tämä ei oo mikään moraalipaapatus..kysyn vain teiltä metsästäjiltä, että kuinka te yksinkertaisesti pystytte ampumaan "viattoman" luontokappaleen? siis tappamaan sen, päättämään sen elämän luonnon siimeksessä? itse en koskaan pystyisi osoittamaan aseella elävään eläimeen ja ampumaan, lopettamaan sen maallisen vaelluksen..siis kysyn vaan, että eikö tule yhtään paha olo vai rutinoituuko siihen? ajattelemaan siis, että eläin on vain eläin?
metsästäjät, kuinka pystytte?
16
2209
Vastaukset
- adgadg
metsästäjällä tuollaiset asiat sillä hetkellä päässä pyöriä. Lähinnä pystyykö varmasti osumaan kohteeseen vaarantamatta ketään muita ja sitä rataa. Ei sinne metsälle lähdetä jos tuollaisia asioita pyörii päässä.
- Peruskallio
Niimpä, niin...Mutta ajatelkaapas sitä miten asiat olisi jos ei olisi metsästäjiä...Luonto korjaisi omansa nälkäkuolemien ja tautien muodossa.
Nykyaikana...mietitään esim. hirvikantaa, yksikin vuosi ilman tehokasta kannan harvennusta nostaa hirvikolari tilastoja huomattavasti muista vahingoista puhumattakaan...Samoin suurpedot, tuskin sympatiaa heillekkään löytyisi jos ne kotinurkissa pyörisi. Ymmärrän että metsästys vaikuttaa ja tuntuu varmasti julmalta sellaisesta joka ei asiaa "ymmärrä" jne. Mutta... - rihlakkomies
No eipä tule paha olo, jos eläin kuolee. Siitä tulee, jos jotain menee pieleen ja eläin vain vahingoittuu, pääsee pakoon ja jää sitten tuskissaan luontoon.
Minä olen kulkenut kalalla ja metsästämässä vaahtosammuttimen korkuisesta ja on aina ollut periaate, että eläimiä ei rääkätä. Nirri pois nopeasti ja tehokkaasti ja paisti pataan. En ammuskele huvikseni kaikkea liikkuvaa, vaan olen erällä kuin susi: sen otan, minkä tarvitsen ruuakseni ja muut eläimet saavat olla rauhassa.
Sama pätee kaloihin: halveksin pyydystä ja päästä -kalastusta ja kalastajia. Sitä sakkia saisi itseään vedättää koukku huulessa hengästyksiin ja sitten potkia perseelle. Uistelen, tuulastan, pidän monenlaisia pyydyksiä. Aivan samoin kuin nautin hirvihaukulle naakimisesta, nautin siiman päässä venkoilevan hauen kesyttämisestä. Koukkaus, kolkkaus ja veret pois. Sen otan, minkä tarvitsen ja muut kalat saavat uida rauhassa.
Rutiinia. Sitä se varmaan on. Elämäntapa. On ilmanmuuta. Neljästäkymmenestä ikävuodestani olen kolmekymmentä elänyt luonnon keskellä luonnon ehdoin. Eränkäynti on verenperintöä ja sukuni on sekä isän että äidin puolelta täynnään kalastajia ja jahtimiehiä ja -naisia.
Eläin on eläin ja siihen eteen ei kuulu mitään "vain". Ne elävät omaa elämäänsä ja me omaamme. Eläminen, lisääntyminen, syöminen ja kuoleminen ovat osa luonnonjärjestelmää ja sen saman lain alaisia olemme me ihmiset ihan yhtälailla kuin eläimetkin. Mielestäni on turhaa sievistelyä ja omituista oman egon pönkitystä asettaa itseään jotenkin muita eläimiä "moraalisempaan" asemaan. Sinähän nimenomaan sanoitkin, että et halua moralisoida ja siksi kiinnosti kertoa näkemyksestään.
Hyvää syksyä sinulle... vaikkapa puolukkametsiin. Sanko ja poimuri ovat erinomaisia jahtiaseita myös :) - jägare
Itselläni ainakin on laukauksen jälkeen, kun riista on kädessä vähän kummallinen olo. toisaalta tuntuu kuin omatunto soimaisi, toisaalta tuntee iloa onnistuneesta metsästyksestä, laukauksesta ja riistan talteen otosta. tuo ensimmäinen tuntemus johtuu kunnioituksesta riistaan.
seuraavan lauseen luin jostain kirjasta, sopii hyvin tähän
Hyvän metsästäjän onkin tunnettava oman tunnon rauhattomuutta tuottaessaan kuolemen komealle eläimelle, sillä se erottaa kohtuullisen verotuksen ja sokean tappamisen. - toffe
Mietittekö ollenkaan kaikki ei-metsästäjät ja luonto/eläin aktivistit että kyllä joku noi kaupan lihatiskin eläimetkin on tappanut/teurastanut? Aika monta hihuleita tänä päivänä vastustaa vaikka mitä vaikka ne ei tiedä käytännön asioista oikeistaan hölkäsen pöläystäkään. Kyllä liha ja paperi niillekin kelpaa kunhan ne tulee automaatista tai kaupan hyllyltä. Vielä sataa vuotta sitten kaikki ketkä eivät pystyneet saamaan saalista/elantoa kuolivat nälkään. Ei siinä kyllä mitään omantunnon kolkotusta varmaankaan tullut vastaan niillä siihen aikaan kun saalis oli lähettyvillä.
