minkälaisessa paikassa pihalla rucola viihtyy? auringossa?varjossa? osaisko joku neuvoa?
Kiitos etukäteen!
Kiitos etukäteen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
noin ihan ensiohjeeksi.....
ei tosiaankaan vaadi salaatti paljon....
sopii yksinkertaisellekin kasvattajalle...
niin kuin melkein kaikki muutkin yrtit.
Rucola on erittäin herkkä tuholaisille, joten jos pidät rucolaa ulkona tai kuistilla, niin käytä harsoa. Koko ajan!
Rucola "yksinkertaisellekin kasvattajale" No kiva kuulla : ) Minulla Rucola on ollut kasvimaalla, enkä ole sitä juurikaan hoitanut, tuholaisiakaan en ole huomannut. Paitsi, että joskus lehdet reikiintyvät. Muista kastella Rucolaasi, kuivassa maassa Rucolasta tulee todella kitkerää..t. yksinkertainen Rucolan kasvattaja
Itse olen kasvattunut rucolaa avonaisella aurinkoisella parvekkeella isoissa laatikoissa. Laitoin siemenet toukokuun alussa ja sain erittäin runsaan sadon. Tuholaisia ei ollut ja ainoa hoito, mitä se vaati ole kastelu. Suosittelen kokeilemaan.
kiitos ohjeista. kokeilen pihalle laittaa, meillä on vaan aika paahteinen piha, mutta jos johonkin nurkalle... :) mukavaa kesää kaikille!!