Menen huomenna koeajamaan Skoda Fabia 1.4 16V Comfort Combi:n farmarimallin vm. 2001. Mitä kaikkea kannattaisi huomioida ja tarkistaa koeajon aikana ja tietysti konepellin alta?
Entä kuulostaako hinta teistä kohtuulliselta: autolla on ajettu 93 tkm ja lähtöhinta on 7900€. Ko. Fabialla on vuoden takuu.
Entä kuulostaako hinta teistä kohtuulliselta: autolla on ajettu 93 tkm ja lähtöhinta on 7900€. Ko. Fabialla on vuoden takuu.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huoltokirja kilometrit ja päivämäärät. Soitto edelliselle omistajalle. mikäli et ole ollut käytetyn ostossa, niin otapa kokeneempi toveri mukaan. Jos kilometrit pitävät paikkansa et sinä siitä mitään vikaa löydä muutaman kilometrin koeajolla. Kysely Akelta onko kolariauto muuta ei juuri pysty tekemään. Lähinnä vuosimalli/kilometrilukema ja kilometrien pitäessä paikkansa ei suuria vikoja pitäisi olla (93000). Tietenkin vaihteiston toiminta ja äänet, mutta mikäli saat auton parin kolmen päivän koeajolle, niin sittenhän sen voi ottaa nosturille ja tutkia oikein joukolla. Hinnasta en tiedä, katsele keskihintaa, vaikka näiltä nettiautopalstoilta.
Varovaisuutta, mutta, jos hinta ja laatu ovat kohdallaan, niin ei, kun papereita tekemään. 7900€ on paljon rahaa se kannatta sijoittaa hyvin. Auto sinänsä on ihan hyvä.
Katselin nuo nettipalstat ja kävi silmään Jyväskylän suunnalla 93000 ajettu -01 Fabia. Liikkeestä noilla kilometreillä varmaan saat pidemmälle koeajolle, kuin 200m. ja näytti kuvissa hyvältä. Hinnasta voit hiukan saada alennusta, mutta... renkaat ja muut ja huom! liikkeen takuu. Ostokelpoinen, jos lienee se. Kuten sanottu 7900€ on paljon rahaa.
Kiitoksia hyvistä ja asiallisista vinkeistä! Se oli juurikin tuo JKL:n Fabia ja niinhän siinä sitten kävi, että mukaan lähti. Molemmat renkaat olivat hyvässä kunnossa ja muutenkin kaikin puolin siisti. Ajeltiin parin tunnin perusteellinen koekierros ja moottoripyöräkerhon pojat vielä vilkaisivat alustaa ja hyvältä se näytti! Vanhasta saatiin vaihdossa 900, vaikka oli vanha Pösö jo melko ritsa, eli hinta tippui 7000€:n. Vuoden takuu kattaa kaiken paitsi kuluvat osat. Uskoisin tehneeni hyvän kaupan.
Tuota vesihommaa ei tietenkään huomattu katsoa, täytyy toivoa, että sitä ongelmaa ei ilmene.
Kannattaa ainakin ruinata iso huolto ja mahdollinen hihnan vaihto, jos ei ole jo tehty. Tietenkin kahdet kunnolliset renkaat. Ison huollon ja renkaiden kanssa tulee hintaa lisää huomaamatta tonni, jos riittääkään heti ensimmäisenä vuotena. Ei, kun kokeilemaan. Pyyntö on ihan kodallaan ilmeisesti liike on pistänyt vähän kilometrilisää, mutta hyvää ja halpaa ei saa samassa paketissa. Ruostevaurioita, jos ei ole kolaroitu, ei paljon kannata hakea sen ikäiset galvanoidut eivät juuri ruostu.
Aika usein tuppaa Fabioissa pääsemään vesi takaovista sisään. Tiivisteet on kyllä kunnossa, mutta vuoto johtuu oven sisällä olevista muoveista jotka on joko rikki tai sitten ne on alapäästään/yläpäästään väärin asennettu ja vesi ohjautuu sen vuoksi väärälle puolelle ovea. Vian löytämiseen riittää kun nostat kumimatot pois ja kokeilet onko kovasti märkää niiden alla. Jos on niin tingi joko hintaa ja korjaat itse tai sitten tingi korjaus kaupan päälle. Ovien sisäverhoilut on aikas v-mäisiä purkaa. Muutoin on ainakin meillä pelannut ihan moitteetta 2003:sta asti. Ei siis mitään vikoja tuon vesijutun lisäksi.