Hääasu

Morsiamella

Olen menossa kesällä maistraatissa naimisiin. Miehellä on tummapuku,voinko itse laittaa mustapohjaisen pitkän hihattoman juhlapuvun,jossa on muutamia valkoisia isoja kukkia, hartiahuivina kullanvärinen huivi ja miehellä samanvärinen solmio.Olen kuullut että mustaa ei oikein hääasuissa ainakaan morsiamella pitäisi käyttää.

3

1268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapaamuotoinen

      Kuvailemasi asut kuulostavat ihan hyvältä. Maistraatti on mutkaton ja vapaamuotoinen paikka, siellä ei katsota kieroon pukeutumisen yksityiskohtia.

      Ei ole kauan siitä, kun musta oli hyvin yleinen hääpukuväri. Teidänkin suvustanne löytyy varmasti jokin mummun hääkuva, jossa morsian on mustassa villakangaspuvussa.

      Musta on häävieraille "kielletty" väri, kokomusta tuo mieleen hautajaiset ja mustasukkaisuuden, mutta jos morsian on mustassa, niin minulle ainakin tulee mieleen lähinnä nämä vanhat hääkuvat.

      • mieltä!

        Kuulostaa tyylikkäältä ja vallan soveliaaltakin :-)


      • dfighdsföoghoui
        mieltä! kirjoitti:

        Kuulostaa tyylikkäältä ja vallan soveliaaltakin :-)

        ite oon miettiny ihan samaa että tartteeko sen ny välttämättä olla vaalea mekko tai edes mekko, mut tulin siihen tulokseen että kunhan on siisti. ja tietysti omannäkönen!turha viritellä mitään hörhelöitä jos ei omaa tyyliä sellaset kuvasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      94
      3553
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1869
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1640
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1401
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      958
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      910
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      830
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      797
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe