Tammi vai pyökki

tunnistaminen

Mistä erotaa tammen ja pyökin? Minulla on autotallissa edellisen omistajan jäljiltä kohtalainen nippu komeita lankkuja, mutta en ole varma mikä puulaji on kyseessä. Epäilen että tammi tai pyökki. Onko näille puulajeille olemassa jonkinlaiset tuntomerkit? Onko ero esim syissä, värissä, kovuudessa, painossa?

Laittaisin myyntiin kun vaan tietäisin mitä myyn

3

3316

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyökki punaista

      Tammi on ruskeaa ja pyökki punertavaa. Tammessa voimakkaampi kuviointi ja pyökissä pilkkuja. Maistelemalla ja haistelemalla niitä ainakin voi analysoida jos on tunnettuja mallikappaleita.
      Valokuviakin vertailua varten voi googlestä löytyä.

      • JanneKi

        Täältä löytyy kuvat lähes kaikista puulajeista.

        http://www.hobbithouseinc.com/personal/woodpics/

        Kannattaa näyttää puulle vähän höylää, jotta sen kuvion näkee kunnolla - ne on monesti niin pölyisiä ja muuta sahapinnalta, että se haittaa tunnistamista. Mutta pyökki ja tammi on kyllä helppo erottaa toisistaan (tammi = oak, sitäkin on sitten monta lajia! - pyökki = beech).


      • avuksi
        JanneKi kirjoitti:

        Täältä löytyy kuvat lähes kaikista puulajeista.

        http://www.hobbithouseinc.com/personal/woodpics/

        Kannattaa näyttää puulle vähän höylää, jotta sen kuvion näkee kunnolla - ne on monesti niin pölyisiä ja muuta sahapinnalta, että se haittaa tunnistamista. Mutta pyökki ja tammi on kyllä helppo erottaa toisistaan (tammi = oak, sitäkin on sitten monta lajia! - pyökki = beech).

        Kiitos linkistä, auttaa varmasti tunnistamisessa. Uskoisin että kyseessä on Tammi, voisihan sen vielä puusepältä varmistaa.. josko vaikka syntyisi kaupatkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe