millaiset uikkarit alle 1v:lle?

matkalle...

niin? millaiset uikkarit teillä on ollut? Ihan tavalliset vai jotku vaippa systeemit?

5

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uikkari..

      puku pienellä puntilla. Tosi söpö tytöllä ja pojalla..

      Thaimaassa uidessa pidettiin valkoista kokopukua auringon takia tehty valkoisesta puuvillasta hattu päässä. Uikkareilla olisi hetkessä palanut.

      Me uitiin meressä koska uima-altaissa usein vesi niin likaista että tulee silmä ja korvatulehduksia kuten viimeksikin oli muilla matkaajilla saman ikäisillä lapsilla..

      • ne silmä-

        ja korvatulehdukset johtuvat mitä kakaranne uima- altaista saavat?Onko vaikeaa arvata ?
        Jos söpöstä pikku puntista sittenkin plirahtelisi jotain sinne altaaseen. Voi itkun v.....!!

        Sen ikäiset voisi kastella ammeessa ja yhtä tyytyväisiä olisivat.
        Olen itse kuusinkertainen isä enkä koskaan ole kusettanut lapsiani yleisissä uima- altaissa.


      • sinulle..
        ne silmä- kirjoitti:

        ja korvatulehdukset johtuvat mitä kakaranne uima- altaista saavat?Onko vaikeaa arvata ?
        Jos söpöstä pikku puntista sittenkin plirahtelisi jotain sinne altaaseen. Voi itkun v.....!!

        Sen ikäiset voisi kastella ammeessa ja yhtä tyytyväisiä olisivat.
        Olen itse kuusinkertainen isä enkä koskaan ole kusettanut lapsiani yleisissä uima- altaissa.

        kertoimilla isä. Lapsia oli valtavassa allasalueella 2 pientä ja 3 isompaa koko aikana sekä loput aikuisia 120 huonetta. Aikuiset voiti itseään aurinkovoiteilla kerta kerran päälle, lian ja hien päälle ja illalla vesi haisi kemikalioille sekä selvä rasvarantu oli laidoilla. Siinä uimahallin kokoisessa altaassa ei varmaan tuntunut pari vuoden vanhan pissiä jos olisi alle sattunut.

        Toinen lapsista reisussa sai silmä /korvatulehduksen toinen ei. Uikkareissa uitiin altalla pari ensimmäistä päivää ja sitten siirryttiin mereen kun altaan veden tila illalla selvisi. Merellä oli pakko pitää jo peittävää vaatetusta koska uiminen jo kesti kauan. Ei minulla ole kuin 2 lasta mutta ei niistä kumpikaan ole vielä polttanut ihoaan kuten 95% suomalaisista samalla reissulla..


    • äippä

      Ollaan käyty vauvauinnissa 3kk lähtien, tyttö nyt 1,5v. Samassa altaassa on käynyt n.10 vauvaa/kerta, (30min) 4 vuoroa peräkkäin, eli n.40 vauvaa altaassa. Kertaakaan ei ole kukaan kakannut altaaseen. Ohjaaja sanoi ettei ole ikinä nähnyt vauvojen kakkaavan altaaseen. Vauvauimareilla on ihan tavalliset uimapuvut, ilman vaippoja. Jos vauva sattuu pissaamaan altaaseen, niin voi voi. Väemmän siinä bakteereja tulee kuin jonkun likaisen hikisen aikuisen mukana. Uimaan vaan, ollaan myös uitu Thaimaassa hotellin altaassa 5kk ikäisen kanssa ja hyvin meni. Tyttö tykkää ja me myös.
      Rohkeasti vaan - lähinnä kysymys on mistä itse pidät uimapuvuissa - rimpsua vai sporttista =)

      • ----

        Muistelisin lukeneeni jonkin lastentarvikeliikkeen nettisivuilta uimavaipasta. Se voisi olla kätevä. Meillä tyttö oli reilun vuoden olleessaan ensimmäisen kerran reissussa ja me kyllä mentiin tavallisella uikkarilla. Käytiin potalla aina ennen altaalle menoa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3857
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      77
      3070
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2121
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      2004
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      47
      1852
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1260
    8. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1038
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      748
    Aihe