Mitä eroa näillä on muuta kuin hinnassa? Jos muistia on kuitenkin sama, esim. 256 MB, niin miksi myydään myös 2-puolista???
1-puolinen vai 2-puolinen muistikortti?
Novice
5149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vanhemissa koneissa (n.2-3v) yks puolisten muistien toimivuus on epävarmaa. Nod.näk. käy niin, että kun yks puoleinen (esim.256) palikka lisätään vanhempaan koneeseen, niin kapasiteetista tulee käyttöön vain 128. Ongelma johtuu yksitaisen muisti"chipin" ylisuuresta kapasiteetista vanhemmille emoille. Uudehkoihin koneisiin/emoihin yks puoleinen on ok. Rajaus, käykö vai ei, on vähän kuin "veteen piiretty viiva".
www.apacer.com FAQista:
Q:Why does the system detect only half of the memory installed?
A:Some older version motherboards do not support new memory. Therefore the system cannot detect correct memory capacity.
vastauksesta JokuJossain. Mulla on reilu 2 vuotta vanha masiina ja olen ostanut siihen 128 MB kamman lisäksi toisen samanlaisen muistikamman SDRAM-muistia ja mylly näyttää, että siellä on yhteensä 256 MB.
Mulla ei ole täysin hajua onko tuo ostamani muistikampa yksi- vai kaksipuolista (ilmeisesti
1-puolista?), mutta jos ostan uuden 256 MB muistikamman, niin pitäisi tietää kumpi toimii ja onhan se 2-puolinen kai tuplasti kalliimpi. Lukeekohan siinä kammassa 2-sided tai jotain vai onko se erinäköinen?
Pässi, katsoppas onko ne komponentit molemmilla puolella vaiko vaan toisella puolella. IDIOOTTI
..riittää. Eli kandee varmistaa kumpaa muisti mallia koneessa on jo ns. pohjalla. Jos muistin chipit (ne mustat lutikat) on vain toisellapuolella palikkaa, niin silloin kyse on yks puoleisesta.
tämä foorumi ole juuri avoin kaikenlaisille kysymyksille ja "tyhmiäkin" voi kysyä?
Sinulle nuo asiat on varmaan täysin selviä ja ilmeisesti olet joku 14-18 -vuotias tietokonenörtti kommenteista päätellen.
Jos sulla tulee vaikeuksia jossain muussa kuin tietokoneasioissa, niin kysy vaan näillä foorumeilla. Antoisaa lauantai-iltaa!