Raskaana juoksemaan

Olen ilmoittautunut puolimaratoonille toukokuussa. Mitä mieltä ootte, kannattaako juosta vai jättää väliin? En ole aikaisemmin juossut puolimaratoonia, mutta olen kyllä harjoitellut sitä varten..
4450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pitkää matkaa juosta, kun se on kuitenkin sellaista äkästä liikettä kohdussa ja jos väsyksissä kaatuu. Muutenkin raskaana on pahaa oloa, heikotusta, jatkuva jano.En väitä, että siitä olisi mitään haittaa,mutta en uskaltaisi. Pelkäisin keskenmenoa. Neuvolassa varmaan sanovat, että saa ihan vapaasti mennä, joka varmaan on totta, mutta jos huonolla omalla tunnolla lähdet, niin onko se kivaa?

Äänestä

että viikon 20 jälkeen ei ainakaan enää pitäisi juosta tai hyppiä, ku silloin kohtu alkaa oleen jo niin painava, että sitten ne kohdun kannakkeet voivat revetä, ja jopa istukka. Ja muutenkin kannattaa alkaa harjoittelee lantionpohjalihaksia jo varhain.

Mutta sinähän, et vielä toukokuussa ole niin pitkällä, että jos olet aina harrastanut juoksua, niin estettä ei varmaan ole, mutta muutenhan raskausaikana ei kannattaisi aloittaa mitään uutta liikuntaharrsatusta, paitsi juuri raskaana oleville suunnitellut. Ja tietysti jos alkaa se juoksu tuntua pahalta jotenkin niin pitää sitten keskeyttää. Oman kropan kuuntelu tärkeää.

Äänestä

3 ensimmäistä kuukautta ovat kuitenkin suurin riski saada keskenmeno. Puolimaratooni on kova rasite kropalle, joka totuttelee muutenkin uuteen tulokkaaseen. Itse en uskaltaisi ottaa riskiä. Oma vointi kun ei välttämättä kerro vielä milloin on hyvä lopettaa juokseminen. Aurinkoisia ulkoiluilmoja sinulle :)

Äänestä

Jos pulssisi nousee yli suosituksien (no nouseehan se tuossa!!) niin liikunta on liian rankkaa ja aiheuttaa hapenpuutetta sikiöllä. Joten järki käteen. Itse en moista juoksua tekisi vaan ajattelisin lastani. Itsellä loppui juoksut lyhyeen kun pidin pulssimittaria ja nousi jatkuvasti rajan yli...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 6+3 kirjoitti:

Olen ilmoittautunut puolimaratoonille toukokuussa. Mitä mieltä ootte, kannattaako juosta vai jättää väliin? En ole aikaisemmin juossut puolimaratoonia, mutta olen kyllä harjoitellut sitä varten..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu