Vanhojen paneleiden käsittely

Tarkoituksena on aloittaa kylppäriremontti rivitalokaksioon. Kylpyhuoneen puoli menisi kokonaan uusiksi ja mietin vain että mitä saunalle tekisin. (rak. -93)
Panelit ovat mielestäni kuusta. Ajan saatossa kiukaan yläpuolelta ja katosta ainakin tummuneet.
Mitä ainetta voisi käyttää sävyttämiseen, jos kaikki pinnat käsittelisi niin että olisivat jonkun verran tummemmat...!!??
Ja sopiiko sama aine myös lauteille. (haapaa?)
4847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

saa seinät ihan mukavasti värjättyä kauniin kuultaviksi (värisävyjä on aika monia). Mutta lauteita ei kyllä kannata lähteä värjäämään. Saunasupi ja (Laudesupikin) tekevät puuhun ohuen kuultopinnan, joka kuumuu lauteessa liikaa.

Lauteet käsitellään pellavaöljyllä likaa hylkiviksi, siinä samalla ne hieman(!) tummuvat.

Meillä juuri tehtiin saunan kasvojen kohotus: väriä seiniin ja uudet lauteet (uusi, perinteisempi muoto myös, en tykkää muotolauteista). Hieno tuli!

Äänestä

Eipä jää arvailujenvaraaan-kaikkien teillä tätänykyä aikalähelle samaansävyyn tummuneet kannattaisi vaihtaa.
Siten saat uusimman ilmeen koko helahoidolle,sillä on tuolla jo ikää koht'sillä jo pian parikyt'-vuotta.

Äänestä

Löylyhuoneen paneloinnin tavarakustannus on vain satasia. Vaikka joku toinen ne laittaisikin, jos pohjat on kunnossa - pikainen homma.
Kulu on varsin pieni muru koko urakassa (kylppärin remppa....)

Äänestä
  • että kaikki uusiksi... seinät, lauteet, ledi- tai kuituvalot. Hinta n. 1000€. Kylppärin rempan teen kokonaan itse ja hinta 3-4000€

    Mutta sauna on ollut n. 7 vuotta käyttämättä, edellisen omistajan vuokralainen oli vanha ukko joka ei saunonut. Eli kunto ihan hyvä vielä, mut pikkusen tummunu kiukaan luota.
    Taitaa tulla kysymykseen tuo käsittely ja ehkä uudet lauteet.
    Kiitos neuvoista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jusu kirjoitti:

Tarkoituksena on aloittaa kylppäriremontti rivitalokaksioon. Kylpyhuoneen puoli menisi kokonaan uusiksi ja mietin vain että mitä saunalle tekisin. (rak. -93)
Panelit ovat mielestäni kuusta. Ajan saatossa kiukaan yläpuolelta ja katosta ainakin tummuneet.
Mitä ainetta voisi käyttää sävyttämiseen, jos kaikki pinnat käsittelisi niin että olisivat jonkun verran tummemmat...!!??
Ja sopiiko sama aine myös lauteille. (haapaa?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu