En hakenut "pilipalikurssille"

En hakenut "työelämän valmiuksien kartoituskurssille", koska sellaisen kävin jo puolitoista vuotta sitten. Nyt Kela lopetti työmarkkinatuen maksun. Pitäisi olla viisi kuukautta töissä tai kurssilla, jotta pääsee uudelleen tukien piiriin. Miten on, saanko sossusta rahaa elämiseen vai olisiko parempi siirtyä pimeisiin hommiin, joita kyllä on tarjolla paljonkin, tosin suurin osa niistä ei aivan laillisia. Onko kenelläkään kokemusta?
1585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vaikea tilanne. Älä kuitenkaan noudata toisessa viestissä olevaa neuvoa. Tuossa tietoa palvelukeskuksista:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000029010774

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000028577524

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000026966163&view_mode=flat

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000028975455#22000000028975455

Kyllä sossusta pitäisi toimeentulotukea herua. He vain alentavat ensimmäisen kahden kuukauden ajalta perustukea 20 %:lla ts. on tuplarangaistus, ensin rankaisee työkkäri ja sitten sossu. Vuokran ja muut välttämättömät jutut pitäisi tulla sossusta.

Älä ainakaan ei-laillisiin pimeisiin hommiin sorru. Muihin pimeisiin juttuihin en ota kantaa. Minusta työttömät ajetaan tässä yhteiskunnassa niin ahtaalle, etten minä ainakaan heitä ketään kivellä, jos vaikka pimeitä hommia tekisikin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mikä nyt neuvoksi? kirjoitti:

En hakenut "työelämän valmiuksien kartoituskurssille", koska sellaisen kävin jo puolitoista vuotta sitten. Nyt Kela lopetti työmarkkinatuen maksun. Pitäisi olla viisi kuukautta töissä tai kurssilla, jotta pääsee uudelleen tukien piiriin. Miten on, saanko sossusta rahaa elämiseen vai olisiko parempi siirtyä pimeisiin hommiin, joita kyllä on tarjolla paljonkin, tosin suurin osa niistä ei aivan laillisia. Onko kenelläkään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu