Voi herranjestas, ku munkin päähän asettui noita helvetin lirkuttajia, tai mitä lie. Aloitin tuossa jokin aika sitten Citalopram-kuurin, mutta se ei ole kyennyt vaimentaa noita lirkuttajia. Olen vasta parin päivän ajan ottanut Orionin Citalopramia, mutta tuntuu, että ainakin näin alkuun se on vain voimistanut noiden tiitiäisten ääntä!
Ei herranjestas, miten noista tiitiäisistä pääsee eroon, vai pitääkö tottua vain elämään niiden kans. Koskaan aiemmin en ole kokenut näin hullua. Sisäisiä aistimuksia kyllä on ollut, mutta että jotain näin konkreettiselta tuntuvaa.
Onko kaikilla ihmisillä, joilla ollut jotain outoja aistimuksia, tai kosketuksia ehkä johonkin yliluonnollisuuksiin, taipumusta saada jotain lirkuttajia päähän pesimään?
Vai podenko kenties jotain ihme syndroomaa?
Kaverini on puhunut hänen päässään laulavista linnuista, mutta silloin minä pidin häntä vähintään hulluna. Enkä voinut pokkana edes kuunnella, kun se rupes kuvailee, miten ne linnut siellä päässä käyttäytyy. Ja nyt mun päässä on tiitiäisiä :(
Ei herranjestas, miten noista tiitiäisistä pääsee eroon, vai pitääkö tottua vain elämään niiden kans. Koskaan aiemmin en ole kokenut näin hullua. Sisäisiä aistimuksia kyllä on ollut, mutta että jotain näin konkreettiselta tuntuvaa.
Onko kaikilla ihmisillä, joilla ollut jotain outoja aistimuksia, tai kosketuksia ehkä johonkin yliluonnollisuuksiin, taipumusta saada jotain lirkuttajia päähän pesimään?
Vai podenko kenties jotain ihme syndroomaa?
Kaverini on puhunut hänen päässään laulavista linnuista, mutta silloin minä pidin häntä vähintään hulluna. Enkä voinut pokkana edes kuunnella, kun se rupes kuvailee, miten ne linnut siellä päässä käyttäytyy. Ja nyt mun päässä on tiitiäisiä :(
Vastaukset 7
Vanhimmat
lääkärisi kanssa? Ehkä tuolta www.tukiasema.net -osoitteesta tulisi paremmin vastauksia. Jeesus sinua siunatkoon.
Ymmärtääkseni Citalopram ei ole kuurilääke, vaan masennuslääke. Jos kyseessä on esim. harhaisuus, niin sitä hoidettaisiin muulla lääkityksellä. Taitaa olla hoitosi osaamattomissa käsissä? Osanottoni, se on tavanomaista nykyaikana.
Suljettiinko sinulta edes pois fyysisten sairauksien mahdollisuus, vai totesiko lääkärisi sinut vain psykiatriseksi tapaukseksi sinua kuulematta? Sympatiani, sekin on nykyajan trendejä.
Mitä muuten tarkoitat "tiitiäisillä"? Onko kyseessä jokin "olento" vai vain "häiriöääni"? Kyseessähän voisi olla myös tinnitus, joka saattaa mennä pois omia aikojaan, tai sitten ei. Mitattiinko verenpaineesi?
No kuuri oli ehkä väärä nimitys. Mulle määrättiin tätä lääkettä, mikä se nyt nimeltään ikinä onkaan, kuuri tai lääkehoito tai mikä lie.
Tiitiäisten lirkutus tuntuu välillä hyvinkin konkreettiselta ja tuntuu, kuin tiitiäiset koputtelisivat nokillaan kalloani vasten. Siis aivan, kuin ne asuisivat aivojen tilalla olevassa tyhjässä tilassa. En osaa tarkemmin kuvailla, mutta tunne on jokatapauksessa outo.
Mulla ei ole ennen ollut tällaisia oireita, mutta lieviä paniikkioireita ollut ja joskus lievähköjä harhatuntemuksia. Tosin noista harhatuntemuksista en tainnut paljoa lääkärille puhua, koska lähdin hakemaan apua masennukseen ja paniikkihäiriöön. Verenpainetta ei mitattu. Tämä ei ole perinteistä tinnitusta, vai millaista se tinnitus sitten onkaan. Ainakaan en ole asettanut kuuloa rasituksen alaiseksi. En kuuntele isolla musiikkia, enkä joudu kovien äänien kans tekemisiin.
niin eiköhän lääkäri määrää jotain vahvempaa. Millainen lääkitys tällä toisella samoja oireita kokeneella on/oli? Ja tietenkään ei kannata minkään salatieteellisten juttujen kanssa aikaansa viettää. Sinuna ottaisin lääkärin lisäksi yhteyttä seurakuntaan ja pyytäisin sieltä jatkuvaa rukoustukea, voisivat rukoilla lääkäreille viisautta ja muutenkin apua sinulle kaikkeen. Www.rukousystavat.net -osoitteessa ottaa Pirkko Jalovaara esirukouspyyntöjä vastaan. Hän kuulemma pitää nimet omana tietonaan eikä jakele pyyntöjä millekään ryhmälle.
jollakulla toisella on ollut ihan samanlaisia oireita, niin niille voi kyllä löytyä fyysinenkin selitys, esim. tuo verenkiertohäiriö.
Voiskohan johtua lääkkeistä. joissain lääkeohjeis näkyy, että saattavat aiheuttaa harhoja ja psykooseja. Tietysti jotku muutkin asiat voivat vaikuttaa harhoihin ja epämiellyttäviin tuntemuksiin. Itelläni ollu kans lintu laulamassa päässä, mutta se ei ollut lääkkeiden seurausta. Siinä oli kysymyksessä jokin voimakas sertraliinipitoisuuksien vaihtelu yhdistettynä lievähköön maniaan.
Oikeesti en ymmärtänyt tarkkaa, miten lääkäri sen sanoi, mutta tiedän, että itse en ole kaikilta osin terve. Nyt olen saanut nauttia sellaista lääkettä, joka antoi linnulekin kyytiä!
syödä ja liikkua terveellisesti?