Yaran lannoitteet kallistuivat rajusti

Karjanlanta on arvokas lann...

"Yara Suomi nosti lannoitteiden hintoja alkuviikolla kertarysäyksellä keskimäärin 27,6 prosenttia. Hinnat koskevat heti uusia lannoitetilauksia. Kyseessä on jo viides hintojen korotus kuluvana lannoitevuonna. Tonnihinnat ovat hintaportaineen yli kaksinkertaiset verrattuna viime heinäkuuhun. Yara perustelee lannoitteiden kallistumista kovalla kysynnällä, niukkuudella ja raaka-aineiden kallistumisella. Varmistaakseen lannoitteiden riittävyyttä Suomessa Yara on tuonut erän salpietaria Saksan tehtaaltaan."

4

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      firman voittoo tehä reilusti. Kustannusten nousut on nyt ihan huuhaapuhetta. Eiköhän ne ole kuittailtu pois jo edellisissä korotuksissa.

      • jäihin

        Onneksi jäänyt edellisiltä vuosilta milloin mitäkin lannoitetta ylijäämäksi. Ensi vuoden lannoitan niillä ja muutenkin tiputetaan lannoitus määriä.
        Aito lanta voittaa hintakilpailun apu lannan kanssa ja tehot ovat yhtäläiset.


      • Osiossahan

        tuo on selvitetty kohdassa, Apulannan hinta


    • kyy polvellamme

      härmälänperkele se keplotteli meidät euhun, sitten se pikkutuholainen valittiin mtkn johtoon ja kaikki on mennyt päin persettä sen jälkeen. teollisuus on ollut ainoa hyötyjä härmälän kaudella ja mtksta tuli varsinainen teollisuusyritysten etujärjestö.. sitte sama perkele valittiin euroopan lannoieteollisuus järjestön nokalle ja taas tuli tuhoa, kemira lahjoitettiin norialaisille ja nyt näkyy lantalaskussa härmälän tuhotyö.. oli vissiin ILMOTTANUT ryhtyvänsä euroedustajaksi kun ei sitä enään tarvitakkaan lannoitetteollisuuden johdos kun kemira on poissa häiriköimästä markkinoita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe