Antioksidantit vaarallisia

Nyt on taas todettu tutkimuksissa, että vitamiinit tappavat vertailuryhmään verrattuna.

Minä en nyt ihan heti tuota nielase. Otan monivitamiinin ja C 500mg joka päivä ruuan kanssa.

En voi syödä kovin monipuolisesti, kun ei voi - paino nousee.

Mites te muut?
6259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen ikäni miettinyt,kuka ja mihin tarvitaan luontaistuote kauppoja? Järki sanoo ruoka on se, mistä saadaan kaikki tarpeellinen hyvinvointiin.No, tarvitseehan joku solariumia rusketukseenkin. Liikkuminen ei onnistu joiltain ilman sauvoja? Kuntosalejakin joku tarvitsee? Voi rähmä.

Äänestä
  • Minä syön oikein reilusti lääketeollisuuden valmisteita. En luontaistuotteita, ne kun sanovat, että luontaistuotteissa on samoja aineita vaan vähemmän.

    Samaa ajattelen kuntosaleista. Kerran etelänmatkalla menin kun oli hotellissa samaan hintaan. Ei kelpaa minulle.

    Sauvoista sanovat kyllä, että niillä saa käsivarsille ja hartioille vauhtia kävellessä. Minä tosin köpöttelen omineni.

    Äänestä

  • vitamiiniä kirjoitti:

    Minä syön oikein reilusti lääketeollisuuden valmisteita. En luontaistuotteita, ne kun sanovat, että luontaistuotteissa on samoja aineita vaan vähemmän.

    Samaa ajattelen kuntosaleista. Kerran etelänmatkalla menin kun oli hotellissa samaan hintaan. Ei kelpaa minulle.

    Sauvoista sanovat kyllä, että niillä saa käsivarsille ja hartioille vauhtia kävellessä. Minä tosin köpöttelen omineni.

    kuntosalilla ja syön vitamiineja. Tarvitsen lihasvoimaa pitämään polvet kunnossa.

    Äänestä

Luin tuolta, että masennuslääkkeillä on muutakin hyvää vaikutusta kuin mielialan paraneminen.

Mietin tuota, kun sanotaan, että hyvä mieliala lisää tautien vastustuskykyä, että jospa niillä olisi sellainenkin oheisvaikutus.

www.verkkouutiset.fi oli se, mistä tiedeosastosta asiasta luin.

C-vitamiini tuntuu ainakin minua piristävän ja pitää hyvin flunssan loitolla. Ei ole ollut vuosikausiin flunssaa.

Äänestä
  • on kuulunut iät ja ajat pillerivalikoimiini. C-vitamiinia otan kuurina, kalkkia joka päivä 2 pilleriä. Osteoporoosi on vuosia sitten todettu, joten kalkkia on otettava runsaasti, varsinkin kun lisäksi on laktoosi-intoleranssi.

    Uskon, että jos kohtuudella käyttää vitamiineja, ei ne ole haitallisia. Tietysti, jos ei noudata annostusohjeita, voi huonostikin käydä.

    Liikun melko paljon. Kävelen vielä toistaiseksi reippaasti ilman sauvoja. Otan mielelläni juoksupyrähdyksiä kohottaakseni pulssia ja sauvat ovat silloin vain tiellä.

    Äänestä

Vaikka onkin kallista pissaa niin pissatauti pysyy kaukana.
Piitä ja biotiinia, niin tukka ja kynnet kasvaa.
Monivitamiini lienee varminta nille, jotka pelkää
vät yliannostusta.

Parempi niitä kuin ei mitään, itse yliannostan harkitusti monien vuosien kokemuksella.

Netistä löytyy hyvät neuvot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A ja E -vit kirjoitti:

Nyt on taas todettu tutkimuksissa, että vitamiinit tappavat vertailuryhmään verrattuna.

Minä en nyt ihan heti tuota nielase. Otan monivitamiinin ja C 500mg joka päivä ruuan kanssa.

En voi syödä kovin monipuolisesti, kun ei voi - paino nousee.

Mites te muut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu