Olen raskaana ja viikkoja minulla on nyt kohta kolmekymmentä. Joudun työssä istumaan koko ajan ja nyt pari viime viikkoa ovat olleet yhtä tuskaa kun selkä puutuu ja amoin jalat. Mutta etenkin selkä on välillä tosi kipeenä. Kysyisinkin nyt, että koska on mahdollista jäädä sairaslomalle eli siis kuinka paljon pitää sietää ennekuin lomaa voi hakea? Koska olette jääneet pysyvästi pois töistä?
sairaslomasta raskauden aikana
3
565
Vastaukset
- Henrietta
..mutta ei kannata olla työn sankari. Itse olin vaihtelevasti saikkarilla keskiraskaudessa vähän väliä stressin ja fyysisten kipujen vuoksi. Itsehän sinä tiedät mitä jaksat, eli hae reippaasti saikkua että jaksat masuasukin kanssa loppuun asti!!
- Juristi
Itse tiedät parhaiten jaksamisesi rajat. Muista että sinun ja lapsen terveys on ykkösasia tällä hetkellä. Voisithan mennä lääkäriin ja kertoa oireistasi, niin annat lääkärin arvioida sairasloman tarpeellisuuden. Sairasloma voi kestää äitiysloman alkuun eikä siinä pitäisi olla mitään ongelmia. Itse jäin helmikuun alusta sairaslomalle ja kaksoset syntyivät 6.4., jolloin aloitin äitiysloman.
- Viiviäinen
Jäin pois töistä "raskausvaivojen" vuoksi viikolla 30, ja olen pois äitiysloman alkuun saakka. Olisin varmaan joutunut jäämään pois jo aiemmin, mutta olin ennen tuota ajankohtaa kesälomalla, joka sujui lepäilyn merkeissä. Teen seisomatyötä, joten pääasialliset vaivani oliva selkä- ja jalkavaivoja.
Olen raskauteni aikana joutunut olemaan sairaslomalla pari kertaa ennen tätä ja kokemukseni perusteella voin sanoa, että lomalle pääsee jos tuntuu siltä. Eli jos töissäolo on pelkkää tuskaa ja vapaa-aika kuluu kotona siihen, että yrität palautua seuraavaa työpäivää varten, niin hae ihmeessä sairaslomaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038