joulukukat

hyasintti ja amaryllis

Tuli taas ostettua jouluksi muutama kukkanen. Olen aina aiemmin heittänyt menemään, mutta nyt voisi kokeilla saisiko noista vielä jotakin. Eli kuinka hoidetaan hyasintia ja amaryllista niin, että kukkivat uudelleen.

Hyasintit ovat jo tässä vaiheessa melko kärsineen näköisiä. Lehdet nuokkuvat ja ovat päistään keltaisia ja ruskeita, ihan eläviä kylläkin. Pitäisikö antaa kuivua, vai pyrkiä pitämään elossa ja viedä ilmojen lämmittyä ulos? Onko noista lehdistä enää mitään iloa jotta sipuli keräisi voimia?

Amaryllikset ovat todella hyvinvoivia. Lehdet ovat viimeisen päälle terveen ja elinvoimaisen oloisia. Mitä näille tehdään?

2

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anna kasvaa elokuulle asti lannoittaen säännöllisesti. Elokuussa kastelu lopetetaan ja lehdet saavat kuihtua, jolloin niistä ravinteet menee sipuliin. Alkaa lepokausi. Kun loppusyksystä huomaat uuden nupun tulevan esiin, istuta sipuli uudelleen.

      • hyasintti ja amaryllis

        Kiitos ohjeista. Ovat niin hyvinvoivan oloisia, että näiden kanssa voi jopa onnistua :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe