Mihin

otetaan

yhteyttä ihan ensimmäiseksi kun suunnitellaan häitä? Kirkkoherranvirastoonko?

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä, että

      Tulevaan puolisoon olisi syytä ottaa aivan ansimmäiseksi yhteys, sillä kihlatun nimeä kysytään kirkkoherranvirastossa ensimmäiseksi tai tokaks.

      Mulla oli entisen tyttöystävän nykyisen vaimon kanssa pienoinen ongelma siinä kohtaa kun ei oltu kihloissa. No keksittoiin siihen lankettiin joku pvm kun virkailijaneito sitä vaati. Edellinen kihlapäivä tätä edellisen tyttöystävän kanssa ei kuulemma käynyt?

      Asiaan... Kyllähän se kirkkoherranvirastosta kannattaa aloittaa, niin selviää ettei ole esteitä liiton solmimiseen.

    • juhlapaikasta

      Se mihin otetaan ensin yhteyttä riippuu hyvin paljon siitä, millä paikkakunnalla asutte/aiotte mennä naimisiin ja kuinka pitkän ajan kuluttua avioituminen tapahtuu.

      Esimerkiksi minä ja mieheni aloimme alustavasti suunnitella häitämme vähän yli vuoden etukäteen (kesähäät Turussa). Tästä syystä ensimmäiseksi tuli varattua juhlapaikka. Ainakaan Turussa kirkkoa ei edes pysty varaamaankaan kuin tasan vuosi ennen hääpäivää.

      Kirkkoherranvirastoon mentiin vasta n. kolme kuukautta ennen häitä. Esteiden tutkintaan menee aikaa viikko ja se on voimassa 4 kuukautta, joten kirkkoherranvirastoon ei ole mitään syytä mennä kovin aikaisin.

      Tärkeimmät varaukset siis ovat kirkko ja juhlapaikka. Muut kyllä ehtii paljon myöhemminkin.

    • meillä tehtiin

      Otin ensimmäiseksi yhteyttä maistraattiin, jossa vihkimen tapahtuu, ja varasin päivän. Sitten tulostin netistä avioliiton esteiden tutkintakaavakkeen, ja lähetimme sen täytettynä maistraattiin todistajien allekirjoitusten kera. Sitten soitin seurakuntani kirkkoherranvirastoon ja varasin vihkimistä seuraavalle päivälle ajan kirkosta avioliiton siunaamistilaisuutta varten. Sen jälkeen valitsimme juhlapaikan (ravintolan) ja teimme sinne alustavan varauksen samalla kun kävimme siellä syömässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1271
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      702
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      589
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe