Olen ostamassa kyseistä mersua jonka mittarissa 280 tkm. Mitä kannattaa tarkistaa ennen ostoa?Myyjän mukaan siinä on alkuperäinen tehtaalla asennettu AMG-korisarja. Mistä siitä voi varmistua?
Kuskin oven ja peräkontin lukot ei toimi. Kellään tietoo mitä niiden kuntoon laittaminen maksaa? keskuslukko toimii, mutta pienellä viiveellä (normaalia?). Kylmänä tyhjäkäynti heittelee vähän, mistä vois johtua?(voisko olla vikaa automaattiryypyssä vai?) Kellään kokemuksia vastaavasta autosta?
MB 190 2.0 -87 ???
11
1255
Vastaukset
- Mercedesman
hinta pyynti kyseisestä autosta??
- AMG
7800 EUR. Samas firmas -90 vastaava mut ei AMG on satasta kalliimpi.
- WDB
AMG kirjoitti:
7800 EUR. Samas firmas -90 vastaava mut ei AMG on satasta kalliimpi.
Kuitenkin ruiskukone ja puolta vähemmän ajettu.
http://www.nettiauto.com/47902
- kriz
Ajomäärä on hintaan nähden kova tai vice verca. Tehtaalla en muista asennetun amg sarjoja kaasari 2litraiseen... muut tietää paremmin. Dieseliin ei tietenkään tehtaalla asennettu.
Keskuslukko toimii pienellä viiveellä ja jos alipaineissa vuotoa, niin viive kasvaa. Kuntoonlaitto tottakai hintaan pitäis kuulua. Mutsi osti 190 vm -90 ja maksoi 134 ajetusta (kunnon puolesta tod.näk 234), varusteet mm. kattoluukku, orkkisalut etc.. 7000e ja sai kahdet uudet renkaat, keskuslukon korjaukset, öljypohjan tiivisteen vaihdon (varmuudeksi kun alkoi jo hikoilla), jarrupalojen vaihdot, öljyt (kone loota) ja jäähdytin- ja jarrunesteet, seuraavan huollon plus muuta pientä fixausta.
Silti pidin hintaa hieman kovana, mutta mutsin päätös. Se tinki mieluummin huoltoja kuin hintaa
Eli tingi ja sen lisäksi tingi korjaukset ja perushuollot uudet renkaat mukaan. Ei kannata yhtään leikkiä kilttiä, noissa on ostajan markkinat nyt. Se tyhjäkäynnin heittely vois johtua monestakin, mutta itsellä tulis mieleen kulunut kaasari tai koneen väljyys, miksei toi autom.ryyppy. Mittauta päästöt niin näkee koneen kunnosta jotain suuntaa.
Ihan mukava auto toi on. Pidän kuitenkin enemmän 124sta.- ...
...
- Mercedesman M103
Mielestäni w124 on kauneimpia ja parhaimpia autoja mitä on koskaan tehty !1
- JME
Mitä varusteita autossa on?
- zzz
zzzzzzz
- perkele
utiutci
- gcjngc
gcjngfkjmtgfc
- Ainakin
mattojen alle ja irroita takapenkin istuinosa, lähtee helposti kun painat kahta punaista nappia ja nykäiset ylös. Samalla näet keskuslukon alipainepumpun vasemmalla puolella. Pistä virta päälle ja kuuntele mahdollisia vuotoja. Samoin tarkasta varapyöräkotelo, onko paljon saanut vettä ja ruostunut? Missä kunnossa on tunkki ja työkalut? Entä ohjekirjat ja huoltovihko? Virta-avain paljastaa paljon. Mikäli ajettu vain 280 tkm, ei saisi olla vielä nimeksikään kulunut. Entä vara avaimet?
Kaasariversio on laiska ja "suuriruokainen". Suomiautojakin oli jo tuolloin E-merkinnällä eli nelipisteruisku katalysaattori. Pomminvarma laitos!
Alusta on asia erikseen, tarkasta koeajossa, että perä ei huuda missään nopeudessa eikä lonksu kun lähdet liikkeelle tai peruutat. Onko vaihteisto 4 vai viisiportainen. 5-portainen on hieman taloudellisempi, ruiskukoneella pääsee helposti alle 7:n litran.
Kuljettajan penkki paljastaa myös paljon. Vaikka verhoilu olisikin ehjä, tarkasta penkin alla olevat "tukiteräkset", ei saa olla yhtään lankaa poikki, tai penkki tuntuu "rutkulta". Toimiiko penkin lämmittimet. Pitää toimia, koska ne kestävät normaalipainoisen kuljettajan käytössä miljoonan.
Muutenkaan noilla kilometreillä ei saisi olla muuta sanottavaa kuin mitä ajan patina on saanut aikaan, ts ei kuluneisuutta. Meikkaamalla saa nätin, mutta kuluneisuutta ei peitä mikään.
Lämmityslaitteen puhallin kannattaa pitää koko koeajon ajan päällä mahdollisen kitinän paljastumiseksi. Kakkosnopeus paljastaa herkimmin. Samoin tuulilasinpyyhin. Anna tahkoa vaikka ei sataisikaan. Ei saisi hidastua kuivanakaan muutaman minuutin koekäytön aikana.
Katso alle ja ainakin tunkin kiinnityspisteet. Ne ovat arimmat ruosteelle.
Kaikki muu menettelee, mikäli kone vielä pelittää ilman naputtamista ja sirinää, niin se on siinä.
Ei sitten muuta kuin jäitä hattuun ja kaupoille.
Ellei myyjä anna tarkastaa mainitsemiani kohteita, unohda koko juttu. Vaikka auto on vanha, se ei saa olla loppuunkulunut noilla kilometreillä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6518000Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672289Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332203- 1471779
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271270Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111169Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65850Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59821Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7756