Dementiasta ja

muustakin infoa

Kun ovat kyseessä niinkin erilaiset taudit kuin Alzheimerin tauti, dementia, sappikivet, halvaukset, kuoliot sekä monet silmäsairaudet, liittyvät nekin usein sydän- ja verisuonisairauksiin. Sillä useissa tutkimuksissa on todettu, että verisuonten hyvällä kunnolla sekä alhaisella kolestrolitasolla voidaan ehkäistä näitä tauteja. Esim. sappikivet liittyvät veren ja sapen kolestrolipitoisuuteen; monet silmäsairaudet taas voivat johtua tavallisista valtimotukoksista, jolloin veri ei pääse kunnolla kiertämään. Edelleen Alzheimerin taudin sekä dementian, joiden uskotaan tulevina vuosina voimakkaasti lisääntyvän, taustalla ovat yleensä verisuoniperäiset tekijät. Niitä voidaan parhaiten ehkäistä siten, että pidetään verisuonista huolta.

http://koti.phnet.fi/elohim/tauteja

1

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta perinnöllisyys

      Hei!

      Tuo on totta mitä kirjoitit. Isoäidilläni (86) on matalat kolestroliarvot ja hän on ollut koko ikänsä raitis, ei ole tupakoinut ja on syönyt terveellisesti, mutta on kuitenkin rytmihäiriö ( eteisvärinä eli flimmeri ) ja se oli päällä silloin kun hänet toimitettiin hoitoon. Puhe oli sekavaa ja oli huimausta. Ja pian lääkäri totesi dementia - alzheimerin. Se oli uutta ja tuntematonta meille ja tuntui todella kaoottiselta, kuinka sairauden kanssa selvitään. Se oli vuotta 2002 kun se todettiin - ja yhä edelleen on epävarmuus sairauteen liittyen. Se on pahennut nopeasti ja hänen kohdallaan voidaan poissulkea nuo mainitsemasi syyt.

      Mutta kyllä verisuonisairaudet voivat olla osaltaan muodostamassa lisää sairauksia, kuten verisuoniperäistä dementiaa, eli vaskulaarista dementiaa joka voi syntyä mm. aivoinfarktin yhteydessä.

      Mutta Dementia - Alzheimer on myös periytyvä ( tosin on myös korkea kolestrolikin, joten siinä mielessä voi kyllä pitää kirjoittamasi asia taas totensa... ).

      Silloin 2002 omaisten dementia - infossa puhui lääkäri siitä, että alkoholi jopa voi osaltaan ennaltaehkäistä dementiaa pieninä määrinä käytettynä.

      Ruokavalio on ollut koko ajan terveellinen ( kasvikset, marjat, ei lainkaan kovia rasvoja vaan jotain kasviöljyjä jne. ) äidilläni ja hän ei ole koskaan käyttänyt alkoholia, liikkuu ihan normaalisti eikä ole ylipainoinen ja hänellä on kohonnut kolestroli.

      Minulla on synnynnäinen sydänvika ja verenpainetauti ja lääkäri tietäen äitini kohonneen kolestrolin, kehoitti minua kolestroli lääkkeen sijasta nauttimaan päivittäin tilkan konjakkia, jolla sainkin kohonneen kolestrolini laskemaan normaalitasolle ruokavaliota muuttamatta!

      Kyllähän tosin se ns. Pekka Puskan Pohjoiskarjala-Projekti lie tuottanut tulosta, että täällä itärajan tuntumassa on parannettu ruokavaliota terveellisempään suuntaan - joskin on poikkeuksia... :-)

      Mukavaa kevään alkua kaikille!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      36
      2689
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      14
      1466
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1073
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      2
      1050
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      53
      1038
    6. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    7. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      889
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      790
    9. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      784
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      46
      778
    Aihe