Ja mikä on sirkkalehti? Onko niin, et kun siemen itää ja siihen tulee 2 sellasta pikkuruista lehteä päähän, niin ne on sirkkalehtiä? Pitääkö ne taimenalut sillon istuttaa omaan purkkiinsa, vai pitääkö niiden vielä antaa kasvaa isommiksi? Kuinka isoiksi?
Sirkkalehti?
10
7013
Vastaukset
- kansakoululainen
Olen vain kansakoulunkäynyt, mutta kasviopin tunnilta muistan, että ensin kasviin kehittyvät "sirkkalehdet", ne on kai ne ekat lehdet, jotka siemestä putkahtaa ulos ?
Niitten jälkeen kasvavat varsinaiset lehdet, jotka ovat jo ihan mini-minikokoisena oikeitten lehtien näköiset.
Ei ole käsittääkseni kauhean kiirettä istuttaa eri purkkiin vielä siinä vaiheessa heti, kun ensimmäisiä "oikeita lehtiä" on tullut.
Riippuu tietenkin siitäkin kuinka tiheän kylvön olet tehnyt.
Pienen kasvin juuria rikkomatta kuitenkin se ns. koulimisvaihe pitäisi tehdä.
Ei ne kasvit niin kamalan herkkiä olentoja ole, isosta kylvöstä jää taatusti riittävästi elinkelpoisia !
Älkää ihan neuroottisen varovaisesti suhtautuko hommaan !- kesä tulee ihanaa !
Minulla on kasvamassa mm. lehtosinilatvaa ja akileijoja.
Aika kauan kesti ennenkuin tuli pikkuriikkiset varsinaiset lehdet, mutta tuli ! Hiphurraa ! En enää uskonutkaan, että mitään tulisi, meinasin heittää idätyspurkit männikköön !
Ensi viikonloppuna koulin, eli istutan yksittäisen taimen omaan pikku purkkiinsa - hyvin pieneen edelleenkin ja aloitan antaa merileväuutetta, ehkä voisi voimakkaamminkin lannoitta, en tiedä, lantaa pitää kyllä nyt alkaa antaa, että voimistuvat.
Katsotaan, pitääkö laittaa vielä isompaan purkkiin kerran ennen ulosistutusta...hmh...
Luottaakaa järkeenne ja vaistoihinne :)
Näin olen edennyt minäkin ensikertalaisena ja kohtuullisen hyvin ? - vastaa meille ?
kesä tulee ihanaa ! kirjoitti:
Minulla on kasvamassa mm. lehtosinilatvaa ja akileijoja.
Aika kauan kesti ennenkuin tuli pikkuriikkiset varsinaiset lehdet, mutta tuli ! Hiphurraa ! En enää uskonutkaan, että mitään tulisi, meinasin heittää idätyspurkit männikköön !
Ensi viikonloppuna koulin, eli istutan yksittäisen taimen omaan pikku purkkiinsa - hyvin pieneen edelleenkin ja aloitan antaa merileväuutetta, ehkä voisi voimakkaamminkin lannoitta, en tiedä, lantaa pitää kyllä nyt alkaa antaa, että voimistuvat.
Katsotaan, pitääkö laittaa vielä isompaan purkkiin kerran ennen ulosistutusta...hmh...
Luottaakaa järkeenne ja vaistoihinne :)
Näin olen edennyt minäkin ensikertalaisena ja kohtuullisen hyvin ?toivon mukaan, kiapaan valistusta minäkin !
terveisin cornus alba - epäviksu
vastaa meille ? kirjoitti:
toivon mukaan, kiapaan valistusta minäkin !
terveisin cornus albaSirkkalehdet ovat juuri ne ensimmäiset pikkulehdet.
Paras koulimisaika riippuu kasvista ja kylvötiheydestä. Useimpiin kait saisi tulla ne ensimmäiset oikeat lehdet, mutta ovat vielä niin pieniä, että juuristo ei ole vielä liikoja levinnyt. Todellakaan tässä asiassa ei ole mitään tarkkaa sääntöä, minä päivänä se täytyy tehdä! - ystävällisiä
epäviksu kirjoitti:
Sirkkalehdet ovat juuri ne ensimmäiset pikkulehdet.
Paras koulimisaika riippuu kasvista ja kylvötiheydestä. Useimpiin kait saisi tulla ne ensimmäiset oikeat lehdet, mutta ovat vielä niin pieniä, että juuristo ei ole vielä liikoja levinnyt. Todellakaan tässä asiassa ei ole mitään tarkkaa sääntöä, minä päivänä se täytyy tehdä!vastauksia, hermot on meinannut mennä, kun ei tiedä mitä ja milloin pitäisi tehdä ja jos ei tee, meneekö kaikki pilalle.
- minä vaan...
ystävällisiä kirjoitti:
vastauksia, hermot on meinannut mennä, kun ei tiedä mitä ja milloin pitäisi tehdä ja jos ei tee, meneekö kaikki pilalle.
Sirkkalehdet ovat todellakin ne ensimmäiset lehdet. Perinteisesti kasveja on jaoteltu yksisirkkaisiin ja kaksisirkkaisiin. Noilla kaksisirkkaisilla juuri tulee ne 2 ensimmäistä lehteä. Yksisirkkaisilla taas ei. Yksisirkkaisilla taimi näyttää kasvavan vain yhtä pötköä ylöspäin. Eli yksisirkkaisilla on turha odotella niitä sirkkalehtiä. Eli se "pötkö" on sen sirkkalehti. (Voiko tätä enää sekavammin selittää ;)
- aala01
Entäs jos kissa söi ne?
- Seminaarin hortonomi
Taimenalut voi koulia heti kun ovat sen verran kasvaneet, että niistä saa otteen. Koulimisajankohta siis riippuu kasvattajan sorminäppäryydestä.
- Anonyymi
Keijumekot niin hentoisia ,uskaltaako koulia heti ensimmäisten varsinaisten lehtien ilmett?
- Anonyymi
Hentoisia taimia pitää käsitellä varoen. Voi siirtää muutaman taimen paakkuina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031675
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271442En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k871290- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101038Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111009Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213815Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122743
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718