Moi,osasisko kukaan sanoa, että mikä on Helsingin kaupungilla lähihoitajien palkka?oon menossa kesäksi Mariaan lähihoitajaksi.Kiinostais iha mielettömästi tietää:)
LH:n palkka Helsingin kaupungilla?
Tytsy...
5808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
löytyy työsopimuksestasi, jonka olet allekirjoittanut, kun kerran olet töihin menossa! Tai sen voi sopia jo suullisesti työstä sovittaessa. Esimies sen tietää joka tapauksessa! Palkkahan saattaa vaihdella yksiköstä toiseen työn vaativuuden mukaan.
siitä, kuulutko tehyyn tai johonkin muuhun liittoon. Tehyläisellä palkka paljon parempi!
"Tehyläisellä palkka paljon parempi!"
Ei ole!
Tehyläisen lähi- ja perushoitajan palkka on tällä hetkellä n 10 euroa parempi, kuin KVTESiläisen virkasisarensa. Tehyläisen sairaanhoitajan palkka on tällä hetkellä n 12 euroa korkeampi kuin muilla sairaanhoitajilla.
tosiaankaan ole "paljon parempi"! Heitinkin sen lähinnä vitsinä, kun tehyläiset niin hehkuttivat omaa sopimustaan silloin marraskuussa 2007! Eivät saa kvtessiläisiin verrattuna kurottua menettämiään neljän kuukauden yleiskorotuksia kiinni tuolla 10 - 12 euroa paremmalla palkalla omalla neljän vuoden sopimuskaudellaan!
Itse olen Mariassa lähihoitajana ja peruspalkka kuussa on 1814 lisät.