UUTISTA KUULTUA

Kunnat harkitsevat omalääkärijärjestelmän luopumista? Rahan puutteen vuoksi.

Mitä se Sinulle mekitsisi?

Uudessa mallissa potilaat jaettaisiin sairauksien mukaisesti.

Ihmettelen ?
11559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

toimii yleisesti ottaen huonosti, lienee vain hyvä, että muutoksia tehdään.

Äänestä

Hyvä ratkaisu, en nimittäin edes tiedä, kuka omalääkärini on. Flunssan,angiinan tai jonkun pienemmän hädän takia aivan sama kuka on lääkäri, kunhan vain pääsee pian ja saa reseptin.

Ja erikoisemmissa sairauksissa olisi varmaan kokeneemmat ja pätevämmät lääkärit hoitamassa.
Osaisivat tehdä heti diagnoosin. Loppuisi se saman vaivan arvuuttelu eri lääkäreillä.

Ja varmaan tulisi halvemmaksikin.

Äänestä
  • Oma- tai vieraslääkäreitä! Kotikunnassani taitaa olla vain yksi lääkäri. Asukkaita yli 20 tuhatta. Joten tyhjästä on paha nyhjästä!

    Äänestä

Siellä missä ennen asuin oli ns. omalääkäri. Mutta kas kun tämä omalääkäri vaihtui tiuhaan tahtiin. Huone pysyi samana, mutta yleensä oli uusi naama vastassa ovella. Siis lähinnä omahuonelääkäri.

Nykyisessä asuinkunnassani on tasan yksi lääkäri, joten hän on sitten varmaan oma. Mitenkähän meinaavat täällä jakaa hänet eri sairauksien mukaan?

Äänestä

yksi lääkäri. Viime vuonna en ollut kertaakaan vastaanotolla, en vielä tänäkään vuonna. Luotan, että hommat hoituu. Pienen ajan sisällä olen käynyt kolme kertaa hammaslääkärillä ja olen ollut iloisesti yllättynyt, kun ajan sai parin viikon odotuksella. Yksi hammaslääkärikin on, siis pieni kunta.

Äänestä
  • ja on toiminut hyvin. On päässyt heti tarvittaessa ja puhelinajan on myös saanut, jos on jotain kysyttävää. Mieheni on tarvinnut tuota enemmän kuin minä. Olemme olleet tyytyväisiä.

    Voihan se hyvin toimia muukin systeemi. Luottavaisin mielin olen meidän terveydenhoidon suhteen. Ei sitä ainakaan etukäteen kannata huolehtia. Katsotaan, miten kaikki alkaa kehittyä.

    Kunnalliseen hammaslääkäriin en ole edes koskaan yrittänyt. Olen vuosikymmeniä käynyt samalla hammaslääkärillä ja olen päässyt aina heti, jos on ollut akuuttijuttu. Muuten n. viikon sisällä.

    Äänestä

Asuinkuntani on keskisuuri suomalainen kaupunki.

Omalääkärijärjestelmän voimassaolon aikana olen saanut kahdesti ajan ns. omalääkärille (hänen sijaiselleen) pitkällisen puhelinsoittelun ja peruutussavotan jälkeen. Jos vakavasti sairas olisin ollut, olisin joko parantunut, tai kuollut ennen vastaanottoa.

Ihan nöyrästi ja kiltisti tuo lääkäri sitten teki sen (tai ne), mitä pyysin. Muunmuassa kirjoitti todistuksen invapysäköintilupaa varten.
Tosin aina erikoissairaanhoidossa ollessani olen vaatinut, että nämä sairaus- ja hoitokertomukset on lähetettävä "omalääkärille" tiedoksi.

Omalääkärijärjestelmä kai oli tarkoitettu vastaamaan muinaista kunnanlääkärijärjestelmää, jossa lääkäri tunsi kaikki ja kaikki tunsivat lääkärin.
Ei onnistunut. Ei vanhaa voida herättää henkiin ilman resursseja, pelkillä viranomais- tai poliittisilla päätöksillä.

Työelämässä vielä ollessani, työterveyshuolto toimi hyvin. Tutulle lääkärille tai terveydenhoitajalle sai ajan yleensä samana, viimeistään seuraavana päivänä. Ja hommat hoitui. Tarvittaessa sai reseptit, lähetteen erikoissairaanhoitoon jne.

MYÖS UUTISISSA KUULTUA:
Työttömien ja pitkäaikaistyöttömien sairaudet ovat päässeet kehittymään liian pitkälle lääkärihoidon ja diagnoosinteon puutteessa. (ovat työterveyshuollon ulkopuolella, ja omalääkärjärjestelmään ei pääse)

Arvauskeskuslääkäritkö jaettaisi tautien mukaan?!

EI EI ja EI !!
Yleislääketieteen erikoislääkäreitähän siellä tarvitaan, ja paljon enemmän, kuin nykyään. He sitten osaisivat tarvittaessa osoitella potilaita erikoissairaanhoidon eri osa-alueille.

No, mitäkö hyötyä "omalääkäristä" oli?
Kyllä hän yleensä uusi potilasta näkemättä, ilman mutinoita, apteekin kautta uusintaan lähetetyt reseptit.
Tai mistä minä tiedän, mutisiko uusiessaan.

Äänestä

Sitä mietin, kuka sitten jatkossa tekee sen arvion, minkäalan lääkärille potilas ohjataan?

Kuka sen tekee, sillä nythän omalääkäri on ohjannut jatkohoitoon , eihän terveyskeskuksissa
ole ollut sellaiseen valmiutta.

Kun soittaa ajanvaraukseen, miten kouluttautunut täytyy henkilön olla että ohjautuu oikealle lääkärille?

No sen varmasti saamme tietää, mietin vain äitini ikäisiä , jotka ovat tottuneet "omaan" ja
tuo kotipalvelun romutus toi jo paljon pahaa mieltä, nyt näin, se syö turvattomuuden tunnetta.

Kuunnellaan ja katsellaan.

Äänestä

Minulla on onni asua kunnassa, jossa omalääkäri on ollut sama jo vuosia. Tämä järjestelmä toimii erinomaisesti. On sääli, kun alunperin hyvä idea on kaatumassa lääkäripulaan.

Ehkä kannattaa kokeilla tuota ehdotettua järjestelmää, sekin kyllä vaatii riittävän paljon lääkäreitä. Ymmärrän asian niin, että potilaat, joilla on diagnostisoitu jokin krooninen sairaus, esim. diabetes, verenpainetauti yms, ohjautuvat tähän alaan perehtyneen lääkärin luokse ja potilaat, joille riittää, kun lääkäriin pääsee kohtuullisen nopeasti, voivat hakeutua esim. keikkalääkärin vastaaotolle.

Kriittinen kohta tulee kai edelleenkin olemaan, kuinka tunnistetaan alkavat krooniset sairaudet riittävän ajoissa? Kuka sen tekee, pitäisikö tähänkin kohtaan "erikoistua"?

Ongelmat ovat varmasti aivan toista luokkaa siellä, missä lääkäreitä ei ole kuin korkeintaan yksi.

Toivon, että asiaan löytyy joku ratkaisu. Se ei varmasti ole samalainen kaikkialla. Mikään kaavamainen ratkaisu ei toimi kaikkialla ja kaikkien kohdalla.

Äänestä

Terveisiä vaan teille siellä maakunnissa, jotka kuulemma pääsette aina lääkärille ja leikkauksiin ynnä muihin hoitoihin ilman jonotusta hetkohta ja joilla on tuttu ja turvallinen omalääkäri. Täällä pääkaupunkiseudulla moiset ovat suunnatonta ylellisyyttä, koska ns. omalääkäri on joka ainut kerta eri ihminen, joten koko perusajatus on ollut täällä toimimaton. Lukuunottamatt tietysti Helsingissä vaikkapa Eiran aluetta, jossa tunnetusti asuvat varakkaimmat.

Hoitoihin ja leikkauksiin on vähintään puolen vuoden jonot. Myös sille omalääkärille, jollei kyse ole akuutista tulehduksesta. Jonotamme siis myös omalääkärille, jos kyseessä ei ole pikaista hoitoa vaativa vaiva.

Viimeksi jonotin omalääkärille puoli vuotta, jotta tutkittaisiin lonkkani ja polveni kulumat ja säryt. Yleislääkärinä hän ei tietenkään muuta hoitoa anna kuin särkylääkettä, mutta häneltä pitää saada lähete, jotta pääsee erikoislääkärille lisätutkimuksiin sairaalassa. No, lähetteen sain sairaalaan, jonka polille jonotin taas puoli vuotta - että silleen. Nyt jonotan leikkaukseen vähintään puoli vuotta.

Jos nyt poistavat tämän järjestelmän, ei se muuta tätä nykyistä systeemiä mitenkään: tuntematon lääkäri on ollut joka kerta vastassa. Omalääkärit vaihtuvat tiheästi täällä ja yhä harvempi heistä puhuu edes kunnollista suomea. Ainut asia, jota tässä ihmettelen, on tämä rahasyihin vetoaminen, koska eihän tässä mitään omalääkärijärjestelmää ole käytännössä edes ollutkaan. Jos tähän olemattomaan järjestelmään pääkaupunkiseudulla on muka jotakin satsattu, niin mihin ne rahat sitten ovat menneet,eivät ainakaan omalääkärijärjestelmään.

Joo, varmaan meidän pitää jatkossa olla potilaina terveydenhoidon ammattilaisia,että osataan mennä oikealle lääkärille tai hoiturille. Jos ei osata, tulee ilmeisesti vastaukseksi ei oota. Koko tämä touhu on julkisen terveydenhoidon alasajoa,vain tosi köyhille hoitoa julkisista varoista ja hoito on mitä on. Edellyttäen, että ne köyhätkin jaksavat ottaa itse selvää sairauksistaan ja istua tuntikausia odottelemassa ns. hoitoa. Muut yksityiselle maksamaan tai kuolkoot kotiinsa.

Äänestä
  • Josko nämä entiset omalääkärit alkavat sitten aikoja jakamaan :)

    Tuo tyypillinen , tiedetty vaiva sopii toki ihan entisenlaisesti, vaan kun asioit yli 80 vuotiaitten kanssa, jotka eivät enää tiedä selitellä vaivojansa, sattuu sinne ja tänne ihan miten kysytään :(

    Näistä minä olen huolissani.

    Ja Tampereella on omalääkäriin pääsyt
    vajaa kolmeviikkoa, oli asia mikä tahansa.

    Itselläni on ollut yli kymmenenvuotta sama, joten
    ei ne nyt niin vaihdu.

    Me tälläiällä pärjäämme, mutta sama ei päde äidilläni, hän on 83 vuotias.

    Pelkoja uusia nuoria "planttuja" kohtaan , ei ne välitä tuntemuksella, ja jossain muualla kehotetaan ARVOSTAMAAN vanhuksia, mummut on vihaisia :(
    Kun toimin tänikäisten kanssa, en voi muuta kuin hävetä tätä "menoa", joten toivon etten ikinä eläisi noin vanhaksi. :/.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


misislisbet kirjoitti:

Kunnat harkitsevat omalääkärijärjestelmän luopumista? Rahan puutteen vuoksi.

Mitä se Sinulle mekitsisi?

Uudessa mallissa potilaat jaettaisiin sairauksien mukaisesti.

Ihmettelen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu