arvot ja verenpaine

Lääkitystäni nostettiin keväällä 2007 rankkojen vajisoireiden ja huonojen arvojen takia (tsh 9 ja t4v 12,5)Sen jälkeen arvot muuttuivat tsh lähelle 0 ja t4v 17. Nyt ne olivat viimeeksi tsh 0,jotain ja t4v 19. Tänään terveystarkastuksessa verenpaine alapaine 100 ja yläpaine 140!!! Voiko johtua liian korkeasta lääkeannoksesta 1,25 mg/vrk. Lääkäri sanoi viime kesänä että lääkitystä voi itse säätää jos sydän alkaa tykytellä. Mitään liikis oireita en ole itse havainnut. Luulisin, että huomaisin ne yhtä rajusti kuin vajisoireetkin. Nyt on kontrolli verikokeet taas edessä ja lääkärille aika. Pelottaa, että lääkitystä lasketaan...vajisoireita en halua kokea uudestaan (jatkuva päivittäinen väsymys, kylmä hikoilu öisin, painonnousu)

Oletan kuitenkin, että lääkitys on hieman liian korkea, koska muuta selitystä verenpaineelle en keksi. Tosin syön e-pillereitä ja verenpainetta ei ole seurattu reseptin uusinnan yhteydessä kuin ehkä viimeksi neljä vuotta sitten!!!
4618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hei mullakin nousee paine jos annostus on liian korkea mutta myös liian matalalla annostuksella paineet nousevat.

voit kokeilla annoksen aivan pientä lasua ja ottaa paineet sitten uudestaan ja katsoa mitä tapahtuu

Äänestä

Ensinnäkin seuraa verenpainetta koska itselläni esim. tunnistamaton valkotakkikammo --> kotiverenpainemittarilla saa hurjasti alemmat lukemat.

Sitten mittauta t3v joka mittaa liikatoimintaa: siitä näet missä mennään. Pitäisi mitata aina jos tsh nollilla.

Äänestä

ens maanantaina verikokeet ja verenpainekontrolli. Laskin nyt heti lääkitystä niin, että otan 1,25mg joka toinen päivä ja muuten 1mg. jospa auttais. olen nyt mittaillut lepopulssiani ja se on aina 80 tuntumassa eli liian korkea.

Äänestä
  • pyysin toukokuun lääkärikäyntiä varten etukääteen toisen mielipiteen yths:n lääkäriltäni. Arvojeni tsh 0,5 ja t4v 19 ei pitäisi vaikuttaa vielä verenpaineeseen hänen mukaansa. Verenpainetta pitäisi seurata pari viikkoa ja arvioida onko se todella koholla. tämän jälkeen tulisi miettiä e-pillereiden vaikutusta. Itse arvelen, että yksi tekijä on kahden vuoden sisään tapahtunut painon nousu 10 kg...joka alkoi 2006 syksyn vajaatoiminnan oireilusta eikä ole tippunut. Elintapojen muutoksella eli liikuntaa harrastamalla ja painoa pudottamalla voisin tod.näköisesti laskea verenpainetta jos se todella on koholla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aqualan81 kirjoitti:

Lääkitystäni nostettiin keväällä 2007 rankkojen vajisoireiden ja huonojen arvojen takia (tsh 9 ja t4v 12,5)Sen jälkeen arvot muuttuivat tsh lähelle 0 ja t4v 17. Nyt ne olivat viimeeksi tsh 0,jotain ja t4v 19. Tänään terveystarkastuksessa verenpaine alapaine 100 ja yläpaine 140!!! Voiko johtua liian korkeasta lääkeannoksesta 1,25 mg/vrk. Lääkäri sanoi viime kesänä että lääkitystä voi itse säätää jos sydän alkaa tykytellä. Mitään liikis oireita en ole itse havainnut. Luulisin, että huomaisin ne yhtä rajusti kuin vajisoireetkin. Nyt on kontrolli verikokeet taas edessä ja lääkärille aika. Pelottaa, että lääkitystä lasketaan...vajisoireita en halua kokea uudestaan (jatkuva päivittäinen väsymys, kylmä hikoilu öisin, painonnousu)

Oletan kuitenkin, että lääkitys on hieman liian korkea, koska muuta selitystä verenpaineelle en keksi. Tosin syön e-pillereitä ja verenpainetta ei ole seurattu reseptin uusinnan yhteydessä kuin ehkä viimeksi neljä vuotta sitten!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu