Mitä näitä kirjoituksia ravuista on lukenut niin hirveästi kirjoitetaan siitä, että miespuolinen rapu ei olisi kovin luotettava, että on kova pettämään jne.
Mutta, miten on NAISpuolisten rapujen laita; oletteko luotettavia? Miten edetä rapunaisen kanssa joka tuntuu välillä olevan hyvin ystävällinen ja antaa ymmärtää, että on itsekin kiinnostunut mutta sitten yht´äkkiä tapahtuukin päinvastoin; ihan kuin vetäytyisi kuoreensa ja voi vaikuttaa hyvin etäiseltä:/
RAPUNAISET; miten edetä teidän kanssa? Pitääkö olla vaan kärsivällinen? Miten voi ravulle osoittaa, että todella välitän hänestä? Kukkia yms. on lähetetty, mutta mitä vielä?
Selvennettäköön, että tämä ihana rapu asuu toisessa maassa tällä hetkellä mikä vähän hankaloittaa tilannetta; kirjoitinkin joskus täällä kuinka lähetin hänelle kukkia ym. osoittaakseni kuinka oikeasti olin pahoillani eräästä asiasta (ei mitään pettämisiä tms.) ja hän pitikin niistä erittäin paljon. Mutta, mitä pitäisi vielä tehdä; hakisin kyllä sen kuunkin taivaalta jos vaan voisin; onko ravuilla neuvoja:/?
Sen tiedän tästä ravusta, että hän EI TODELLAKAAN ole mikään peluri tms.
RAPUNAISESTA....
5
1688
Vastaukset 5
- -sani83
heips. Rapu naisena voin yrittää antaa oman näkökantani asiasta, mutta kyllä hän rapunaisiakin moneen junaan.
Lainaan hieman sinua " ihan kuin vetäytyisi kuoreensa ja voi vaikuttaa hyvin etäiseltä:/". Niinpä, tällaisiahan me tahdotaan olla... Aivan oikein, kärsivällisyyttä tarvitaan. Minä ainakin tykkään huomion osoituksista, mutta jos niitä tulee liikaa tai liian nopeasti aletaan liiaksi tunteileen suhteen alussa, tahtoo sitä ottaa hieman takapakkia ja vetäytyä kuoreensa. Eli kiinnostuksensa pitää osoittaa, muttei saa olla liian hyökkäävä.
Ja että ollakko rapu-naiset pettäjiä, suurin osa minun tuntemistani rapunaisista, kuten minäkin, on kyl uskollisia ja vakaita kuin kivi (tiedän muutamia peluri rapuja, mut ovat todella epätyypillisä rapuja). minä, kuten moni muukin rapunainen on tullut petetyksi/huijatuksi nuoruudessaan, silloin kun kuori ei vielä ollut tarpeeksi suojaava, tästä johtuen esim. minä olen todella epäluuloinen uusia miehiä kohtaan. osoitan kyllä mielenkiintoa ja innostusta, mutta tämä epäluulo näkyy silloin tällöin juuri tuossa kuoreen vetäytymisessä...
Älä tee huomion osoittamista liian räikeästi, vaan rapu-nainen tykkää mutkattomista huomion osoituksista, jotka pystyy liittämään arkeen.
lopuksi lainaus mtv3/helmi sivujen rapu-horoskoopin kuvauksesta:
"Suhteen alkuvaiheessa Rapu on yleensä hyvin varovainen, kuoreensa käpertyvä ja arka. Hänen on luotettava kumppaniinsa täydellisesti ja oltava varma siitä, että tunne on molemminpuolinen, ennen kuin hän uskaltaa avautua. Mutta kun pelko poistuu, Rapu on intohimoinen, hellä, aistillinen ja hurmaava kumppani. ".
Joten tsemppiä!- naisellinen
minæ ainakin pidæn ettæ mies on turvallisen tuntoinen ja vahva.juonittelujeni ja tunteiden ylæ ja alamakea ajettaessa vaaditaan todella etta naytat"etta olet mies etka janis"Ihailen keikkea kaunista!Miehen ulkonako ja tyyli on oltava ok.lahjoja rakastan ja yllatyksia, olenhan romanttinen luonne.illallinen kynttilan valossa tai valimeren rannalla on kaunista.olen lammin,olen herkka,rakastelen missa vain,osoitan hellyytta niin paljon etta, joskus kipeaa tekee osaan kasitella miesta jota rakastan ja saada hanet tuntemaan itsensa,ykkoseksi.Mutta auta armias jos panet esteita tai ehtoja minulle,silloin tulen nayttamaan sakseni.Petan jos petetaan,mutta harva voi rapua pettaa!
- ~***~
tämä on niin totta! ihan kun itse olisin kirjottanut.
tietenkin ihmisiä on eri junaan mutta ite olen ainakin niin tyypillinen rapu mitä kaikkialla kuvataan, en todella vois pettää ketään ja en koskaan rupea mitään pelaamaan, en lähe suhteeseen suin päin, täytyy olla varma mitä mies haluaa. Tottakai sellasia lyhyitäkin suhteita on ihan tietoisesti, olemmehan kaikkia kuitenkin vain seksuaalisia olentoja. Mutta että vakaa suhde on se päämäärä ja jos sellanen tulee eteen niin siitä pidetään kyllä kiinni. Ja jos kiinnostava mies tulee eteen niin kyllä tosiaan haluan olla tietoinen siitä mitä se mies meinaa ennekun ryhdyn häne kanssaa mihinkään.
Ja miehen lähestyminen...tämä on tosi hankala, minä olen ainakin todella hankala, näen sen nimittäin heti jos tyyppi kiinnostaa tai ei. Kaverustun helposti miesten kanssa ja monet miehet sen sitten käsittää väärin. Siitä tulee paljon ongelmia. Että just tuo mitä tuolla aiemmin sanottiin että ensin on niin flirttiä ja sitten vetäytyy, niin minulla just tuommonen toiminta pätee niihin miehiin keitä pidän kavereina. Sit kun ne rupee luulemaan että nyt se tarkottaa jotain muuta niin sit vetäydyn koska en halua muuta kun olla kaveri.
Mutta jos minulla on joku kohde, niin lähestyn yleensä itse miestä. Tai osoitan ko miehelle sen niin selkeästi että hän tajuaa tulla itse minun luo.
- pettämään
Ystävistäni ja tuttavistani kaikki rapunaiset ovat kovia pettämään kumppaniaan. Syytä tähän en tiedä, olisikohan rapunaisille ominainen heikko itsetunto syynä? Miehekseni en ottaisi rapumiestä, enkä suosittele rapunaista kenellekkään.
- RAPUNAINEN 5
RAPUNAISET OVAT KOVIN HERKKIÄ VAROVAISIA JOS ANNAT PIENINKIN AIHE ANTAA RAPUNAISEN EPÄILLÄ SUN USKOTTOMUUTTA NIIN HÄN AIVAN VARMAAN KÖMPII KUOREENSA EIKÄ KOVIN HERKÄSTÄ TUU SIELTÄ EI NE KUKAT AUTA SIINÄ TAPAUKSESSA EIKÄ MUUTKAAN LAHJAT LOUKKAANTUNNUT RAPUNAINEN JOKA MENETTÄÄ VIELÄ LUOTTAMUSTAAN MIEHEEN ON AIKA KOVA KUORINEN MUTTA REHELLISYYDELLÄ JA AIDLLA TUNTEELLA KUN KOHTELETTE RAPUNAISTA NIN SAATTE ELÄMÄN KUMPPANIN JOKA TOSIAAN OSAA ARVOSTAA JA RAKASTAA TEIDÄT KOKO ELÄMÄN TAIPALEEN HÄN EI KATSO VIERAASEEN JOS HÄNTÄ KOHDELLAAN KUNNIOTTAVASTI JA VIELÄ SE ETTÄ RAPUNAINEN ON TOSI EKSOOTTINEN RAKSTAJA JOKA RAKASTAA KOKO SYDÄMMELÄÄN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681175
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47900- 69792
- 82781
- 149736
- 64703
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80699Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37695Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?13686Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202586Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19585- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115525- 90508
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline115478Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet151475YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65441