16:50 Mail Delivery System Mail delivery failed: returning message to sender 3 k
16:08 [email protected] Dear [email protected] April 89% 0FF 977 b
15:44 Ismael Beltran Is yours Below 5 Innches Long? 1 k
14:12 [email protected] Undeliverable: ****SPAM**** Pharmacy Discount f...
Ennen oli viagraa , penistä ym roskaa lähettäjät , nyt osassa on lähettäjänä minun sp.osoite, joka tuossa XXXXXXXX,netti.fi. Voiko tuolla osoitteellani lähettää muillekin roskapostia, silloinhan vastaanottaja luulee minun lähettäneen ?
Ainuttakaan roskapostia en avaa, olisiko jokin niksi vähentää niiden määrää, vai onko ainoa klikkailla ne pois.
tuollaisia
4
606
Vastaukset
- zxcvbnm
Sähköpostissa lähettäjän osoitteeksi voi laittaa aivan mitä haluaa. Osoite myös voi olla oikea tai olematon.
Roskapostia voi torjua suodattimilla. Esimerkiksi Thunderbirdin postiohjelmassa on hyvä oppiva suodatin. Roskapostisuodattimia on myös erillisenä. Maksullisia ja ilmaisia. Lisäksi postilaatikon pitäjä yleensä hoitaa suodatuksen kunhan vain maksaa.- kuka tai mikä
tuollaisia viestiä lähettelee, tuskin kukaan yksitellen niitä tekee,
aamulla kun poistin omalla osoitteellani minulle lähetetyn viestin, siellä on jo toinen samanlainen , eli tunnistaako roskapostin lähettäjä sen kun sähköposti on aktiivinen ? Heti lisää kun viesti poistetaan ? Toisinaan annan roskapostien olla vaan siinä, avaamatta tai poistamatta , ei tule sitten lisääkään. - zxcvbnm
kuka tai mikä kirjoitti:
tuollaisia viestiä lähettelee, tuskin kukaan yksitellen niitä tekee,
aamulla kun poistin omalla osoitteellani minulle lähetetyn viestin, siellä on jo toinen samanlainen , eli tunnistaako roskapostin lähettäjä sen kun sähköposti on aktiivinen ? Heti lisää kun viesti poistetaan ? Toisinaan annan roskapostien olla vaan siinä, avaamatta tai poistamatta , ei tule sitten lisääkään.Robotit lähettävät roskapostia. Nykyään käytetään kaapatuista Windows-koneista muodostettuja robottifarmeja, jonka koneita ohjaillaan ryhmänä tekemään haluttuja tehtäviä. Roskapostittaja valjastaa farminsa postitushommiin.
Osoitteet ostetaan sähköpostiosoitteiden keräämiseen erikoistuneilta veijareilta. Myös valmis robottifarmi voidaan ostaa tai vuokrata kaappauksiin erikoistuneilta.
Roskapostittajilla on monia tapoja seurata luetaanko heidän postinsa. Yksinkertaisin tapa on laittaa postiin lukukuittauspyyntö. Useimmilla on automaattinen kuittaustoiminto päällä, joten roskapostittaja saa tiedon että hänen postiaan myös luetaan. Toinen tapa on laittaa yksilöllisiä linkkejä tekstiin, jolloin linkin naksauttaja tunnistetaan.
Sähköposti kannattaa säätä sellaiseksi ettei mitään kuittauksia lähetetä. Samoin Javat, HTML:ät ja muut pois päältä, jolloin postiohjelma lähettää ja vastaanottaa pelkkää tekstiä. Lisäksi roskapostisuodatin on kertakaikkisen hyvä olemassa. - Java ??
zxcvbnm kirjoitti:
Robotit lähettävät roskapostia. Nykyään käytetään kaapatuista Windows-koneista muodostettuja robottifarmeja, jonka koneita ohjaillaan ryhmänä tekemään haluttuja tehtäviä. Roskapostittaja valjastaa farminsa postitushommiin.
Osoitteet ostetaan sähköpostiosoitteiden keräämiseen erikoistuneilta veijareilta. Myös valmis robottifarmi voidaan ostaa tai vuokrata kaappauksiin erikoistuneilta.
Roskapostittajilla on monia tapoja seurata luetaanko heidän postinsa. Yksinkertaisin tapa on laittaa postiin lukukuittauspyyntö. Useimmilla on automaattinen kuittaustoiminto päällä, joten roskapostittaja saa tiedon että hänen postiaan myös luetaan. Toinen tapa on laittaa yksilöllisiä linkkejä tekstiin, jolloin linkin naksauttaja tunnistetaan.
Sähköposti kannattaa säätä sellaiseksi ettei mitään kuittauksia lähetetä. Samoin Javat, HTML:ät ja muut pois päältä, jolloin postiohjelma lähettää ja vastaanottaa pelkkää tekstiä. Lisäksi roskapostisuodatin on kertakaikkisen hyvä olemassa.tän windowsin mukaan se on tarpeellinen, Java on alunperinkin ruksattu "tuolla jossain", mutta tarvitsenko sitä ja missä ?
Selain on firefox, harvoin käytän exploreria.
Täytyy ruveta tekemään jotakin roskapostin vähentämiseksi, tuhansia tulee muutamaan sähköpostiin vuorokaudessa törkyä,
Elisaankin tulee jonkinverran. Kyllä esim Elisa pystyisi vähentämään roskapostin tuloa minulle asti, mutta raha se on joka vaikuttaa elisankin ratkaisuihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774602- 1801837
- 1241550
- 351016
- 1081005
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161001- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45817
- 4798