Budapestiin olisi tarkoitus lähteä porukalla, mutta vasta Marraskuussa -08. Ollaan aikaisin tiedustelemassa, koska on kiva suunnitella etukäteen.
Hotellimajoitus lienee oiva vaihtoehto, mutta tiedutelisin, löytyisikö tuollaiselle sopuisalle porukalle vaikapas vuokra- asuntoa ko. ajaksi ?
Ajankohta olisi Torstaista - Tiistaihin, siinä ½ välissä kuukautta.
Matkaaan lähdössä 7 henkilöä, 6 aikuista ja 1 lapsi.
Porukkakin on pahimmoilleen sen kokoinen, että yhteen vuokra- autoon ei sovita.
Miten budapestissa on paras tapa liikkua paikasta toiseen.
Muutakin vinkkiä matkan järjestämiseksi otetaan ystävällisesti "vastaan".
esimerkiksi: jos haluisimme lähteä päivän "onatoimimatkalle" pois budabestista. Mitä ja minne ehdottaisitte.
Ystävällisesti hän toivottaa hyvää kevättä ja mielenkiintoisia vastauksia
Hotellimajoitus lienee oiva vaihtoehto, mutta tiedutelisin, löytyisikö tuollaiselle sopuisalle porukalle vaikapas vuokra- asuntoa ko. ajaksi ?
Ajankohta olisi Torstaista - Tiistaihin, siinä ½ välissä kuukautta.
Matkaaan lähdössä 7 henkilöä, 6 aikuista ja 1 lapsi.
Porukkakin on pahimmoilleen sen kokoinen, että yhteen vuokra- autoon ei sovita.
Miten budapestissa on paras tapa liikkua paikasta toiseen.
Muutakin vinkkiä matkan järjestämiseksi otetaan ystävällisesti "vastaan".
esimerkiksi: jos haluisimme lähteä päivän "onatoimimatkalle" pois budabestista. Mitä ja minne ehdottaisitte.
Ystävällisesti hän toivottaa hyvää kevättä ja mielenkiintoisia vastauksia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tässä pari huoneistoa 8:lle. Näin isoja on aika vähän. Minusta Aida on kivempi, koska parvi ja portaat. Mutta makuasia tietysti. Otellokin on ok. Sijainti on molemmilla ok.
http://www.ferienhaus2100.com/nc/en/65/Ungarn/Budapest/Donauknie/
Liikkumisesta: ostakaa viikkolippu, metroasemalta. Alle 6-vuotias ei tarvitse lippua.
Lentokentältä ottakaa kaksi Zona-taksia keskustaan. Maksaa n. 45 euroa yhteensä. Tilataksi tulisi vähän halvemmaksi, mutta niitä ei yleensä saa lentokentältä. Pitäisi tilata etukäteen kentälle.
Päiväretkistä: helposti toteutettavia omatoimikohteita ovat mm. Szentendre ja Gödöllö.
Myös unkarilaisilta matkatoimistoilta kannattaa kysellä retkiä, mm. http://www.bta-utazas.hu
Klikkaa suomenlippua, ja katso mitä retkiä on tarjolla suomeksi.
Lentokentältä pääsee myös bussilla kätevästi,kertalippu n.euron.Tosin ainahan se taksi on helpompi
Budapestin lentokentältä ei pääse bussilla keskustaan asti, vaan bussi menee metron pääteasemalle Köbanya-Kispestiin. Siinä pitää vaihtaa metroon ja ajella vielä n. 15-20 minuuttia keskustaan. Metroasema on remontissa. Kertalipulla ei voi vaihtaa vaan pitää ostaa vielä toinenkin euron lippu, metroaseman lipunmyynti ei toimi (remontin vuoksi) ja lippu pitää ostaa bussiaseman kioskista.
Jos on aikaa, on nuoret ja terveet jalat, ei ole pieniä lapsia eikä valtavasti matkatavaraa, niin tämäkin on kuitenkin aivan varteenotettava vaihtoehto. Mukavuudenhaluisille kuitenkin tiedoksi, että taksimatka maksaa pari kymppiä.
Onko kellään tietoa joko Köbanya-Kispest -aseman remontti on ohi ja lipunmyynti taas toiminnassa? Matkaa pukkaa jo parin viikon päästä, ja 7 päivän lippu olisi tietysti järkevää ostaa heti kun bussilla nro 200 on ensin päässyt metron päätepysäkille.
Bkv:n sivuilta katselin, että rempassa näyttäisi olevan se metropäättärin lipunmyynti. http://www.bkv.hu/penztarak/keruletek.html
Plaraa sivua alaspäin XIX ker. kohdalle.
Mutta onhan siellä se bussien päättärin lipunmyynti, avoinna klo 6-20. Tehän tulette lentokentältä bussilla joka tapauksessa. Se bussi ajaa bussipäättärille, joka on siis metropäättärin kyljessä.
Olimme itse viime lokakuussa täällä:
http://www.agapeguesthouse.hu
Oma asuntomme oli kahdelle hengelle, mutta heillä näyttää olevan eri kokoisia. Ainakin sisäpihalle päin oleva asuntomme oli valtavan rauhallinen ja viihtyisä. Vaikka ottaisitte kaksi asuntoa, hinta näyttää jäävän noin 100 euroon yöltä. Aamupalatarvikkeitten ostaminen lähikaupasta tekee asumisesta vielä edullisempaa ja asunnoissa on keittonurkkaus.
Sijainti oli hyvä, hyvät yhteydet, metro ihan vieressä, busseja, raitiovaunut 4 ja 6. Liikkumiseen suosittelen minäkin joukkoliikennettä ja seitsemän päivän lippua. Matkakertomuksemme löytyy osoitteesta
http://www.Budapest.vuodatus.net
Hyvää matkaa!
Jos haluatte ohjelmassa voisin auttaa, oppaana myös.On marraskuun alussakin hyviä vaihtoehtoja sekä maaseudulla että Budapestissä.
Kiitoksia tähänastisista linkeistä ja tiedoista. Niitä on selailtu tomerasti.
Suunnittelu jatkuu