Olen kehitellyt uudenlaisen b-to-b nettipalveluajatuksen, mutta itsellä ei ole kokemusta ohjelmasuunnittelusta tai ohjelmoinnista, joten en osaa itse toteuttaa sitä.
Koska ajatus on aivan uusi, pitäisi ensinnäkin saada tietää voiko palvelua järjellisellä määrällä koodia edes saada aikaan.
Sen jälkeen tulisi tehtäväksi tarkempi järjestelmäkuvaus yms muut asiat mietittäväksi sekä lopuksi jonkinlaisen demon ohjelmointi ennen varsinaista palvelun pystystä.
Apunani on liikeidean jalostamiseen konsultti, mutta silti sopivan yhteistyökumppanin löytäminen tuottaa harmaita hiuksia. Valitako iso firma (=kallis) vai pikkufirma (osaaminen yhden tai muutaman varassa).
Kannattaako siis ottaa pieni vai iso kumppani, vai aloittaa kenties isolla ja siirtyä pieneen toteutusvaiheessa?
Koska ajatus on aivan uusi, pitäisi ensinnäkin saada tietää voiko palvelua järjellisellä määrällä koodia edes saada aikaan.
Sen jälkeen tulisi tehtäväksi tarkempi järjestelmäkuvaus yms muut asiat mietittäväksi sekä lopuksi jonkinlaisen demon ohjelmointi ennen varsinaista palvelun pystystä.
Apunani on liikeidean jalostamiseen konsultti, mutta silti sopivan yhteistyökumppanin löytäminen tuottaa harmaita hiuksia. Valitako iso firma (=kallis) vai pikkufirma (osaaminen yhden tai muutaman varassa).
Kannattaako siis ottaa pieni vai iso kumppani, vai aloittaa kenties isolla ja siirtyä pieneen toteutusvaiheessa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Projektissasi tulee olemaan kolem vaihetta
1) Ideointivaihe jossa päätät mitä sivustosi tulee tekemään ja mitä ei. Loppukäyttäjän saama palvelu on kuvattava tarkasti ja ketkä ovat loppukäyttäjiä. Tämä muistuttaa samaa tilannetta kuin olisit suunnittelemassa omakotitaloa perheellesi ja käyt keskusteluja arkkitehdin kanssa huonemääristä, niiden sijainnista talon ulkonäöstä yms yms, ottamatta kantaa teknisiin yksityiskohtiin. Tässä vaiheessa ideointi on vapaata eikä uusien ominaisuuksien mukaantuominen maksa mitään.
2) Suunnitteluvaihe, jossa toteutuksen tekninen ympäristö alkaa hahmottua. Jokaiselle toiminnolle alkaa löytyä hintalappu ja rautatason karkea hintaluokka selviää - älä kuitenkaan syöksy vielä rautakauppaan. Muutokset tässä vaiheessa eivät tule vielä kovin kalliiksi koska mitään ei ole tehty. Tämä vastaa taloprojektin teknisen suunnittelun vaihetta, jonka seuraksen saat rakennepiirustukset. Jos suunnitteluvaihe on tehty hyvin niin sekä softan että talon valmistumiskustannukset voi arvoida plusmiinus 10 prosentin tarkkuudella edellyttäen että kukaan ei keksi muutoksia matkan varrella.
3) Toteutusvaihe, jossa tuote tehdään suunnitelmien mukaiseksi. Tämän jälkeen taloon muutettaisiin sisään mutta softaa ruvetaan vasta testaamaan.
Toteuttajan vastuulla on korjata koodausvirheet niiltä osin kuin se ei toimi suunnitelman mukaisesti (siksi siis suunniteltiin). Tilaajan kustannuksella korjataan kaikki sellainen joka tuli mukaan matkan varrella eikä siis kuulunut kiinteään toetutushintaan. Tässä vaiheessa muutokset ovat kalliita. Toteutuksen ja käyttöönoton välissä saattaa kokonaishinta helposti tuplaantua.
"Tässä vaiheessa ideointi on vapaata eikä uusien ominaisuuksien mukaantuominen maksa mitään."
heehee
No ehkä 5% verrattuna siihen mitä niiden lisääminen maksaisi loppumetreillä. Puhumattakaan toteutusaikataulun pettämisestä, jonka yllättävä lisays aiheuttaa.
Alkuvaiheen ideointi ja mutustelu pudottaa aina loppuhintaa koska tarpeettomia ominaisuuksia tippuu pois ja uudet saadaan sovitettua mukaan ennen koodaamisen aloittamista.
Niin ja kannattaa kysyä tukea WINcapitan suunnittelijoilta. Ne pojat osaa hypeä hyvin! Ja kassavirta senkun kasvaa...
Kaksi ekonomia tallusteli Espan puistossa ja toinen heistä huomasi maassa koirna läjän. Hän snaoi kaverilleen että saa tonnin jos yö sen. No mitäpä rahan arvon tunteva ammattilainen ei tekisi ja söi kuin söikin sen. Matka jatkui ja ajastaan eteen tuli uusi paskaläjä jolloin kaveri ajatteli että antaa toiselle mahdollisuuden voittaa rahansa takaisin ja uskokaa älkää hänkin söi sen.
Aikansa käveltyään ja pohdittuaan toinen totesi että ollan me aika tyhmiä kun syötiin molemmat paskaa eikä tienattu mitään. Kaveri lohdutti että tulihan sitä kuitenkin liikevaihtoa.
selkeästä esityksestä!
Nyt kun vielä löytäisi sen asiansa osaavan suunnittelijan.