Ollaan lähdössä Budapestiin, eikä oikein tietoo hinnoista. Onkohan siellä jotain erityista mitä kantsis tsiigailla, tietäiskö kuka. Mikä olisi suositeltava nähtävyys tms. KIiiiiiiiiitos.
Mitä kantsii ostaa Budapestista
4
714
Vastaukset
- MTT
Onneksi olkoon hyvän matkakohteen valinnasta! Siellä minäkin alkukesästä piipahdin ja kovasti tykkäsin.
Hinnat on halpoja, tosin niiden summat on ihan tähtitieteellisiä, koska 1e = n. 250forinttia. Siellä on ns. hienoja ostoskatuja, mutta enpä minä shoppailijana niistä paljon mitään löytänyt, tiedä sitten olenko liian kriittinen.
Matkamuistoja ja muuta sälää kantsii käydä katsomassa kauppahallissa, joka muuten siisteydessään voittaa monen suomalaisenkin kauppahallin. Yläkerrassa on pilvin pimein unkarilaista käsityötä kuten värikkäitä liinoja, verhoja, maatuskoja, lippaita, koristemaalattuja puuesineitä ym.
Mutta melkeinpä suosittelen matkamuistojen ostamista Tsentendrestä, joka on muutenkin näkemisen arvoinen ja nätti paikka. Tsentendre on pieni taiteilijakaupunki n.20km Budapestista, sanotaan että se on ns.Budapestin Porvoo. Sinne pääsee näppärästi Batthyany Ter:ltä lähtevältä HEV-junalla, matka taittuu läpi peltojen puolessa tunnissa, pääteasemalta pienen köpöttelyn jälkeen löytyy pikku kujia putiikkeineen.
Margit-saarella kannattaa myös poiketa, niin tekevät paikallisetkin halutessaan vähän virkistyä. Siellä on myös hieno suihkulähde, jonka suihkut menee kaiuttimista kuuluvan musiikin mukana.
Sinänsä surkuhupaisa paikka on Tsobor-park, patsaspuisto, jonne on sysätty kaikki Neuvostovallan aikaiset muistomerkit, ja niillä on kokoa. Deak Ter:ltä lähtee sinne bussi joka päivä klo 11.
Kävimme myös Palvölgyn tippukiviluolalla. Sinne "kiven sisään" kylmään ja kosteaan oli ihana päästä siitä paahtavasta helteestä, sinne pääsee bussilla 60 vai 65.
Janos-hegy on Budapestistin korkein paikka, vuoren laelle pääsee mukavasti tuolihissillä, josta on mukava katsella maisemia. Tai menemällä reittiä hammasratasjuna, koululaisrata, Janoshegy ja tuolihissillä alas. Koululaisrata on koululaisrata siksi, että kaikki työntekijät (paitsi junakuski) on koululaisia, reitti mutkittelee pitkin Budan kukkuloita tosi kapeilla väylillä.
Ja mitäs muuta, vaikka mitä, mutta enpä ehdi enempää kirjoittaa... - paj
Moi,
itse ostin meripihkakoruja.. - vesku
ehdottomasti taivaalliset:
- salami (ilman muuta)
- tokaiji (eri laatuja, maistele! Älä osta ns. turistikaupoista; hinnat moninkertaiset!)
- palinka (monia makuja...)
- Unicum... - Anu
kannattaa ostaa Budapest-kortti, jolla pääset erinäisiin paikkoihin ja mikä parasta voit kulkea ratikalla ja metrolla paikasta toiseen tosi näppärästi. Ratikat kulkee kaarien muotoisilla reiteillä, tosi helppo seurata asemia, kun asettuu lähelle ratikan seinällä olevaa reitti-karttaa ja seuraa siitä, missä mennään. Käy myös ajamassa ns. keltaisella metrolla, on euroopan vanhimpia metrolinjoja, kulkee yllättävän matalalla maan alla, ihania pieniä metrovaunuja, jotka kolistelee mukavan hitaasti eteenpäin. Sillä pääset mm. kaupunginpuistoon (suosittu ulkoilualue, eläintarhaan, huvipuistoon, sankarten-aukiolle, kylpylään yms. helposti. Kivoja ja halpoja ruoka paikkoja on mm. Josef krt:llä, (aikalähellä Sissi-hotellia), esim. Gombas Ettérem -restaurant, (siellä on mm. suomen kieliset ruokalistat monen muun kielen lisäksi), samoin Pistol-ravintolassa. Jos vielä ehdit, soita Helsinkiin Unkarin-matkailutoimistoon, saat sieltä todella hyvän kartan ja muita esitteitä. Kannattaa käydä myös katsomassa suuret tavaratalot, (kalliita ostoksia varten) mutta Margit-puiston lähellä olevassa Mammut-tavaratalossa on kiva iso suihkulähde aulassa, joka ainakin lapsia viehätti. Heittää yht'äkkiä suihkun n. viidennen kerroksen korkeuteen. Kaupunkikiertoajelulle kannattaa myös osallistua, Judit-niminen opas kertoo kivasti kaupungin historiasta ym., toivottavasti menet kierrokselle kauniina päivänä, ettei sumu sotke näköaloja. Arkkitehtuuri todella upeaa, talot vain kaipaisi pesua ja korjaamista. Ja vielä paljon muuta kivaa siellä on, turistirysät (mm. Vaci utcan kävelykatu kannattaa kipaista vain pikaisesti), kallista ja sitä tavaraa saa joka puolelta maailmaa, jota siellä myydään. Hyvää matkaa sinulle, hieno kaupunki se on, sen tulet huomaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6528005Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672293Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332209- 1471788
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271280Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111173Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65853Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59828Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7760