Millä ohjelmalla saisi...

Eli kun olen ihan ummikko näiden kuvanmuokkausohjelmien kanssa niin kertokaapa miten tehdä sellaisia julisteita tai kuvia missä monta kuvaa yhdistetty, mutta niiden rajat on häivytettyjä ja osass kuvista rajattuna vain kohde (siis taustat leikattu pois)

Käytössä on nyt CAMEDIA Master, Gimp 2 ja Paint
eli selostakaa näihin mahdollisimman tarkasti miten näillä tai jollain ilmais ohjelmalla vois tommosen väsästä. (tiukanpaikan tullen voin mahdollisesti käyttää myös paint shoppia)

Toivottavasti joku tajus mitä hain takaa ja kiitos niille jotka jaksavat vaivata päätään näitten mun aloittelijan ongelmien kanssa!
3812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mainitsemallasi ohjelmalla, Gimpillä ja Paint shopilla, ellei se ole kovin vanha.
Tässä hieman yleisiä Gimp-ohjeita:
http://www.joutsi.com/gimp.html

Periaate on se, että valitaan jokin kuva pohjaksi ja siihen lisätään muut uusina kerroksina.
Siirrettävä kuva tai kuvan osa valitaan sopivalla valintatyökalulla ja valittu alue kopioidaan uutena kerroksena pohjakuvan päälle. liitännäisen reunoja voidaan pehmentää tai kerros voidaan tehdä osittin läpinäkyväksi.

Täydellinen selostus olisi pieni novelli.

Äänestä

Gimp on ihan hyvä ohjelma. Sen namikoita en osaa selittää, kun itse teen Photoshopilla kaiken.
Mutta periaate on sama kaikissa kuitenkin.

CamediaMaster on Olympus kameran ohjelma, enemmänkin kuvien tulostukseen ja tekstien lisäämiseen.

Kuten edellinen vastaaja jo sanoikin, niin yleensä on yksi kuva pohjana, alimmalla tasolla eli Layerilla.
Katsot sen kuvan koon, jostain se tulee, tuo annettu ohjelinkki ainakin viittaa selvään ohjeeseen.
Laita se koko vaikka ihan paperille ylös.

Sitten se ensimmäinen lisättävä kuva.
Avaa se toiseen ikkunaan, katso sen koko, vastaako oikeaa, jos siitä poistaa esim taustan.
Ellei niin muuta kokoa mieleiseksesi ensin.
Sitten rahaat tai Valitse kaikki / Kopio / Liitä se toinen kuva ensimmäisen päälle.
Photarissa se tekee myös uuden tason, mikä on oleellinen asia.
Näin pystyt muuttamaan jokaisen liitetyn kuvan sävyjä, valoisuutta ym erikseen.
Sitten vaikka pyyhekumityökalulla pyyhkimään liitetystä kuvasta ylimääräiset pois.
Jos haluat pehmeän reunan niin käytä pehmeää pyyhekumia ja kooltaan aika isoa.
Toinen konsti on lassotyökalu. Määrittelet siihen reunan pehmeyden haluatko terävän vai pehmeän häiveen. Napsuttelet lassoa jäljelle jäävän kohteen mukaan, jätä varaa sille pehmennykselle, koska se vie kohteen ulkoreunasta sen pois.
Poista lasson ulkopuolelle jäävä osa, eli se minkä haluatkin poistaa.
Tuot taas mahdollisen uuden kuvan, koko huomioiden ja siivoat turhat pois.

Sen jälkeen yhdistät tasot, Photarissa: Merge Visible komento.
Sitten tallennat tekeleesi, mutta muista:!!! Uudella nimellä!! Säilytä aina alkuperäinen kuvasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo aloittelija kirjoitti:

Eli kun olen ihan ummikko näiden kuvanmuokkausohjelmien kanssa niin kertokaapa miten tehdä sellaisia julisteita tai kuvia missä monta kuvaa yhdistetty, mutta niiden rajat on häivytettyjä ja osass kuvista rajattuna vain kohde (siis taustat leikattu pois)

Käytössä on nyt CAMEDIA Master, Gimp 2 ja Paint
eli selostakaa näihin mahdollisimman tarkasti miten näillä tai jollain ilmais ohjelmalla vois tommosen väsästä. (tiukanpaikan tullen voin mahdollisesti käyttää myös paint shoppia)

Toivottavasti joku tajus mitä hain takaa ja kiitos niille jotka jaksavat vaivata päätään näitten mun aloittelijan ongelmien kanssa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu