...ei rakasta... EIKÄ KOSKAAN OLE RAKASTANUTKAAN.
hellyys ja läheisyys. Poikaystävä kun on sellainen, joka ei puhu eikä pussaa :( Muuten hyvä mies, mutta suhteemme kariutuu ennenpitkää jos todella löydän sitä lämpöä ja rakkautta.
hyviä komentteja. Kaikilta kolmelta "keskustelu palkilta"
Olettehan kuitenkin yrittäneet mainita kyseisistä ongelma-asioista kumppaneillenne? T. minä keskustelu- palstan aloittaja.
itse aiheesta, mutta olen tätä keskustelua seurannut ja tunnut oikein symppikseltä. Kukahan mahtanet olla, sinä miespuolinen. Miten sut vois tavoittaa? Mua on alkananut kiinnostaa enempi sinä, kuin kerho.
Sama täällä miekin olen kiinnostunut:)
Ilmoitan itseni myös kiinnostuneeksi sinusta, varsinkin kun eilen sain jälleen haukut poikaystävältäni. Kaikki menee päin p...ttä.
menee, sanon minä. Eikö tämän pitänyt koskea ns. kerhoa, eikä kohdistaa sitä yhteen ihmiseen. Voinhan minäkin itseäni kehuskella. Olen avoin,rehellinen, masentunut ja ahdistunut mies. Niin!
minusta olet kiinnostavampi kuin aloittaja, jos yhtään lohduttaa :)
Kiitos lohdutuksesta=)Kannatan kuitenkin aloittajan mielipidettä itse kerhosta.
Kiitos lohdutuksesta =) Kannatan kuitenkin aloittajan mielipidettä itse kerhosta.
En kai minä ole mitään haaremeita perustamassa!?
-Keskustelun alussa jutun juoni!
Esim. [email protected]
ei ollu tarkoitus loukata.
millo se alakaa ja misä?
Voi minua. Aloitin keskustelupalstan aiheesta, jossa kysyinkin mielipiteitä treffikerosta ihmisiltä. En vain ottanut huomioon sitä seikkaa, mitenkä tämä ( kerho ) tulisi teknisesti toteuttaa??? Minä kun en osaa vastata mitenkä- ja mille sivustolle sellaisen voisi perustaa.
Keskustelun alussa vastaaja numero 2 nimim.( joku mies vain ) näytti olevan jyvällä ko. asiasta.
Auttakaa te viisaammat nyt, eli miten tällainen palstan luonti tulisi/ voisi saada toteutetuksi?
Minulle voi jättää meilejä esim. [email protected]
Sikäli mikäli tässä mikään enää kiinnostaa. Mulla ois ainakin tuoretta tietoa siitä kun masentunutta ei ymmärretä.
Tuoretta tietoa, Siis mitä?
Tuli mieleeni Arto Paasilinnan kirjoittama kirja: Hurmaava Joukkoitsemurha. Tästä voisi tulla vaikkapa Hurmaava Joukkokerho. Tilataan ens kesäksi Bussi ja lähdetään joukolla lappia kiertelemään, mutta ei itsemurha-ajatuksin.
siinä kirjassakin syntynyt niitä parisuhteita? Siis sillä pohjoisen reisulla.
jos tää kerho tulee toteen, mie halluun mukkaan :).
Ei saakeli, kyl tää näyttää olevan tarttuvaa lajia, otetaankos myökin mukaan?
KOKOONTUMISAJO... jahti. / PERUSTAVA KOKOUS?
Voisi olla PIISPALASSA, Kannonkoskella. On ainakin 30 hirsimökkiä / muutama rivitalo. Sopii noin 150 henkeä. On uimahalli, kuntosalit, rantasaunat ja paljon muuta.
http://www.piispala.fi/
Heinäkuun "HERÄTYSPÄIVÄ!"
Paljonkohan tulee maksamaan. Ei kai mikään taho sponsoroi esim. terapia mielessä? Mihin ilmoittaudutaan jne...
Jusko "Vesa Keskinen" ponsoroisi tämän tapahtuman?
Hänhän on tähänasti niitä "sotaveteraaneja" avustanut, mutta ne alkaa olla menneen talven lumia.
Tässä olisi Vesalle uusi MAINOSVALTTI, huomioisi nykyiset sodankäviät, "MASENTUNEET".
Olen nimittäin suunnitellut tätä jo jonkin aikaa, mutta ei oo tullu vielä parhillensa? kysyä/ kirjoittaa. Olisiko joku sihteerikoulun / työssä ollut kirjoittaja porukassa, joka laatisi kirjelmän. Itte en osaa kun tänverran?
HOONO SOOMI?
tulla mukaan, mutta rahaa on niukalti. Kuka tätä kerhotoiminnan aloitusta johtaa? Pelkään tämän hyvän ajatuksen lopahtamista kokonaan.
kerho olisi vain netissä? En ainakaan voi kohdata paljon tuntemattomia samalla kertaa.
Alkuperäinen tarkoitus oli / on että tää kerho toimisi ainakin alussa nimenomaan NETISSÄ! Tällaista "nettitaiturin" osaajaa kaivataankin nyt tänne sivustoa latamaan.
Keskustelu on päässyt niin hyvin vauhtiin, että osa porukasta haluais tavata jossain järjestetyllä matkalla.
Minun ajatus oli / on edelleen, että NETISSÄ. Sitten kun se kunnolla toimisi, voisi järjestellä matkojakin.
En minä ainakaan halua tulla matkanmaksajaksi, johon aluperin ilmottautuisi suuri joukko, mutta paikanpäälle saapuisikin vain pieni osa siitä. Jonkunhan viulut kuitenkin pitää maksaa! Siksi ehkä ehdottajat ovat kaivanneet sponsoriapua.
Minun mielestä hyviä ehdotuksia kuitenkin!
samaa mieltä.
Surffaan PALJON netissä ja löysin tämän sketsin..olen siis oppinut nauramaan itselleni! Tässä aihe on eri..mutta yleensä ottaen tilanne kuvaava.
Omalta kohdaltani totean, että tämä huhtikuu on ollut ehdottomasti 'raskainta' aikaa. Ja ystäväni kanssa päivittäin puhelimessa tsemppaamme toinen toisiamme. Huumori ja nauru helpottaa eniten!
Voimia ja jaksamista!!
http://www.youtube.com/watch?v=ZRmMWnqp5g8&feature=related
Kiitos sinulle -Feniks lintu- Ideoita tässä kaivataankin. Itse olen kyllä yllätynyt, että tämän aiheen suosio on ollut näinkin laaja-alainen
Voimia myös sinulle!
Kuka osaa järjestää tän idean???
piileä myös se vaara, että jo olemassa olevien parisuhteet joutuu koitokselle tai jopa katketa kokonaan, jos esim. toinen osapuoli löytäsi uuden vertaisensa kumppanin tästä kerhosta!!!
se haittaa? Jokainen ihminen on omista teoistaan itse vastuussa. Onhan niitä muitakin deittejä olemassa!
hyvinki olla että vaihtaminen jopa kannattaa.Siis josain taupauks
niin silloin se joutaakin mennä koitokselle, tai katketa. Ehkäpä sekin on vain askel toipumisen tiellä? Sitä paitsi tuntuu siltä, että jos liitto OK, niin siihen ei väliin pääse mikään, eikä kukaan.
Olen aivan samaa mieltä kanssasi. Jos liitto on ok, ei siihen mikään väliin tule. Jos tulee, jotai pieles.
miehestä, joka ymmärtää minua ja minä häntä, hengenheimolaisesta :) Ja tietty ihan vaan uusista ystävistä.
Perustetaan masentuneiden nettikerho, ihan tosi!
Tää kerhon perustaminen näyttää jumivan, koska ei löydy sellasta henkilöä, joka osaa perustaa nettikerhon.Voi itku. Luitkos kaikkia vuoroja? siellä ainakin toi aloittaja ja joku muu penää osavaa henkilöä.
Eikö perkele tätä saatukaan pystyyn???????
vaan hankkia joku kotisivujen tekijä...
Apuva! Autekee nyt hyvät immeiset, teknikot,tohtorit tai muut vastaavat!
mutta myös luoda kokonaan uuden elämän. Siis vastakohta esittämällesi.
Sama haave täällä...miten tämä kerho oikeen tosiaan saataisiin kokoon?
Suomi24 on sellaisia linkkejä johon voi ehdottaa uusia ideoita, uusia sivuja avattaviksi.
voisin jopa tutustua sinuun;)
*hymy*
maihtais seurata, jos vaikka kaksi masentunutta löytäis tuolta kerhosta toisensa. Heille voisi syntyä lapsia. Mitä tämä lapsi saisi geeniperimässä? Masennus masennus= ???
masennus kompensoi toisen, joten ei haitanne???
todettu masentuneisuuden kulkevan ainakin jonkin verran suvussa
Moikka,
Minusta tuo on aivan loistava idea, mutta sivusta seuranneena olen huomannut, ettei kukaan ole alkanut asiaa työstämään?!? Miten olisi vain yksinkertaisesti uuden foorumin luominen? Esimerkiksi http://www.foorumi.info/ saisi ilmaiseksi sellaisen tehtyä. Vai onko ajatuksena jotain hienompaa?
Olisi nimittäin todella hienoa, jos tuollainen treffikerho saataisiin pystyyn masentuneille. Ehkä minäkin sitten päasisin jonkun kainaloon kiehnäämään.
tuonne se foorumi, ite en osaa...
Ja ilmoitattehan sitten jos/kun se on olemassa?
Minäkin haluan kainaloon kiähnäämään ja jutustelemaan syntyjä syviä
täällä ollut vilskettä ja vipinää. Palaan sunnuntai-iltana itsekkin kuvioihin mukaan. Pysytään kanavalla!
Tehdäämpä niin, että kun kukaan ei ole innokas työstämään tätä ideaa eteenpäin, niin laittakaa vilä OIKEASTI vastauksia ( ilmoituksia ) jollain nimimerkillä, mistä ilmenee myös sukupuoli
( N tai M. )ketkä tosiaan haluaa perustaa treffikerhon!
Aloittamassani kyselyssä ilmeni paljon muitakin asioita, jotka eivät liittyneet itse mielipidekyselyyn, joten tarkoitus olisi saada edes jonkilainen kuva TODELLA halukkaista, siis määrästä.
Tämän jälkeen voitaisiin yhdessä katsoa kanavia, joita voitaisiin käyttää hyväksi "palstan" luomiseksi.
Ilmoittautumisen määrä antaa viitettä ko. ajatuksen perustaksi. Jos on paljon halukkaita, kannattaa aloittaa- ja jos vähän, niin asia voidaan jättää silleen.
P.S nim. siruna_ sinulla oli varteenotettava mielipide foorumin paikasta. Tarpeen tullen sit kaveriksi itse perutusvaiheessa???
Hetivalmis treffikerhoon!
Mä olisin tosiaankin kanssa mukana. Toivottavasti kaikki halukkaat ilmoittautuu, niin saadaan foorumi pystyyn! :)
ps. aloittaja tulisin mielelläni kaveriks tekee sivuja, jos porukkaa löytyy tarpeeksi
mukana olisin ( M )minäkin.
tulisin minäkin, jos porukkaa tulee tarpeeks paljon=)M
Hyvä siruna_ kaveria siihen kaipaankin!
Tulisin mielelläni mukaan.Eikä ees tartte olla paljoo porukkaa, kunhan on se yks ja ainut oikee mukana:)
nainen olen :)
sammaan veneeseen mukkaan.
N_tb haluaa kanssa mukkaan :)
tulisin, ehkä en. Olemme pariskunta.
mukaan tulla jos homma vaan alkaa joskus.
Riippuu ähän siitä, millaiseksi kerho muodostuu, mutta kiinnostaa kuitenkin.
Moi,
jälleen. Mielestäni on aika palata itse asiaan.
Näyttää siltä, että lukijoita riittää, mutta halukkaita on VAIN hieman yli kymmenen.
Itse en välttämättä lähtisi tällä määrällä perustamaan ko. kerhoa, koska halukkaita on luettuun verrattuna todella vähän. Toki,jos se perustetaan, voihan se määrä / suosio siellä lisääntyäkin.
Tällä ( halukkaita ) määrällä kiinnostuneet voivat esim. meilailla keskenään, niinkuin nim. "tälle tytölle" ja "milli menninkäinen" ehdottaa yhteystietojen kera.
Siruna. Sinä lupauduit mun kaverksi kerhon perustamiseen. Mikä on sinun mielipiteesi tästä pienehköstä määrästä? Entä muiden vastanneiden? MITÄ ME TEHDÄÄN???
Mullekkin voi halukkaat meilata ainakin näin aluksi [email protected]
minä myös kiinnostuin...
niin miksen minäkin. Mukana olisin.
tosi hyvä idea toi. ainut ongelma vaan et kuka sen perustaa ja millon. mut anyway,minä oon messis ainaki.mukavat ja masentuneet sinkkumiehet vaan yhteyttä ottamaan heti ku treffikerho saa alkunsa! aurinkoista ja säpinällistä kesää vaan kaikille!
ainakin laittaa meiliä tulemaan kun ei tuosta kerhosta kuulu mitään...
[email protected]
muuten, et yläpuolellas on lista ilmottautujista? Tai toistepäin aloittajan LUKEKAA TÄMÄ version alapuolella siis.
mulle saa kans kaikki mukavat ja masentuneet(tai masennusta ymmärtävät)sinkku miehet laittaa meiliä. kesäisin terveisin: [email protected]
Vappua...öööö kehoon...ööööö)))))
oikein hyvää Vappua kaikille! Tuli tuossa äskettäin käytyä kaupungilla markkinahumussa, munkkikahvien kera.
OLI TARKOITUS KIRJOITTAA TÄHÄN PALKIIN, MUTTA KIRJOITUKSENI ( yhteenveto ) LÖYTYY YLEMPÄNÄ KLO 21.31 ( LUKEKAA TÄMÄ ) KESKUSTELUPALKISSA KIRJOITETTUNA. OTTAKAA KANTAA...
tuo on alkana näyttämään, jotta tährden lento oli täänkin jutun kohtalo. Jotta tässä yksin koetetahan porskuttaa.
kyllähän täältä seuraa ja kavereita saa jos tekee asian eteen jotain. ite laitoin avoimesti aiemmin sähköpostiosoitteen mut eipä sit kukaan ota yhteyttä. joten siinä mielessä tähdenlento tais olla... no,jos joku nyt haluaa ottaa kuitenki yhteyttä niin osoite on: [email protected] aurinkoista kesää kaikille!
miekii,et kantsii ottaa viel harkintaan. Ei periks heti kantsi antaa, hyvää jutskaa.
menninkäinen, vastaa tähän kysymykseen. Sinun nimierkkisi viittaa -84 syntyneisiin, siis minkä ikäisiltä miehiltä haluut s-posteja?
ja entäs noppanumero, Sulta samaa utelisin?
meili osoite "noppanumero" samaa asiaa sultakin tiedustelisin?
siis ite oon syntyny -82. saa laittaa meiliä minkä ikäinen vaan =)
siis meni äsken varmaan väärään kohtaan vastaus. saa laittaa meiliä siis minkä ikäinen vaan ja ite oon syntyny -82
sitten tämän ketjun aloittaja. Voikos sinulle meilailla, ja minkä ikäiset konsanaan?
juu,kaiken ikäiset voi meilata. ite oon sitä mieltä että ikä on vaan numero. mun meili osoite on siis [email protected].
aiemmin laittanut pariinkin kertaan meiliosoitteeni.Ikärajoitetta ei ole, paitsi alaikäiset.Olen myös saanut kyselyjä miksi meilisi on joku suomi24 tai city.fi? Vastaan:
Alussa haluan nimenomaan antaa kyseisiä osoitteita sen vuoksi, että vältän turhat
ns. mahdolliset roskapostit. Sitten jos jonkun kanssa haluan tutustua paremmin, niin voidaan jatkaa hen.kohtaisella meilillä.
[email protected]
sinulle ennen vappua. Etpähän ole vastannut!? Vai sateleeko typyiltä sen verran kynää, että voit valikoida kenelle vastailet ja kenelle et!? Kai nyt sentään olet postisi katsastanut;)
olen vastannut jokaiselle meilinsä lähettäneelle aivan varmasti. Tarkistin asian postistani.
Oletko itse tarkistanut, että meilisi lähettäminen ei epäonnistunut? Toinen juttu joka mieleeni vois tulla on se, että minulla on "täppä" mahdollisille roskaposteille, joten en tule edes niitä silloin näkemäänkään, vaan ne poistuu varmuuden vuoksi.
Tämä ei tarkoita sitä, että olisit lähettänyt minulle sellaista, koska olen tietoinen roskapostisuodatukseni hukanneet aivan aiheellisetkin viestit.Eli et ole ensimmäinen. ANTEEKSI mikäli näin on päässyt käymään.
Voit toki lähettää meiliä uudestaan, jos haluat. Vastaan toki. Olen tosi pahoillani siitä, että on käynyt noin kohdallesi.
Olen sivusta seurannut tätä foorumia. Taitava ja tietävä on tuo aloittaja!
Aloittaja on tuonut esiin idean, jonka toteutuksen epäonnistumisen hän tietää itsekkin varsin hyvin. Mutta päämäärän saavuttamisen hän kuitenkin näyttää saaneen ilman treffikerhoakin!
Nimittäin asia on niin, jotta vaikka kerho ei toteudukkaan, toteutuu masentuneiden ja hellyyttä kaipaavien naisten haaliminen itsensä ympärilleen.
Hyvin toi asian esille joku miespuolinen kirjoittaja: " Haaremiksi menee" Johon aloittaja vastaa: "Alussa jutun juoni" ( vertaa kerhoideaansa )
Nyt ne näyttää jo kinastelevan siitä, kuka saa meiliinsä vastauksia ja kuka taas ei!!!
En ole katkera, päinvastoin nostan hattua sinulle, sillä aina hyvät ideat "poikii" tulosta. Ideoistahan ne firmatkin aloittaa toimintansa.
Taitava olet, Onnea ja menestystä!
Taitavaa näyttää olevan myös tuo sinun kirjoituksesi. Voihan sen asian niinkin ajatella, mutta tarkoitukseni ei ole ollut mainitsemasi päämäärän saavuttaminen, eli saisin mitä tahtoisin, kävi miten kävi.
Nimenomaan tarkoitukseni oli, herättää mielipiteitä kerhon tarpeellisuudesta ja päämääränä sen aloitus. Paremminkin päämäärän epäonnistumisesta on kysymys.
Lisäksi en käsitä, mitä ajat takaa vastauksellani "alussa jutun juoni". Siitäkö sait kuvitelman ja päätelmän päämäärän saavuttamisesta? Ei, minä annan siinä vastauksessa selvästi kuvan, mistä on oikein kysymys. Enkä minä sille itse mitään voi, jos joku ilmaisee kiinnostusta minua kohtaan.
Lisään vielä, että jos todellakin on lukenut puheenvuoroja, löytyy sieltä kiinnostuneille miehille osoitteita, johon meilata.
No, et kuitenkaan ole katkera. En minäkään, joten se siitä. Hyvää kesän alkua!
älhtää johon kalikka kalahtaa, vanha sanonta. Et ole katkera, mutta kuitenkin...mustamaalata näemmä täytyy!
lueskellut tätä palstaa, niin vaikka olemmekin sairastuneita ja masennuksen syövereissä olevia ihmisisä, kaikesta heijastuu selvästi se, että meilläkin on ihmisen ikävä toisen luo.
Kaikki kaipaa tulla välitetyksi...rakastetuksi.
kerholaisille! Mieli ei mettä keitä, mut suvi tulee kuitenkin.
hyviä kesiä vaan kaikille! Itselläni on vain ollut ainakin viime- ja toissakesä jostain syystä vähän hankalampaa aikaa tuon masiksen kanssa. Nyt tämä toukokuu vähän helpompi, toivottavasti jatkuu koko kesänkin.
missä kaikki kerhosta kiinnostuneet luuraa? Onko kukaan löytänyt mitään romanssia, vaikka tätä jutskaa ei saatukaan jaloilleen, olis ihan kiva kuulla kuulumisia. Onhan kesääkin vielä jäljellä!
mutta ei ainaskaan vielä mitään "sutinaa" oo löytyny...
Laitoin lehti-ilmoitukseen hakuni, jossa mainitsin potevani masennusta. Sieltäpä kuitenkin löysin vertaiseni. Alkukin on ollut helpompaa, kun molemmat ovat samassa tilanteessa. Voidaan puhua sairaudesta ihan avoimin mielin.
Aika näyttää mihin suuntaan tää sitten meneekin. Toivo elää kuiteskin.
tahon sellasen kaverin itellein :)
on mennyt tasaisen harmaissa masennuksen pyörteissä. Mikään ei ole huvittanut, ei edes "romanssin" etsiminen.
Milloikohan tämä oltila helppotuisi, vai helpottuuko enään koskaan. En yksinkertaisesti jaksa lähteä etsimään ketään. Mistäpä sen edes löytäisin? Yökerhoihin? Ehei, sillä on vain humalaisia.Itse kun en pidä hyvänä alkoholia lääkityksen yhdistelmää. Sitten pitäisi ( jos jonkun löytää ) kertoa sairaudestani. Hylkäys tulisi varmaan hyvinkin nopeasti. Treffikerhosta olisi voinut olla siinä mielessä apua, että olisimme kaikki "samalla viivalla" ja siten olis ollut helpompaa, mutta kait on vain yksin jaksettava tämä surkeus konsanaan.
mäkin. Ei nimittäin ole helppoa etsiä mistään yleisistä paikoista itselleen kumppania koskapa se yleensä tysähtää heti siihen, että kun esiin tulee jo sanakin masennus. Terveet eivät ymmärrä sitä, vaan hylkäävät heti jonkin sortin hulluna. Jos sitten ei satu niin hyvä tuuria että kumppanin jonka löytää, on todella tietoinen esim. oman kokemuksen kautta, mistä on kyse.
Mielenterveydenkeskusliiton paikallisyhdistyksissä, vaikka vapaaehtoistyöntekijänä tomiminen tämän meidän alueen/ sairuden hyväksi tomimiminen. Tapaa VERTAISIA samassa tilanteessa olevia. Saa vastakaikua ajatuksilleen. Todella sydämmellistä. Ei tarvitse jännittää mitään.
Saa lopettaa täällä kirjoittelun siitä, että ku´"kukaan ei ymmärrä"
Miten sellaiset voivat ymmärtää, jotka eivät ole sitä omakohtaisesti kokeneet? Ei edes Lääkärit ja terapeutit.
Paikallisyhdistyksissä on myös eritasoisia VERTAISKESKUSTELU ryhmiä, joissa on pitkäänkin työelämässä olleita ja hyvin koulutettuja.
Ei´ku´mukaan toimimaan, meidän kaikkien hyväksi. Vain toimimalla itse tähän asiaan saadaan parannusta valtakunnallisesti.
http://www.mtkl.fi/jasenyhdistykset/paikallisyhdistykset/
Hyvää loppukesää. Huomenna 23pv. ja siitä eteenpäin on luvassa hellettä. >Jes.
"Huh hellettä, sanoo Jänis pakkaasta"
tämäkin, mut ei palvele pienellä paikkakunnilla asuneita. Siksi pidän Treffikerhon perustamista sanan varsinaisessa mielessä parempana. Niin rajallista...
aloitettava. Perustelut: hitonmoinen suosio. Paljon halukkaita, eräs tapa hoitaa osana mielenterveyttään. Kaikille ei sovi, mutta halukkaille voisi olla myös apua terapiaan. Olkoon sitten muut mitä mieltä tahansa, mutta jos haluja on, niin ei se pahemmiksikaan muutu. Aloittakaa hyvät ihmiset. Ei yksin lääkkeet, yksin olo, terapia yms. ole ja vain ole osana toipumiseen, vaan ystävyys, kenties kumppanin löytäminen jaksaa ehkäpä yrittämään tätä ikuista harmautta. Ei ollenkaan huono idea !!!
Onks tää kuallu vai hä?
up