Syreeniaidan

leikkaus?

Tonttimme ympärillä on syreeniaitaa. Ongelma on se, että siinä on useissa paikoissa lehtiä vain oksan päissä, siis aika harvanlainen silloin kun siinä on lehti. Voiko sitä laikata ja jos voi, niin miten ja milloin? Vai onko ainoa vaihtoehto katkaista se juuresta poikki ja aloittaa tuuhetuskavatus uudelleen, mitä tosin ei millään raskisi tehdä.

3

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töyhtötiainen

      Syreeniä leikataan poistamalla vanhoja, isoja versoja kokonaan, jotta uusille versoille tulisi tilaa ja valoa kasvaa. Leikata voi nyt keväällä ennen silmujen puhkeamista tai sitten elo-syyskuulla.
      Tyvellä kasvavaa nuorempaa versostoa tarvittaessa harvennetaan. Jatkossa kannattaa leikata vuosittain, niin aidassa on aina eri-ikäistä ja erikorkuista versoa, jolloin aidan tuuheus säilyy.

      • syreeni on

        Mikähän syreeni se on, jos tavallinen tee niinkuin edellä neuvotaan, jos unkarinsyreeniaita,sen voi leikata maahan asti.Kun kasvaa, sitä pitää leikata pari kertaa kesäna aikana, että tuuheentuu alhaalta asti


      • Unkarin....
        syreeni on kirjoitti:

        Mikähän syreeni se on, jos tavallinen tee niinkuin edellä neuvotaan, jos unkarinsyreeniaita,sen voi leikata maahan asti.Kun kasvaa, sitä pitää leikata pari kertaa kesäna aikana, että tuuheentuu alhaalta asti

        kahdella tavallinen. Aiempi omistaja ei ole oikein raskinut leikata ja tulos aika puumainen ja lehdet on lähinnä latvoissa. Varsinkin Unkarinsyreeni on saanut kasvaa aivan vapaasti ja vaikka kukkiessaan on komea, kuitenkin aika hoitamattoman näköinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe