työttömät siivoamaan

Nyt työttömät, varsinkin ansiosidonnaisella olevat, voisi velvoittaa siivoamaan siivottomia ja hiekkaisa teitä. Peruspäivärahalaisille ruokaraha päälle. Eikös vain?
251610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

koitaha ahertaa vaan, että maalima pelastuu.

Äänestä

että ennemmin ulkomailta tänne rahdatut joutilaat laitettaisiin tekemään tuota ehdottamaasi tehtävää vastineeksi ylöspidostaan.

Äänestä
  • olet oikeassa. unohtui kokonaan tuo kansaosa aloitusviestistä.

    Äänestä

Missä jaetaan kinttaita ja minne saa ilmoittautua?

Äänestä

voi olla vasta työttömäksi joutuneita, osa taas muuten osaa priorisoida menonsa niin että työttömyys ei välttämättä näy päälle. Se on valitettavaa. Aina ei myöskään ehdi tarkkailla naapureitaan riittävästi että tietäisi kuka on työssä ja kuka työtön. Eikö työttömät voisi velvoittaa kantamaan hihanauhaa tms. olisi helpompaa kaikille ja voisi katsoa esim. kaupassa kenen perässä jonottaa ja ennen kaikkea tietäisi ketä naapureista kannattaa tervehtiä ja ketä ei. Ja vielä tuosta aloittajan ehdotuksesta, kannatan lämpimästi, paljon on tekemätöntä työtä odottamassa tekijäänsä. Ehkäpä Taivaan Isäkin suhtautuisi suopeammin näihin työttömiin ja muihin joita ei ole siunattu jo kotona pieninä lapsukaisina.

Äänestä
  • niin kannattaa ilmoitella siitä eikä vaan odottaa tumput suorina!

    "paljon on tekemätöntä työtä odottamassa tekijäänsä"

    Tuohon siis riittää kun laittaa vaikka lehteen ilmoituksen, että on työtä tarjolla!

    Äänestä

  • pointin. Jotkut todellakin haluaa leimata työttömät ja asettaa heidät alimpaan kastiin. Työttömyydestä tehdään häpeä, jota ei viitsitä ilmoitella edes kaikille läheisille. Työttömät halutaan leimata vaikka niillä käsivarsinauhoilla kuuluvaksi alimpaan kastiin.

    Valtion työllistämispolitiikka on täysin hanurista. Täysin tarpeettomia kursseja kurssien perään, hara-rahalla töihin hyvin toimeentuleviin yrityksiin, palkkatukitöitä ammattilaisille kun vieressä saman koulutuksen käynyt tekee töitä moninkertaisella palkalla, työvoiman vuokrausfirmat vetävät välistä mielettömiä summia ja tekevät työntekijöiden elämästä epävarmaa. Epäterve kilpailu esimerkiksi ulkomaalaisten pizza-kebab -yrittäjien tukemisessa suomalaisiin vastaaviin yrittäjiin nähden. Esimerkkejä on monia ja täällä kaikki paska heitetään työttömien niskaan.

    Tekemätöntä työtä varmasti loytyy ja tekijöitä myös, kun siitä maksetaan asiallinen palkka. En hyväksy sitä, että kenenkään tarvitsee mennä tekemään samaa työtä jopa viisi kertaa huonommalla palkalla kuin työkaveri. Pientä rajaa hei!

    Äänestä

  • Poika Alakaupungilta kirjoitti:

    pointin. Jotkut todellakin haluaa leimata työttömät ja asettaa heidät alimpaan kastiin. Työttömyydestä tehdään häpeä, jota ei viitsitä ilmoitella edes kaikille läheisille. Työttömät halutaan leimata vaikka niillä käsivarsinauhoilla kuuluvaksi alimpaan kastiin.

    Valtion työllistämispolitiikka on täysin hanurista. Täysin tarpeettomia kursseja kurssien perään, hara-rahalla töihin hyvin toimeentuleviin yrityksiin, palkkatukitöitä ammattilaisille kun vieressä saman koulutuksen käynyt tekee töitä moninkertaisella palkalla, työvoiman vuokrausfirmat vetävät välistä mielettömiä summia ja tekevät työntekijöiden elämästä epävarmaa. Epäterve kilpailu esimerkiksi ulkomaalaisten pizza-kebab -yrittäjien tukemisessa suomalaisiin vastaaviin yrittäjiin nähden. Esimerkkejä on monia ja täällä kaikki paska heitetään työttömien niskaan.

    Tekemätöntä työtä varmasti loytyy ja tekijöitä myös, kun siitä maksetaan asiallinen palkka. En hyväksy sitä, että kenenkään tarvitsee mennä tekemään samaa työtä jopa viisi kertaa huonommalla palkalla kuin työkaveri. Pientä rajaa hei!

    saa leipänsä noista valtion työllistämispolitiikan osasista, puhumattakaan sen vaikutuksesta alueelliseen talouteen, työttömyys työllistää. Valitettavasti työttömät jäävät tässä usein mopen osalle.

    Äänestä

  • hihamerkki. Olisko se daavidin tähti sopiva vai joku muu? Niin ja sitten pitäisi kieltää työttömiä käymästä samoissa ruokakaupoissa kuin työssäkäyvät. Ammatin harjoittaminen tietysti pitäisi kieltää paitsi paskaiset hanttihommat. Kun tarkemmin ajattelee ehkä kannattaisi sulkea työttömät ghettoihin häiritsemästä työssäkäyvien kunnon ihmisten elämää.

    Äänestä

työttömien päähänpotkiminen? Aloittajan viestin ja aikaisemmin palstalla olleiden samansuuntaisten viestien perusteella työttömille ei kuulu työstä palkka, vaan he joutaisivat tekemään työtä peruspäivärahalla.

Jos tarvitaan työntekijöitä esimerkiksi katujen puhdistukseen tai metsänraivaukseen, pitää heille myös palkka siitä maksaa. Muutenhan käy pitkässä juoksussa niin, ettei enää kukaan palkkaa työntekijää, koska työttömät tekisi kaikki työt peruspäivärahalla.

Täysin posketon ajatus aloittajalta. Siis provohan se oli, mutta hyvä asiasta keskustella, ettei joku ota tuollaisia aloituksia tosissaan.

Äänestä
  • Kajaanin jotkut kauppaliikkeet ym. Työvoimatoimisto kustantaa monille yrityksille ilmaista työvoimaa vuodesta toiseen. Tämä on vaiettu salaisuus.

    Äänestä

  • samaa mieltä. Työttömyys on jo nöyryytys ihmiselle itsessäänkin. Kyllä työstä pitää maksaa oikea palkka. On muuten uskomatonta miten työvoimatoimistokin nöyryyttää työttömiä. Tuttavani joka on tehnyt ikänsä töitä joutui sattumalta olemaan pari päivää työttömänä. Työvoimatoimisto lähetti kirjeen mahdollisesta kiinnostavasta työpaikasta ja mukana oli ankarat uhkaukset että jos et mene haastatteluun tai muuten omasta syystä jäät palkkaamatta tähän työhön niin tulee karenssi ym ym lakipykäliä pitkät rimpsut. Nöyryytys alkaa heti ensimmäisestä työttömyyspäivästä lähtien.

    Äänestä

  • Ei päivääkään työttömänä kirjoitti:

    samaa mieltä. Työttömyys on jo nöyryytys ihmiselle itsessäänkin. Kyllä työstä pitää maksaa oikea palkka. On muuten uskomatonta miten työvoimatoimistokin nöyryyttää työttömiä. Tuttavani joka on tehnyt ikänsä töitä joutui sattumalta olemaan pari päivää työttömänä. Työvoimatoimisto lähetti kirjeen mahdollisesta kiinnostavasta työpaikasta ja mukana oli ankarat uhkaukset että jos et mene haastatteluun tai muuten omasta syystä jäät palkkaamatta tähän työhön niin tulee karenssi ym ym lakipykäliä pitkät rimpsut. Nöyryytys alkaa heti ensimmäisestä työttömyyspäivästä lähtien.

    määrätään viranomaistasolla rangaistuksen uhalla. Tuollainen lähtötilanne on vähän outo. Jos ei ole lainkaan kokemusta työelämästä ja ensimmäiset kokemukset työelämästä on, että työ on yhtä kuin pakko ja siitä kieltäytyminen voi johtaa rangaistukseen, niin sehän voi synnyttää vaikka minkälaisia rakennelmia nuoren ihmisen aivokoppaan. Onko työssä jotain niin pahaa? Haiskahtaa 70-luvulta.

    Äänestä

RAPSEHTIMAAN !
Ihan hyvä idea mutta ei toisten urakkoihin voi työttömötkään mennä.
Tämä ei ole mikään uusi pohdinta rapsehtijalta, mutta kyllä tämänpäivän koneet ovat huomattavasti tehokkaampia ja PÖLYTTÖMÄMPIÄ kuin luutaparvi työttömiä.
Kyllä työ sinänsä kelpaa kun maksaja löytyy onhan se työtä muttä ei TYÖTTÖMYYS KORVAUSTA voi tähän rinnastaa. REILUSTI LAKAISUTYÖHÖN heti jees !

Äänestä

Voisitko ilmoittaa osoitteesi ja pankkitilisi numeron, että sinua voidaan ryhtyä laskuttamaan tehdyn työn kuluista, koska tunnut olevan noin varma asiastasi?

Vai voisiko joku toinen kenties ehdottaa sinut vapaaehtoiseksi pyörittelemään ympyriäsiä kiviä niitä tarvitsevien ovenpieliin!

Äänestä

gaga goo goo..
meijä isi on on paljo vahvempi ku teijä isi

litali ättä voittas valmasti teläsmiehen ko sillä on se auto joka puhuu.. iha valmasti



t.keskustelun tasoon sopiva kommentti

Äänestä

kaikki laiskat ja muut työtä vieroksuvat yhteiskunnan elätit perkele. Turha teiä ou valittaa ja kitististä ainiiaa.

Äänestä
  • Olet täydellinen ärsyttäjä, ja idiootti jos tosissaan kirjoittelet, ei kaikki ole tuollaisia.

    Tämä on taas niitä Justin Casen tylsiä kirjoituksia, viime kesänä oli niitä rapsehtimis kirjoituksia, pajuja kaatamaan. Ketä kiinnostaa.

    Justin Case koneet on jo puhdistanut tiet...
    Samaan kirjoitukseen olisit voinut yhdistää rapsehtimisen, pajujen kaadon.

    Yleensäkään jos olet toimettomana niin et voi mitään kallista ostella, ei ole mitenkään hauskaa. Masentaa... Ei mitään järkeä hyötyä..

    Onko ketään todella laiskaa, vuosia sitten Timperintiellä koulussa paljon ei koulussa tehnyt, poissaoloja. Sitten yhtenä kesänä näin sitä Kajaanissa oli jossain Etelä - suomessa työssä.

    Äänestä

  • Nyt on jo olemassa virkailija-, projektihenkilö- ja suunnittelija-armeija sitä varten, että ihmiset pääsisivät töihin. Homma ei vaan toimi.

    Ehkä tällainen virkamiesbyrokratia pitäisi lopettaa ja alkaa työllistämään työttömiä.

    Äänestä

kuka sitä sillä palkalla mitää paskahommia kehtaa tehhä..mee ite ku ehotit..okei?

Äänestä

ansiosidonnaisella olevien" pitäisi velvoittaa siivoamaan siivottomia ja hiekkaisia teitä?

Äänestä
  • Ansiosidonnaisella oleva saa parempaa fyrkkaa

    Äänestä

  • Justin Case kirjoitti:

    Ansiosidonnaisella oleva saa parempaa fyrkkaa

    fyrkkaa nämä ansiosidonnaiset niin heille pitää järjestää työtä. Mikä valittujen joukko tämä ansiosidonnaisten saajat on?

    Äänestä

  • Justin Case kirjoitti:

    Ansiosidonnaisella oleva saa parempaa fyrkkaa

    Jos tulevana kesänä on jotain työttömät pajuja sahaamaan, niin tulen klikkaamaan ilmoita asiattomasta viestistä, Justin Case taidat keskittyä vain ärsyttämiseen. Tälläistä oli viime kesänä.

    Äänestä

Voin ruveta, vaikka heti töihin ja mistä voin noutaa välineet? Palkka vaatimus 8,5€h...eikä koko päivä!

Ps. Työstä saa palkkaa yleensä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiekkaisia teitä kirjoitti:

Nyt työttömät, varsinkin ansiosidonnaisella olevat, voisi velvoittaa siivoamaan siivottomia ja hiekkaisa teitä. Peruspäivärahalaisille ruokaraha päälle. Eikös vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu