Piraatti puolue Suomeen

Kerrankin joku puhuu asiaa: http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id88441.html
koska tämäkin on eräänlainen harrastus eikä sillä tavoitella taloudellista hyötyä niin miksi sitä ei voisi lailla sallia koska nuoret keksii muuten jotain muuta laitonta ja rikollista eli ulkona kaduilla ja tappavataikaa kuka mitenkin jotta saavat aikansa paremmin kulumaan.

Muistakaahan sitten nuoret käydä äänestämässä.
5576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisko vähän makeeta jos olisi piraatti presidentti :)

Äänestä
  • Tarkoititko "presidentti" vai Presidentti? Eihän pressa pysty oikein sanomaan juuta eikä jaata tuossakaan asiassa. Kyllä se niin on et eduskunta vie ja pressa vikisee. ;-)

    Jos taas tarkoitin niinsanottua piraatti-presidenttiä...? Saas nähdä kuka vie/saa piraatti-pressan salkun. :-D

    Äänestä

pitäis piraateille perustaa....

Äänestä
  • Kerrankin heistä on jotain hyötyä:
    http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1340656&s=r
    Samalla kumoutui lakiesitys, että tekijänoikeuksia rikkovilta käyttäjiltä kiellettäisiin internetin käyttö.

    Onhan ollut nyt jo näyttöä, että piratismi on lisännyt levymyyntiä eikä päivastoin niinkun aikaisemmin on väitetty. Kyllä ne jotka sen levyn haluaa kansineenpäivineen käy levyn ostamassa orkkis versiona ja kuuntelevat piraatteina kappaleet, että kannattaako sitä ostaa vai ei eli onko se hyvä levy vai ei.

    Saadaan P2P-ohjelmatkin hyötykäyttöön ihan laillisesti. Ja voihan niitäkin kehitellä hienommiksi ja taas hienommiksi niinsanotuiksi kaupallisiksi versioiksi joista menisi pieni teostomaksu eri tahoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EiKultalusikka kirjoitti:

Kerrankin joku puhuu asiaa: http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id88441.html
koska tämäkin on eräänlainen harrastus eikä sillä tavoitella taloudellista hyötyä niin miksi sitä ei voisi lailla sallia koska nuoret keksii muuten jotain muuta laitonta ja rikollista eli ulkona kaduilla ja tappavataikaa kuka mitenkin jotta saavat aikansa paremmin kulumaan.

Muistakaahan sitten nuoret käydä äänestämässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu