Lexus LF-A saa julkisen debyyttinsä hiukan yllättävässä paikassa. Toyota Motorsport on ilmoittanut osallistuvansa Lexus LF-A:lla ensi kuussa Nürburgringin radalla pidettävään ADAC Zurich 24 tunnin kilpailuun. Kisassa on lukuisia sarjoja erityyppisille autoille, yksi luokka on tarkoitettu sarjatuotantoautoille joihin on vain lisätty tarvittavat turvavarusteet. LF-A:n nopeutta päästään nyt ensimmäistä kertaa vertaamaan Ferrareihin ja Lamborghineihin.
Motor Authorityn juttu
http://www.motorauthority.com/news/supercars/lexus-lf-a-confirmed-for-nurburgring-24hr-race/
Toyotan japaninkielinen lehdistötiedote
http://www.toyota.co.jp/jp/news/08/Apr/nt08_0412.html
Motor Authorityn juttu
http://www.motorauthority.com/news/supercars/lexus-lf-a-confirmed-for-nurburgring-24hr-race/
Toyotan japaninkielinen lehdistötiedote
http://www.toyota.co.jp/jp/news/08/Apr/nt08_0412.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Linkeissä sanotaan, että auto on vielä täysin keskeneräinen, eikä Lexuksella ole aikomusta vielä voittaa sillä mitään. Ja että tämä kisa vain lähinnä auttaa sen kehitystyössä, jonka on määrä valmistua vasta vuosikymmenen lopun aikoihin.
pysyvät ainakin ajantasalla että millä osa-alueilla on vielä parantamisen varaa (ajo-ominaisuudet,aerodynamiikka,diffuusorin antamassa down forcessa,...),kun vertaa kilpailijoihin!.
Toivottavasti on tulossa myös (hybridi-E85) V.10 malli myös!.
http://www.autoweek.nl/nieuws.php?id=8772
http://www.channel4.com/4car/gl/gallery/spy shot/21519/