Onko olemassa mitään "yleispäteviä" sääntöjä tai laskentamalleja yrityksen hinnan muodostukseen. Harkitsen oy:n myyntiä, pyyntihintaa on kyselty. Firma pyörii ihan ok, ei mitään isoja tilejä, muttei velkojakaan.
- olen kaikista rakentavista vastauksista kiitollinen!
Emil R.
- olen kaikista rakentavista vastauksista kiitollinen!
Emil R.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Arvottaa voi niin monella tavalla. Yksinkertaisin tietysti on, että koneet ja tavarat laskee nykyhintaan ja päälle lisää sitten sen valmiin yhtiön imagon.
Siirtyykö valmis organisaatio hyvillä työntekijöillä ja asiakaskunnalla, siitä kannattaa jo pyytää vähäsen rahaa.
Toinen tapa on laskea, joko voitosta tai liikevaihdosta. Eräällä alalla oli melkein sääntö, että kolme kertaa tilikauden voitto.
Mene asiantuntijan juttusille, vaikka TE-keskukseen, pankkiin, tilitoimistoon ettet
hinnoittele yritystä tunteellisesti.
Itseäkin kiinnostaa tämä aihe. Säpsähdin vain tuosta "kolme kertaa tilikauden voitto" -asiasta. Pitäisikö sen olla kolme kertaa liikevaihto eikä voitto? Minä olen ainakin nostanut osakeyhtiöstä sen verran isoa palkkaa, että voittoa ei montaa tonnia ole jäänyt.
kiinnostaa sopivasti itseäkin.. hyvä kysymys
Vanha tapa oli vähentää liikevaihdosta velat ja se oli siinä.
Nykyään tuotannollista toimintaa harjoittavan yrityksen hinta on suunnilleen sama kuin liikevaihto.
Vahva tase, hyvä tuloskunto ja todennettavissa oleva ripeä kasvu nostaa hintaa.
Jos yritys tuottaa jotain muuta kuin tavaraa, riippuu hinta myös olemassa olevien asiakassuhteiden pituudesta ja avainhenkilöstön sitoutumisesta yritykseen. Lähtökohtana tässäkin liikevaihto eikä suuret unelmat niin kuin it-kuplan aikoihin...
Mikähän voisi olla yritykseni myyntihinta:
-Oy
-Nettikauppa
-Työntekijöitä minä itse ehkä 6 h / päivä
-Varastoa parin tuhannen euron verran (tuo määrä on n. kolmen kuukauden varasto)
-Liikevaihto reilu 200 000 e.
-Myyntikate n. 75 %.
Tienaan hyvin mutta vastuu pelottaa ja sen vuoksi myynti olisi jossain vaiheessa ajankohtainen.
Varastosi arvo ei täsmää liikevaihtoon?? heittää aikalailla tai sitten kate prosenteista puuttuu nollia?
Aloitin viime vuoden lopulla toisen liiketoiminta-alueen joka ei vielä vaikuttanut liikevaihtoon mutta varastoon kylläkin. En ajatellut tuota ollenkaan kun laitoin noita lukuja.
Mutta siis luvut ja kateprosentit pitävät paikkansa yksittäin katsottuna.
Myisin pelkästään tämän toisen liiketoiminnan, en uutta.
ajattelit vastaajan "arvaavan" tämän kun hinta tietoja yritykselle kyselit?
johan sanoin, että se oli vahinko! Heitin vain jotain tunnuslukuja, että saisin vähän käsitystä siitä, mitä tuollaisesta voisi pyytää. Mutta turhaanpa tältä palstalta apuja kyselee, aina joku näsäviisas alkaa aukomaan päätään.
Kuten eräs sanoi, mene asiantuntijan luo keskustelemaan asiasta.
näsäviisastelua, mutta kun kysyt yritykselle hintaa, niin miten siihen voi vastata jos ei tiedä oikeita tunnuslukuja? käsittämätöntä!
