ei jaksa

huh nyt ei kovin hyvin mene- töissä mulla ei oo ketään keltä vois kysyy neuvoa(se nainen jonka piti neuvoo mua on lomalla)oon huolissani äidistäni-välillä vaikuttaa siltä kuin hänen muistissaan olisi jotain vikaa ja sitten vielä poikakaverini jätti mut(se on mulle todella vaikeaa!)

en tiedä miten jaksan eteenpäin? onko jollain omia kokemuksia/hyviä neuvoja?
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On yht´äkkiä vaikea neuvoa mitään. Ja kun se on niin, että ei toisenpuolesta voi elää?

Kyllä sun olisi hyvä saada keskustella jonkunkanssa asioistasi. Jos ei läheisistä löydy keskusteluapua, on sitä haettava jostain muualta.
Hae googlesta jollain haulla mitä mieleesi nyt tulee. Se kun on aivan ventovieraalle vaikea sanoa mistä suunnasta. Tahoja on monia.
Ja kun tuntuu, että ei nyt ole tarvetta ihan psykolokille vielä mennä.?
Hyvää kesän alkua. ...Kyllä jostain neuvoa löytyy.

Äänestä

mä laitan tähän mun tarinan, en tiedä josko tästä voisi sulle olla apua/ helpotusta. tää on copypastettu mun aiemmasta viestistä, toiv ei haittaa...

älä vielä luovuta, mulla auttoi eri luontaishoidot masennukseen, ahdistukseen, pakkoajatuksiin yms, kun en uskaltanut masennuslääkkeitä käyttää, ehkä sulle vois näistä samoista jutuista olla apua, tässä mitä mä käytin: mäkikuismaa (masennukseen) valeriaanaa ja kärsimyskukkaa (ahdistukseen, jännitykseen, pelkotiloihin, rauhoitti ja rentoutti). E-EPA-kalaöljyä (myös pellavansiemenöljy on kuulemma hyvä, siinä samoja omega 3-öljyjä) ja sinkkiä, magnesiumia ja dolomiittia (tutustuin ortomolekulaariseen lääketieteeseen jossa mielenterveyden ongelmia hoidetaan vitamiinein, mineraalein ja rasvahapoin, ja näin tasapainotetaan ja hoidetaan aivoja ja hermojärjestelmää ja näin mieli paranee) ja bachin kukkatipat olivat mulle tosi suuri apu: bachin kukkatippoja on 38 erilaisiin ongelmiin, kuten masennukseen, pelkoihin, päättämättömyyteen, ahdistukseen, vihaan yms ja niiden käyttö on tosi helppoa; 2 tippaa jokaista valittua kukkatippaa (samanaikaisesti voi käyttää 5 eri tippaa) lasiin vettä ja pari kulausta päivän mittaan. näitä tippoja saa luontaistuotekaupoista, noita yrttejä ja E-EPA:aa saa apteekeista. lisäksi jätin kaiken kofeiinin ja suurimmaks osaks sokerit, lisäaineet ja valkoiset vehnäjauhot (ortomolekulaarisessa lääketieteessä vitamiinien yms. ohella suositellaan myös gluteenitonta dieettiä, koska gluteiini aiheuttaa joissakin paitsi fyysisiä, myös psyykkisiä oireita, jos gluteeniallergia on voimakas, esim. autismista kärsiviä gluteeniton dieetti on auttanut paljon, se on suosittu ja hyväksikoettu apu). oon lukenut paljon netistä ja kirjoista mielenterveyden ongelmien luonnonmukaisesta hoidosta, ja toivottomissakin tilanteissa ovat monet apua saaneet, eli ainakin kannattaa kokeilla! esim. www.alternativementalhealth.com ja www.orthomolecular.com on tosi toivoa antavia ihmisten kirjoittamia kertomuksia rankoista mielenterveyden ongelmista ja niistä selviämisestä luontaishoidoilla. toivon sulle kaikkea hyvää ja että olosi paranisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eräs väsynyt kirjoitti:

huh nyt ei kovin hyvin mene- töissä mulla ei oo ketään keltä vois kysyy neuvoa(se nainen jonka piti neuvoo mua on lomalla)oon huolissani äidistäni-välillä vaikuttaa siltä kuin hänen muistissaan olisi jotain vikaa ja sitten vielä poikakaverini jätti mut(se on mulle todella vaikeaa!)

en tiedä miten jaksan eteenpäin? onko jollain omia kokemuksia/hyviä neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu