vesiallas

coekko

Oisko ideoita miten kannattais tehdä allas n. 50cmx2m, haluaisin valetun altaan ja maalata/laatoittaa sen sisäpuolelta jotta vesi olisi kirkas.
En löydä googlesta mitään vinkkejä!

4

1366

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjatietoa, ei omaa kokemusta

      Ensiksikin, se soveltuu vain routimattomaan maahan. Tarvitsee salaojituksen altaan ympärille. Humuspitoinen maa vaihdettava. Talveksi allas pitää tyhjentää ja suojata päältä. Kuopan kaivuun jälkeen asennetaan tyhjennysputki pohjalle, valu tehdään betoniraudoituksen kanssa ja täristetään tiiviiksi. Vesitiiviin betonin oikea valutekniikka muistettava ja TIIVISTYS on tehtävä erittäin huolella. Eli homma onnistuu, jos käytetään riittävän lujaa/tiivistä betonia. Altaaseen on asennettava myös ylivuotoputki tai tehtävä aukko yläreunan tuntumaan.
      Varmaan saisit apuja parhaiten betonifirmoista, jotka noita valuja tekevät.

      • pirre111

        noh. betonialtaan teko alkaa sillä että ensin monttu ja sitten ulkoseinän muotti ja siihen raudoitus jonka sisäseinä ripustetaan vesitiiveillä lukkopulteilla niin että pohja sekä seinät valetaan samalla kertaa. muuten vesi ei pysy altaassa


    • Petteri / Kotiliesi
    • iso uima-allas

      Kun on savimaalla oleva luonnon allas,oli ongelmana veden sekoittuminen,.Nyt vesi pysyy puhtaana ja kirkkaana kun laitoin mukulakivikerroksen kauttaaltaan altaaseen.Uidessa vesi velloo voimakkaasti altaassa,siitä huolimatta tuo on toiminut todella hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1500
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      101
      1176
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      716
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      696
    7. 46
      684
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      661
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe