on muutakin noista turvamiehistä sanottavaa

nainen

kyseen alaista onheidän toimintansa varsinkin juuri äsken Raisiossa Myllyn Pirsmassa
Asiakasta ei uskota vaikka tilanne todella vakavasti vaikuttaa varsinkin nuoriin naisiin.
Siellä tai muuallakin erilaisissa kaupoissa kassalla jos hälytin soi ja sinut on tarkistettu kuten kyseessä oleva nuorinainen eikä mitään löydy ja on vain kuluneet vanhat housut joista näkee että alla on vain pienet alushousut ja lisäksi on vanha toppi ja vanhat rintsikat .
Jostain syystä vanhoissa housuissa on aktivoituntut jokin kaupan magneettihälytysnauhan osa joka jäänyt niihin joista asiakas ei edes ole tietoinen mutta kyseinen kauppa tietää että tällaista on tapahtunut joskus. Kun ostokset ja vaatteet katsottu jakengät kassalla vartioiden toimesta ,jossa myös pitkä jono ihmisiä hämästyy tilannetta että on törkeää että vaaditaan sitte vain vielä menemään jonnekin takahuoneeseen tutkimuksiin tarkemmin. Naisen lapset ja ystävätär lähtevät kassalta silloin mutta nainen ei ymmärrä ottaa heitä sinne tarkastushuoneeseen mukaan . Hänet ohjataan huoneeseen jossa on peililasi ja mennessä jo huomaa että on paljon miehiä ainakin siellä joten onko katselleet lasin läpi vai mikä on ollut tilanne . Pakko oli meennä sinne ja riisua housut pois . Tällaista oikeutta ei pitäisi olla vartioilla securitas vartioilla.
Koska tilanne on kuohuttanut ja kovasti järkyttänyt otettu yhteys prisman pomoon jota ei saatu puhelimeen kolmeen kertaan yritettiin eikä myöskään valituksiin uskottu vaaan secutritasvartioiden pomo joka ilmeisesti ei ole edes käynyt kyseisessä kaupassa uskoo vartioiden puheita enemmän kuin tuon nuoren naisen joka on tullut nolatuksi ja nöyryytetyksi siellä kuinka monen ukon nähden lieneekään.
Lisäksi kun on ollut niin pelokas ja nolattuna ja häkeltynyt ei ole ymmärtänyt että olis ollut hänen etu pyytää todella poliisi paikalle jota olivat sanoneet että kutsutaan jos ei suostu takahuoneeseen.
Aivan uskomatonta käytöstä on ja omavaltaista .
On varmaan asiallisia ja todella oikein käyttäytyviä mutta sentään kellään ei ole oikeus riisuttaa vaatteita pois ei myyjillä ei kassoilla ei vartioilla. Kaiken lisäksi ei mitään ollut myöskään ,asiakkaana sana ei paina mitään joten älkää ihmiset koskaan menkö yksin noihin tarkastuksiin jos niihin määrätään vaan pyytäkää joku mukaan ja mieluimmin poliisi paikalle silloin .
Anteeksi pyyntöä ei edes ole siitä tullut .
Tuntuu että makeat naurut on varmaankin saaneet kun ovat ilmaisen strippauksen väkisin saaneet uhkeillen ja onko tämä ainut .
Huolestunut olen ainakin

2

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo

      Vartialla on kiinniotto oikeus,
      ei taskujen penkota oikeutta,
      tai mitään muutakaan.
      Vain ja VAIN
      poliisi saa tullin ohella,
      tehdä ruumiin käyvän tarkatuksen!!

    • järkyttyny

      Myymälän vartijalla ei ole kiinniotto-oikeutta,
      mikäli kukaan ei suoraan ole nähnyt jonkun
      varastavan jotain,
      joko kameranläpi tai suoraan,!
      Mikäli jonkun koneen hälytyksen takia
      vartija ottaa kiinni, se on laiton kiinniotto ja AINA täytyy pyytää poliisit paikalle!
      Ja vaatia korvausta!
      Ikävä kyllä, jotkut lihasmöykyt, joilla ei
      ole ollut tarpeeksi resurssia vastaan ottaa,
      tai ymmärtää vartiointi-lakia
      pilaavaat koko ammattikunnan maineen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe