MITÄ TARKOITTAA KUN JOSSAIN OHJEESSA SANOTAAN
ETTÄ JOKAPÄIVÄISESSÄ KÄYTÖSSÄ ON TURVALLISEMPI
KÄYTTÄÄ NORMAALITILIÄ KUIN JÄRJESTELMÄNVALVOJAN TILIÄ?
(JÄI CAPS LOCK PÄÄLLE)
ETTÄ JOKAPÄIVÄISESSÄ KÄYTÖSSÄ ON TURVALLISEMPI
KÄYTTÄÄ NORMAALITILIÄ KUIN JÄRJESTELMÄNVALVOJAN TILIÄ?
(JÄI CAPS LOCK PÄÄLLE)
Vastaukset 9
Vanhimmat
- Windows XP:ssä asennuksen yhteydessä luotu ensimmäinen käyttäjä saa järjestelmänvalvojan oikeudet oletuksena. Niinpä monet käyttävät päivittäisessä käytössä tätä täydet oikeudet omaavaa käyttäjätiliä. Tämä antaa kaikille ohjelmille täydet oikeudet järjestelmään, myös haittaohjelmille. -
http://neko.1g.fi/ohje/Windows_Vista-vinkit/normaali_kayttajatili.html
XP:ssä vähän vaikeampaa käyttää rajoitettua tiliä
järjestelmänvalvojantilin asetukset toiseen tiliin?
valvoja hakemiston sille rajoitetun tilin käyttäjälle ja muutat tarvittavat oikeudet.
mitenkähän se onnistuu?
Käytössä olevaa tiliä ei voi kopioida, joten aloita luomalla uusi käyttäjä, jolle annat järjestelmänvalvojan oikeudet (Ohjauspaneeli -> Käyttäjätilit).
Kun uusi tili on luotu, kirjaudu ulos ja kirjaudu sisään tällä uudella tilillä.
Kopioi seuraavaksi ensimmäinen profiili uuteen profiiliin. Oma tietokone -> Napsauta hiiren oikeala näppäimellä -> Ominaisuudet -> Käyttäjä profiilit -> Asetukset.
Valitse asennuksen yhteydessä luotu profiili ja napsauta "Kopioi". Anna profiilille polku ja homma on valmis. Toiminto siirtää alkuperäisen profiilin alla olleet tiedostot ja asetukset uuteen profiiliin (käyttäjälle).
klikkaan hiiren oikealla tietokone,ominaisuudet niin tulee järjestelmä.Ei ole mitään tilejä.
tämä on Vista.
loin uuden tilin ja laitoin sen järjestelmänvalvojan tiliksi.
Valitse Järjestelmän lisäasetukset ja sen jälkeen "Käyttäjäprofiilit" -> "Asetukset...".
Toki sen voi tehdä myös luomalla uuden tilin, mutta silloin aikaisemmassa profiilissa olleet tiedostot eivät kopioidu vaan ne täytyy käydä kopioimassa käsin.