Nuo tien sivussa olevat linnunpöntön näköiset laatikothan sisältävät kameran, sen ymmärtää blondikin. Mites sitten, jos joku motoristi ajaa epähuomiossa ylinopeutta ja pääsee kuvaan? Saako poliisi kasvokuvan tyytyväisenä huristelevasta moottoripyöräilijästä? Kuulin jostakin, että myös takaapäin kuvaavia valvontakameroita olisi tulossa. Liekö totta? Aamun ajolenkin jälkeen aivan jäässä, mutta pönttöjä kohdanneena utelen minua askarruttanutta asiaa.
Pönttökyssäri
6
840
Vastaukset
- Turo--Inkeri
...näy kuvassa, voi sakkolapun lähetysosoitteen saaminen olla hankalaa. Varmaan meilläkin on pian myös takaa kuvaavia kameroita (ellei ole jo?)
Joissakin maissa ovat kaavailleet jopa eturekisterikilpiä pakollisiksi prätkiin, mutta onneksi tuon tekninen toteutus on niin hankalaa, ettei siitä vissiin ainakaan vielä ole tullut mitään, eikä toivottavasti tulekaan!
Jepareiden uusia sakkorysiä ovat myös autoihin asennetut, taaksepäin kuvaavat kamerat. Jos sellainen on vielä siviilipoliisiautossa, saa kyllä olla melkoinen Teräsmiehen röntgenkatse, jos sen aikoo havaita ennen kuin se on mitannut nopeutesi.
Näihin kaikkiin on kyllä olemassa yksi tehokas lääke: ajaa rajoitusten mukaan. Kaikkien muiden konstien tehokkuus vaihtelee suuresti.- ei.
>>Varmaan meilläkin on pian myös takaa kuvaavia kameroita (ellei ole jo?)
Ei ole.
aina pöntön kohdalla :=)
pitää se poliisille terweiset lähettää :=)
tylsän työn hauskuuttamiseksi :=)
ja warmasti jos en muuten niin pöntön kohdalla ajan ylinopeutta :=)- Köröttelijä
Oletetaan että ajat päivittäin samaa reittiä ja aina huomattavaa ylinopeutta,seurauksena fotogalleria sun pyörästä,ei vaadi mitään ruudinkeksijän aivotoimintaa,ottaa selville keillä samanlaisia mopoja lähialueilta löytyy,ja jos et ole Kroisos Pennonen niin ajokamatkin yleensä ovat kokolailla samat.
En tiedä onko näyttö tällaisilla perusteilla riittävä rangaistusvaatimukseen,mutta ikävään tilanteeseen siinä voi joutua. Köröttelijä kirjoitti:
Oletetaan että ajat päivittäin samaa reittiä ja aina huomattavaa ylinopeutta,seurauksena fotogalleria sun pyörästä,ei vaadi mitään ruudinkeksijän aivotoimintaa,ottaa selville keillä samanlaisia mopoja lähialueilta löytyy,ja jos et ole Kroisos Pennonen niin ajokamatkin yleensä ovat kokolailla samat.
En tiedä onko näyttö tällaisilla perusteilla riittävä rangaistusvaatimukseen,mutta ikävään tilanteeseen siinä voi joutua.tääl korwes mis asun ei ole pönttöjä :=)
ja mun ei tarwi todistaa mitään itseäni wastaan :=)
siis ei wakio reittejä tjn
- mini mp-asentaja
Ajoin kerran ylinopeutta tolpan kohdalla ja
laatikosta hyppäsi ulos mikro mies,joka asensi
jonkinlaisen rajoittajan pyörääni.
Tämän jälkeen prätkäni kulki vain 82km/h.
Oli muuten jommoinen vetomies,koska ajoi minut
kiinni 10cm mopollaan ja asensi rajoittimen
vauhdissa.
Missään merkkihuollossa ei ole kukaan onnistunut
sitä poistamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24110563
- 1276863
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h486534- 945404
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324750- 404044
- 613374
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta253318On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na283265Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue263063