Miksi et maininnut ollenkaan voittoa? Velkaa? Ala? Ilman niitä on mahdotonta sanoa hintaa.
yleispäteviä sääntöjä, mutta toimiala kohtaisia kyllä ja usein pienemmissä yrityksissä varsinkin palveluita tarjoavissa on asiakas suhteet yrittäjän takana ja kun yrittäjä vaihtuu niin asiakaskin lähtee, mutta tällaisilla aloilla kannattaa pitää pitkä siirtymä aika, jolloin uusi yrittäjä toimii vanhan yrittäjän kanssa ainakin vuoden jonka aikana tutustuu asiakkaisiin ja toiminta tapoihin, tämä yleensä vähentää asiakas pakoa.
Yrityksen myyntihinnan lähtökohta on tilinpäätös.
Tuloslaskelmasta ja taseesta on lähdettävä liikkeelle.
Taseen puolelta lasketaan ensin yrityksen substanssiarvo tarvittavine oikaisuineen (sijoitukset, kiinteistöt, oma pääoma ym.) tyyliin varat - velat.
Tuottoarvon laskennassa käytetään yleensä pääomituskorkokantana 15 prosenttia. Tilikauden voitosta lasketaan keskiarvo 3 tai 5 edellisen vuoden tilinpäätöksestä. Esim. keskiarvotulos 60000 euroa / .15 = 400 000 tuottoarvo. Tuottoarvoa laskettaessa täytyy huomioida omistajayrittäjä(ie)n palkkaoikaisut, positiivisena tai negatiivisena.
Painotusta substanssiarvon ja tuottoarvon välillä tehdään sen mukaan mikä antaa paremman kuvan voitonjakostrategia huomioiden.
Esim. Tuottoarvo 400 000 Substanssiarvo 100 000, yrityksen arvo = 500 000 / 2 = 250 000 euroa.
Tämän jälkeen on sitten myyjän päätettävissä seuraavat hypearvoa kuvaavat tekijät:
- asiakkuudet
- alan seksikkyys
- sopimukset
- patentit
- henkilöstö
- brändi
- imago ym.
Toivottavasti valaisi asiaa.
Minkä arvon laskisit siis yritykselle jonka keskiarvotulos olisi viimeiseltä neljältä vuodelta 8000€?
Tuolla luvulla voidaan laskea ainoastaan tuottoarvo, joka lasketaan ko. yritykselle seuraavasti:
8000 / .15 = 53.333 euroa = tuottoarvo.
Substanssiarvo täytyisi laskea taseesta, joka yleensä tarkoittaa oman pääoman määrää oikaistuna.
Esimerkki 1.
Mikäli oikaistua omaa pääomaa on vain 10 000 euroa, yrityksen hinnaksi lasketaan:
(53.333 10.000) / 2 = 31.666,50 euroa.
Esimerkki 2.
Mikäli oikaistua omaa pääomaa on peräti 100 000 euroa, yrityksen hinnaksi lasketaan:
(53.333 100.000) / 2 = 76.666,50 euroa.
Verottaja kyllä ainakin arvostaa niin, että mikäli substanssi arvo on suurempi kuin tuotto arvo, niin arvo on silloin substanssi arvo
Olen osakkaana 3 hengen rakennusyrityksessä, ja olemme harkinneet yrityksen myymistä. Yritys on toiminut 7 vuotta Oulussa ja viime vuoden liikevaihto 800000. Meillä on keskimäärin 4 vierasta töissä vuodessa. Velkaa ei ole ollenkaan. Kaikki työkalut, vakuudet ja auto on maksettu suoraan kassasta. Olemme luokiteltu AAA - luokkaan, kuulumme luotettava kumppani sarjaan. Meillä on tällä hetkellä noin 100000 euron tilauskanta. Mistä voisi kysellä välittäjää / ostajaa yrityksellemme, sekä mahdollista arvoa yrityksellemme. Olemme kysyneet tilitoimistoltamme, pankiltamme ja he antavat vain ympäripyöreitä vastauksia. Yritys on hyvä ja töitä olisi ihan mukavasti, mutta meille on iskenyt väsymys.
Tuon kokoisen yhtiön arvo on käytännössä sama kuin kassavarat.
Kalustolle ei juurikaan anneta arvoa, ajoneuvoille jotain.
Liikearvo on pyöreä 0
samoja ajatuksia itsellä. Lomia olis mukava pidellä mutta kun on toi yritys.
Omistan erittäin hyvin pyörivän rakennusalanyrityksen pääkaupunkiseudulla. Liikevaihto muutama milli, toiminta vakaata, omat toimitilat, hyvä kalusto, osaava henkilöstö. Tulos +10% (muutaman viimeisen vuoden ka).
Paljonkohan vois saada ?
tulihan+eteen+tämäkin+topicci.
valtaosa+mikroyrittäjistä+kellottaa+yrityksensä+myyntihinnan+pilvenreunalle
ilman+mitään+realiteetintajua.
muutama+asia+mistä+voi+vetää+reunaehtoja+yrityksen+hinnalle,+tee+vaikka
itsellesi+kysymys+että+mitä+maksaisi+naapuriin+perustaa+vastaava+kioski.
joku+nettikauppa,+muutaman+tonnin,+se+on+siinä.+miksi+ostaja+maksaisi
nettikaupasta+enempää+jos+samanlaisen+tekaisee+uutena+muutamalla+tonnilla.
arvoa+on+vakiintuneella+ostajakunnalla,+toimittajasoppareilla,+brändillä,+kurantilla+varastoarvolla+ja+sen+semmoisillla+erillä.
jokaisessa+yrityksessä+on+eroja+eri+omaisuusaassettien+arvostuksissa,+joten+yleispätevää+vastausta+on+tuohon+vaikeaa+tarjota+mutta+lähtisin+kokeilemaan+
ensin+jollain+kaavalla+yrityksen+oma+vapaa+pääoma+++3-4+vuoden+nettotuotto+ja+siitä+säätelemään+ylös+tai+alaspäin+riippuen+alasta,+näkymistä,+brändisoppareista+ym.
esimerkki+1+
taseessa+kuranttia+omaisuutta+1+000+000
velkaa+500+000
tuotto+100+000+/+vuosi
tulevaisuudennäkymät+++10%+vuosikasvu
1+000+000+-+500+000+++3x100+000+(++brändiarvo+ja+sopparit)
eli+700+000-1+000+000+jos+kaikki++muu+olisi+kunnossa.
esimerkki+2
se+nettikauppa
taseessa+omaisuutta+3000
velkaa+2500
3+vuoden+liikevoitto+5000++(++huomioitu+omistajan+palkkakulut)
tuosta+tuskin+kannattaa+10+000+maksaa+ellei+siihen+liity+pitkäaikaisia
toimitussoppareita+ym+mikä+takaa+kassavirtaa.
Riippuu aika paljon alasta ja firman tilanteesta, mut yleisesti yrityksen arvoa voi kattoa kahdella tavalla: mitä se omistaa (substanssiarvo) ja mitä se tuottaa (tuottoarvo). Jos firmalla ei oo juurikaan omaisuutta mut tekee hyvin tulosta, niin yleensä tuottoarvo painaa enemmän.
Yks aika yleinen tapa on ottaa keskiarvo muutaman vuoden tuloksista ja jakaa se jollain pääomituskorkokannalla, esim. 15 %. Eli jos firma tekee vaikka 50 000 € vuodessa tulosta, niin 50 000 € / 0,15 = about 330 000 € ois tuottoarvo.
Toki paljon riippuu siitä, miten jatkuvaa se tulos on, onko kaikki asiakkuudet yhden kortin varassa, ja niin edelleen. Ja toisaalta, jos firmassa on paljon koneita tai kiinteistöjä, niin sit se substanssiarvo voi olla merkittävä.
Jos haluat ihan simppelisti kokeilla arvon laskemista, niin tossa on helppo työkalu: arvominuutissa.fi – toimii ihan näppärästi jos haluaa suuntaa-antavan arvion nopeasti.
Jos yrityksessä pääosan on tehnyt yrittäjä/osakkaat itse ja ehkä muutama keikkamies, niin yrityksen arvo on käytännössä 0€. Siinä ei ole mitään myytävää / ostettavaa. Varsinkin jos yrittäjät ovat poistumassa firmasta. Sitten taas tuottavassa pyörivässä yrityksessä työntekijöineen ja sopimuksineen voi ollakin.