joulukukat

hyasintti ja amaryllis

Tuli taas ostettua jouluksi muutama kukkanen. Olen aina aiemmin heittänyt menemään, mutta nyt voisi kokeilla saisiko noista vielä jotakin. Eli kuinka hoidetaan hyasintia ja amaryllista niin, että kukkivat uudelleen.

Hyasintit ovat jo tässä vaiheessa melko kärsineen näköisiä. Lehdet nuokkuvat ja ovat päistään keltaisia ja ruskeita, ihan eläviä kylläkin. Pitäisikö antaa kuivua, vai pyrkiä pitämään elossa ja viedä ilmojen lämmittyä ulos? Onko noista lehdistä enää mitään iloa jotta sipuli keräisi voimia?

Amaryllikset ovat todella hyvinvoivia. Lehdet ovat viimeisen päälle terveen ja elinvoimaisen oloisia. Mitä näille tehdään?

2

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anna kasvaa elokuulle asti lannoittaen säännöllisesti. Elokuussa kastelu lopetetaan ja lehdet saavat kuihtua, jolloin niistä ravinteet menee sipuliin. Alkaa lepokausi. Kun loppusyksystä huomaat uuden nupun tulevan esiin, istuta sipuli uudelleen.

      • hyasintti ja amaryllis

        Kiitos ohjeista. Ovat niin hyvinvoivan oloisia, että näiden kanssa voi jopa onnistua :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      160
      2108
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      310
      1793
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      81
      1254
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe