osa-aikatyö ja ulosotto

miten ulosotto perii jos lähden osa-aikatyöhön ja jos saisin soviteltua päivärahaa liitolta samalla? ottavatko sekä palkasta että päivärahasta? ja sitten vielä,voiko velkajärjestelyyn päästä osa-aikatyöllä?
2651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla sama tilanne!!!!!!!!!!

Äänestä

Sun tulot lasketaan yhteen ja ulosmittaus tapahtuu kokonaistulosta. Suojaosuus toimii tässäkin tapauksessa. Maksukielto lähetetään sinne sun osaaikatyönantajalle, johon on merkitty päivärahasi suuruus. Työnanatja suorittaa sitten ulosottopidätyksen yhteenlasketun tulon jälkeen. Homma toimii siis ihan samanlailla kuin normaalissa palkanulosmittauksessa. Kyseesä aina siis nettotulo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hgdfjksöf kirjoitti:

miten ulosotto perii jos lähden osa-aikatyöhön ja jos saisin soviteltua päivärahaa liitolta samalla? ottavatko sekä palkasta että päivärahasta? ja sitten vielä,voiko velkajärjestelyyn päästä osa-aikatyöllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu