Sertralinin lopetuksesta

Mulla on ollu hirmuista huippaamista ja valtavaa keskittymiskyvyn puutetta, kun olen ollut viikon verran ilman lääkettä. Vähensimme lääkemäärää vähitellen ja tällä hetkellä pitäis kestää viikko ilman, kun pääsen aloittamaan uutta lääkettä (sepram).

Mulle sanottiin, ettei lääkkeen vähennyksen pitäisi aiheuttaa vieroitusoireita, mutta mitä nämä on, ku vähäväliä nykii lihaksissa ja kaamea huippaus. Koulun käyntikin on kärsinyt ihan julmetusti tän takia. Pahaksi onneksi tämä ja edellinen viikko on täynnä kokeita. Yhtä helvettiä ollut kokeiden tekeminen, ku ei pysty olee hetkeäkään paikalla tämän jatkuvan huippaamisen takia, saatikka käyttää aivoja mihinkään ajattelutyöhön.

Onko muilla ollut samanlaisia oireita, kun olette vaihtaneet lääkkeestä toiseen?
6355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä ajoin hetki sitten alas cipralex-lääkitykseni vähitellen n. 1,5kk aikana, koska mulla oli käytössä suht iso annos, 20mg. Viimeisen viikon otin 2,5mg. Luulin, että nin varovaisella lopetuksella selviäisi ilman "vieroitusoireita" mutta ei. Samaa huimausta mullakin ja pahoinvointia. Päässä ikäänkuin humahteli, etenkin jos teki äkillisiä liikkeitä. Reilun viikon tuo oli aika ikävää mutta meni onneksi ohi.

Cipra kuitenkin ihan huippu lääke, käytin sitä n. 10kk ja nyt voin varsin hyvin.

Äänestä

Hei

Käytän itse sertralin hexalia. Olen syönyt sitä n.4 vuotta kaikkiaan. Alkuun söin 50mg ja siitä sitten paremman olon koittaessa lähdin hitaasti vähentämään. Lopetin lääkkeen noin puolen sisällä, vähentämällä tosi vähän kerralla, ja sitten aina lisäten väliin päiviä, jolloin en ollenkaan ottanut lääkettä. Siltikin minulle tuli noita vieroitusoireita. Jouduin kuitenkin aloittamaan lääkkeen syönnin uudelleen,mutta kuitenkin, minulla oli noita samanlaisia oireita kuin sinullakin, huimausta ja keskittymiskyvyn puutetta. Minun maallikkomielipiteeni ja omien kokemusten pohjalta sanoisin, että olet liian dramaattisesti ja jyrkästi lopettanut sertralinin. Yleensäkkään pitkävaikutteisia lääkkeitä pitäisi lopettaa kuin seinään, siitä noi oireet johtuu.

Äänestä
  • Samaa mömmöö täälläkin napsitaan.
    Jos jää paripäivää väliin, niin alkaa tosiaa tulenmaan sähköiskuja käsiin ja muuallekkin!

    Äänestä

  • Sähkötuntemuksia kirjoitti:

    Samaa mömmöö täälläkin napsitaan.
    Jos jää paripäivää väliin, niin alkaa tosiaa tulenmaan sähköiskuja käsiin ja muuallekkin!

    hei

    minullakin tulee noita "sähköiskuja" jos sattuu jäämään välistä lääke edes kerran. Ihan omituista, kun noiden lääkkeidenhän pitäisi juuri olla pitkävaikutteisia,niin ihan heti ei luulisi tulevan vieroitusoireita. Mutta aika ilmeisen yleistä se kuitenkin on. Itse huomaan, että on käsien vapinaa ja ns. "pakkoliikkeitä", että sormi saattaa yhtäkkiä säpsähtää, pää, jos kääntää sitä liian nopeasti, ja välillä tulee sitten ihan omituisia tasapainohäiriöitä, että kävelee pitkin seiniä.
    Onneksi kuitenkin tietää, että mistä se johtuu, mutta eihän nuo kivoja juttuja ole varsinkaan silloin kun olisi tärkeää olla vakuuttava esim. töissä tai työhaastattelussa.
    Mutta, kaikkihan me ollaan erillaisia, ja yleensä näitä nykimisiä ja muita ei huomaa -olen kysellyt tutuilta, että huomaako, niin ei -
    No kuitenkin tarkoitin sanoa, että kaikilla on jotain maneereita ja tapoja ja muuta, vaikka, että näpyttelee sormilla pöytää, tai puree alahuultaan.
    Ikäviä noi sähköiskutuntemukset kyllä on, kun ne tuntuu välillä siltä, että teräslankaa vedetään kehon läpi ja siinä kulkee virta.

    Onneksi meille on kuitenkin apu noista lääkkeistä suotu, ettei tarvitse ihan täysin pahassa olossa velloa, niin itsellä ainakin tuntuu, että nuo nykimiset ihan sietää, kun tietää, että lääke terapian ohella tukee mielen eheytymistä.

    Mukavaa kevättä kaikille, muistakaa olette tärkeitä, ja teillä on merkitystä :)

    Äänestä

nyt muutaman viikon ollut ilman lääkettä.Oireet samankaltaisia kun sulla ja lisänä ajoittainen pahoinvointi.Itkeäkö vai nauraa...pää niin jumissa et mikään asia ei hoidu kunnolla. Viimeksi tänään unohdin että kuumaa peltiä nostettaessa kannattaisi käyttää pannulappuja...jaksamista sulle

Äänestä

on mullekki tullu lääkkeen vaihtojen yhteydessä. Sertraliinia lopettaessa (ajettiin hiljalleen alas 200 mg:sta) tuli voimakasta ahdistusta, oikein rintaa puristi, ja kun alkoholia otti, meni pää ihan sekaisin.

Aiemmin lopetin cipralexin ja silloin oli voimakasta huimausta, pahoinvointia ja ärtyisyyttä ja jälleen tuo sama ilmiö alkoholin kanssa, päänuppi ihan sekaisin.

Nyt syön sitten efexoria (150mg) ja sen kanssa mennyt ihan hyvin, aika kallis lääke tosin. Pelottaa ajatellakkin mitä sen lopettamisesta voisi taas seurata.

No, on mulle lääkkeistä apua ollut, nyt mieli on oikeastaan keväisen valoisa :)

Mukavaa kesänodotusta kaikille :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkettä vaihtamassa.... kirjoitti:

Mulla on ollu hirmuista huippaamista ja valtavaa keskittymiskyvyn puutetta, kun olen ollut viikon verran ilman lääkettä. Vähensimme lääkemäärää vähitellen ja tällä hetkellä pitäis kestää viikko ilman, kun pääsen aloittamaan uutta lääkettä (sepram).

Mulle sanottiin, ettei lääkkeen vähennyksen pitäisi aiheuttaa vieroitusoireita, mutta mitä nämä on, ku vähäväliä nykii lihaksissa ja kaamea huippaus. Koulun käyntikin on kärsinyt ihan julmetusti tän takia. Pahaksi onneksi tämä ja edellinen viikko on täynnä kokeita. Yhtä helvettiä ollut kokeiden tekeminen, ku ei pysty olee hetkeäkään paikalla tämän jatkuvan huippaamisen takia, saatikka käyttää aivoja mihinkään ajattelutyöhön.

Onko muilla ollut samanlaisia oireita, kun olette vaihtaneet lääkkeestä toiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu