Olen todella pettynyt palveluntarjoajan ns. seriffeihin. He käyttävät palvelua omiin tarkoituksiinsa, eivätkä ymmärrä tai halua ymmärtää keskustelijan tarpeita. Usein uhkaillaan tai toteutetaankin ulosheitto, vain sillä perusteella, että keskustelu ei miellytä heitä. Kuitenkaan mistään laittomasta ei ole puhe. En ymmärrä millä perusteella kyseiset "seriffit" valitaan. Kokemuksieni mukaan ihan millä vaan. Olisin lähettänyt pätkän keskustelua liitteenä, mutta se ei onnistu suoran palauteennekaan kautta. Totta puhuen se ei edes toimi. Ehkä tarkoituskin on se. En tosin sitä haluaisi uskoa.
Ja tässä on vielä kyse ulkosuomalaisille tarkoiteusta chätistä, jossa nyt tuomiota jakelee joku härmässä asuva suomalainen (jonka nikki viittaa hänen olevan UK:ssa). Siellä hän ei kuulemma kuitenkaan ole. Olenko minä väärässä olessani ulkosuomalainen vai hän, joka on keksinyt olevansa sellainen.
ns. seriffit
5
301
Vastaukset
- pettynyt
niin ja heillä on kuitenkin vapaus osallistua keskusteluun ja omiin mielipiteisiin. Jos he eivät saisi osallistua keskusteluun, ymmärtäisin asian paremmin. Mutta, kun heillä on se oikeus, joten he voivat hallita keskustelua. Muistaakseni Suomessa on vielä sananvapaus. Ja muistutan vielä, että kyse on ihan Suomessa sallituista sananvapauden alaisista asioista, ei laittomuuksista.
- noista shefuista
Ensinnäkin täytyy kyllä myöntää, että mulla ei oo koskaan ollut mitään ongelmia heidän kanssaan ja tiedän joukossa olevan suuren joukon aivan fiksuja ja asiallisia shefuja, mutta...
Eräs nimeltämainitsematon shefu vaati chatissa kävijää vaihtamaan rekisteröimättömän nickin koska se oli kirjoitettu isoilla kirjaimilla. Siis haluaisin nähdä sen kohdan, missä nimen kirjoittaminen isoilla kirjaimilla on kielletty?? Nicki ei ollut mitenkään suomi24:n määritelmien mukaan kielletty nicki. Ja kun kyseinen sättäilijä vielä sättäili ilmeisesti yksityisesti koska ainakaan ylellä hänen tekstejään ei näkynyt niin suuresti ihmettelen. Shefu sitten poisti kyseisen nickin huoneesta kun tämä ei sitä mennyt vaihtamaan. Asiallista?
Kyseisellä shefulla on kolme "isoa" kirjainta omassa nickissäänkin, joten..... - ohjeitten mukaisesti
Ohjeitten mukaisesti voi myös sheriffien toiminnasta antaa palautetta. Palautelomake löytyy tuolta:
http://www.suomi24.fi/palaute/lomake/Mää oon nyt jotenkin "sotajalalla" kahden sefun kanssa ja heil oli valtaa et mää en pääse enää sättiin.
Syynä oli kun rikoin sääntöjä...Lähes 300 000 minsaa rekattuna tiedän säännöt ja sefut kun useinkaan ei hoida hommias esim camirunkkareiden ja puhnumeroiden antamisella et ohjaisivat heidät omiin huoneisiin heille tarkoitettuihin...
Yks sefu väitti et rikoin vuodelta -94 sääntöjä kun kerrolin silloin olevani kehitysvammaisten hoitajana...
Nyt seuraus et mun chättiin pääsy estetty.
Laitoin IP-osoitteen ylläpidolle ja huomautuksen sefusta...minun mielestäni en ole rikkonut sääntöjä
- keskustelun nähnyt
Nyt kyllä on pakko ottaa kantaa, itse ulkosuomalaisissa käyneenä.
Nimimerkkisi oli paikalla ensinmäistä kertaa. Sinulla ei todellakaan ole oikeutta tulla huoneen serifiille räyhäämään hänen oikeudestaan kyseiseen huoneeseen.
Ulkosuomalaisuuteen kuuluvat myös paluumuutto, suunnitelmat ulkomaille muutosta.
Kent-UK on toiminnallaan tehnyt huoneesta avoimen lentoaseman kahvilaa muistuttavan keskustelupaikan, jossa AINOANA huoneena, koko chatissa saa keskustella kolmella kielellä.
Huone on avoin kaikille, myös sinulle. Tervetuloa terveemmällä asenteella mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360