- kyselijä
kyllähän arvasinkin, että vaikka kuinka yritin muotoilla kysymykseni oikein, että joku vetää herneen nenään kuitenkin..kiitän kaikkien asiallisista vastauksista, mutta sinulle, toffe, huomautan (jos minua tekstissäsi tarkoitit viitaten hihhuleihin), että en suinkaan ole hihhuli, vaan kiinnostunut! ei tarvitse ottaa niin jyrkkää asennetta siis..
- toffe
kyselijä kirjoitti:
kyllähän arvasinkin, että vaikka kuinka yritin muotoilla kysymykseni oikein, että joku vetää herneen nenään kuitenkin..kiitän kaikkien asiallisista vastauksista, mutta sinulle, toffe, huomautan (jos minua tekstissäsi tarkoitit viitaten hihhuleihin), että en suinkaan ole hihhuli, vaan kiinnostunut! ei tarvitse ottaa niin jyrkkää asennetta siis..
olisit kuollut jo nälkään...
- SKasvis
Mielestäni jos sitä lihaa kerran on ihan pakko syödä, niin siinä tapauksessa metsästys oman ravinnon hankkimiseen on hyväksyttävämpää. Kunnioitan ennemmin niitä, jotka tappavat itse syömänsä eläimet, kuin niitä, jotka antavat muiden tehdä sen heidän puolestaan.
Eläinaktivisteille ei muuten kelpaa kaupan liha. Eläinaktivistit ovat kasvissyöjiä.
- hunter
Metsästys on osa elämää,
Kyllä minullakin on joskus hieman kummallinen olo kun olen ampunut eläimen, mutta minä metsästän ruuaksi eli en huvinvuoksi, ihminen on lihansyöjä ja riistaliha on puhdasta ja terveellistä.
Jos riistaa ei metsästettäisi niin asiat olisivat eläintenkin kannalta huonosti. Ei eläimillä ole yksinkertaisesti tarpeeksi elintilaa, eli kantaa täytyy pienentää. - Mettämiäs
Se on helppoa, sopiva ennakko vain tähtäykseen ja tilanteesta riippuen n. 1-2 liipaisimen nykäystä.
Eipä tuo sen vaikeampaa ole... - Linnustaja
Minullakin on vähän samanlaisia tunnelmia kuin muilla kirjoittaneilla. Kun lintu tulee alas ja sen näkee kuolleena maassa, tulee hetkeksi sellainen tyhjä, ehkä vähän kunnioittava olo. Mielessä käy ajatus, että minä juuri lopetin elävän olennon elämän. Se kuitenkin on osa metsästystä ja mielestäni ihan terve tunne. Ei eläimiin saa koskaan suhtautua siten, että ne olisivat kuin esineitä.
Haavoittaminen on pahinta, mitä tiedän. Yritän aina paikata mahdollisimman nopeasti haavakkolaukauksen. - luonnossa
En ajattele "viaton" luontokappale, ihmisellä on tunteet ja ko. asioihin reagoidaan helposti voimakkailla tunteilla. Kun metsästän, metsästän "riistaeläimiä" eli mielestäni nämä ovat luotu/kehittyneet saaliseläimiksi, koen myös korjaavani "satoa". Aikanaan riistaeläimillä oli erittäin suuri merkitys ihmisen ravinnon lähteenä. Enää metsästys on vain harrastus, niinpä siihen liittyy paljon muitakin asioita kuin pelkkä "tappaminen" esim. luonnossa liikkuminen, riistaeläinten hoito ja ruokinta, luontoharrastus, luonnonsuojeleminen jne. Mulle metsästysretki on onnistunut vaikka en olisi ampunut laukaustakaan, vaikkakin se saaliin saaminen"kruunaa" reissun. Kunnioitan saaliseläintä enkä koe pahaa oloa, sen ampumisesta.
- Anita
erittäin mukavalta mieheltä kerran että miten se voi, tippa linssissä... Se vaan sano et eihän se ole kuin vetää liipasinta... Nytkin varmaan tällä hetkellä koiran tai kahden kans tarpoo raahen mantuja... Rankkaa touhua mun mielestä mutta mitä se mulle kuuluu enää tai edes silloinkaan...
Mukavia metsäkeikkoja kaikille vaikka en ite tykkääkkää et eläimiä ammutaan... ;=) - reppu
mulle tulee heti onnistuneen laukauksen jälkeen nopea, orgastinen ja adrenaliininen olo, joka rauhoittuu matkalla linnun luo. lintua nostaessa minullekin tulee tuo aikaisemmin mainittu "kummallinen olo" kuolleen eläimen puolesta. sekin menee kuitenkin nopeasti ohi ja sen jälkeen mieli on hyvä ja askel nousee korkealle. haavoittaminen on pahinta. ammuin pari vuotta sitten 15 vuotta kestäneen urani toisen ukkometson. uran tähtihetkiä, kunnes tunti myöhemmin ammuin kiväärillä naarasteeren haavakoksi. ei löytynyt, päivä pilalla.
- Ossi
*nostaa hattua*
- nainen 21.v
Ne asiat on mietittävä ennen metsälle menoa. Itse olen kasvanut siihen, metsästys on kuulunut aina elämääni. Ampuessa ei mieti mitään viattomuuksia, toivoo vain, että osuu kunnolla ja eläin kuolee ilman tuskia. Mä ajattelen sen niin, että tappamalla hirviä säästän ihmishenkiä ja männyntaimikoita. Metsästys on mulle iloinen velvollisuus.
Tietenkin siihen on totuttava. Mun kauhein kokemus on, kun mä ensimmäisen kerran näin hirveä suolistettavan. Ei ollut oksennus siinä hajussa kaukana. Mutta kaikkeen tottuu, ei okseta enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6528005Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672293Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332209- 1471788
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271280Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111173Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65853Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59828Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7760