lehtokotilo

ja muutkin etanat

nyt on koitettu karkoitteita, pidetty nurmikko lyhyenä, kerätty kesäillat etanoita... mut onko oikeesti mitään ainetta mikä tehois noihin nilviäisiin...

9

5923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etana**

      kokeillut myös ferramolia? on siis rautasulfaattia,myydään puutarhaliikkeissä ainakin, ja hyvinvarustetuissa rautakaupoissa myös.

      • joku myrkky pitäs olla

        koitin viimekesänä... ei apua.. kerääminenkin oli viime kesänä aivan toivotonta... ny tiedän mitä tarkoittaa "et tulee kuin sieniä sateella"


      • käyttää ferramolia
        joku myrkky pitäs olla kirjoitti:

        koitin viimekesänä... ei apua.. kerääminenkin oli viime kesänä aivan toivotonta... ny tiedän mitä tarkoittaa "et tulee kuin sieniä sateella"

        oikein? meillä hävisivät kuin... hm, limanuljaska tuuleen!

        http://www.esbau.fi/ferramol.html


      • mut tää testataan
        käyttää ferramolia kirjoitti:

        oikein? meillä hävisivät kuin... hm, limanuljaska tuuleen!

        http://www.esbau.fi/ferramol.html

        juuri tuota ei viimekesän kokeilut ollu... tuota koitan... sit oli jotain sametti kukkii joiden tuoksun tai jonku piti karkottaa etanat ystävällisesti... istutin heti yhen penkinlisen kasvihuoneen viereen.. kaikkia laatuja pari pussia... ai että maistu etanoille hyvin


    • riika

      Lehtokotilot on tulleet kai jäädäkseen, tai ainakin ne häviää vasta sitten, kun ne itse niin päättää. Olen taistellut niitä vastaan ja todennut, että niiden kanssa on vaan suostuttava elämään. Kyllä ne vähenee, kun ahkerasti kerää niitä ja syöttää niille Ferromolia. Mutta sitä on käytettävä jatkuvasti, sillä kotilot lisääntyvätkin jatkuvasti. Juuri tänään löysin kevään ensimmäiset kotilot ja sään ollessa näin lämmin, kohta niitä taas on. Eli nyt Ferromolia tontin ympärille ja niiden muihin lempipaikkoihin. Kerätään ahkerasti, ettei tämä ensimmäinen sukupolvi ehtisi lisääntyä hurjasti.Siivoa avokompostit pois (umpinainen on ainoa vaihtoehto, avokomposti on kotilohautomo). Ostimme tämän talon viime keväänä ja paikka kuhisi niitä, puutarhaa rakastavana olin jo valmis perumaan koko kaupan, en minä näitä nilviäisiä halunnut! Mutta kyllä ne vähenee, ei häviä, mutta vähenee.. Ja asiaahan auttaisi jos naapuritkin myrkyttäisivät..

    • myrkynkylväjä...

      Kun tämän kevään kuivuus loppui, niin niitä kotiloita tuli miljoonia... Yhdessä nauhuksessa oli 96 kpl. Se on aika paljon kun kasvi on vasta nousemassa. Keräämisestä ei siis ole mitään hyötyä.
      Kuivuus ja aurinko karkoittavat etanat. Katteet ja kosteat pöheiköt suosivat kotiloiden lisääntymistä. Kuorikatteen alla kotilot viihtyvät erityisen hyvin. Toisaalta useimmat haluaisivat pihallansa kasvavan jotakin ja katteilla saa rikkaruohot pysymään paremmin kurissa.
      Tänään kokeilin Mesurolia. Se on jonkinlainen etanasyötti. Kylvin aineen etanoiden suosimille paikoille ja odottelen ihmettä. Aine maksoi 12€, joten ei ole ihan halpaa.
      Tuhka on hyvä karkoite, mutta ensimmäinen sade vie sen sitten mennessään.
      Hyviä neuvoja ei taida olla olemassakaan. Olutansat, appelsiinin puolikkaat, etanoiden kerääminen, ym. ovat ihan huuhaata. Jos joku tosissan tällaista neuvoo, niin ei ole koskaan nähnyt oikeaa nilviäisten invaasiota.

      • myrkynkylväjä

        Mesurol tehosi. Tosin ekan myrkytyksen jälkeen tuli parin viikon kuluttua uusi etanahyökkäys. Lisää myrkkyä ja kotilot kuolivat kasoihin. Nyt on ainakin muutamassa kukkapenkissä komea kuorikate...

        Kotiloita on vielä vähän ja ne varmaankin siitä lisääntyvät ja joudun myrkyttämään yhä uudestaan ja uudestaan. Populaatio kutistui kuitenkin siedettävän kokoiseksi. Tuskin tälläkään niistä kokonaan eroon pääsee.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Täällä jo aika moni lintulaji pyydystää lehtokotiloita. Aikaisemmin tuli hätisteltyä harakat, ja varikset, mutta kun havaitsin niiden käyttävän ravinnokseen lehtokotiloita, niin ovat nyt saaneet rauhassa nauttia kotilosaaliistaan.

      Harakoiden ja varisten lisäksi kotiloita käyttää ravinnokseen ainakin lokit ja rastaat. Myös muutamat vesilinnut nousee rannan tuntumassa olevalle nurmikolle ja eiköhän nekin saalista kotiloita. Onhan järvien pohjan kotilot vesilintujen luontaista ravintoa, niin todennäköisesti niille kelpaa myös nurmikon kotilot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5465
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3578
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3319
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2704
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      37
      2265
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2218
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2156
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1894
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      92
      1804
    Aihe